Şifreleme Algoritmaları – MD5

Herkese merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde az çok şifreleme tekniklerinden bahsetmiştik. Birbirinden farklı onlarca şifreleme tekniği mevcut. Bunların ilkinin Sezar Algoritmasıyla çıktığını ve daha sonra Zimmermann ve Enigma gibi algoritmalarla devam ettiğini bilmekteyiz.

Şimdi sizlere bahsedeceğim algoritma ise MD5 Algoritması. MD5 Algoritması diyince akla siteler ve kayıt olurken parola alanına girdiğimiz şifremiz gelmesi gerekiyor çünkü en yaygın şekilde kullanımı bu. MD5 kısaca Hash yöntemiyle şifreleme yapar. Peki nedir bu Hash; Hash, verilen kelimenin veya kelime bütününün içinden anahtar kelimeler belirleyerek bir şifre ortaya atar. Girilen şifrenin doğruluğunu ise bu hash metninin içindeki anahtar kelimeleri çıkartıp aslıyla karşılaştırarak bulur.

Bu hash dediğimiz değer 128 bittir. Tek MD5’i çözmek Kriptografi ile veya Tersine Mühendislikle çözülebilir. Bu yüzden önemli sektörlerde içiçe şifreleme denilen Çifte MD5 standardı kullanılır. Hash’i çıkarılan bir kelime dizisinin çıkarılan Hash’inin bir Hash’i daha çıkarılır ve böylece anahtar kelimelerin daha epik olmaları sağlanır. Bu içiçe yöntemin bir diğer adı da Clustering yani Kümeleme olarak geçmektedir. Yani bu durumda MD5’in kırılması olayı gibi bir şey söz konusu değildir. Ancak ve ancak Hash içindeki anahtarlar bilinirse karşılaştırma yapılarak çözülebilir ki, bu da MD5’i daha kullanışlı kılar.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar