Şifre ve Parola Arasındaki Farklar

Şifre ve parola birbiriyle oldukça fazla karıştırılan terimlerdir. Çoğu insan bu yazıya denk gelene kadar bu iki terimin de aynı şeyi ifade ettiğini düşünüyor fakat durum bundan çok daha farklıdır. İnsanlar günlük yaşantılarında bu terimleri, herhangi bir sisteme giriş yaparken kullandıkları için şifre ve parolaların görevleri ne kadar farklı olabilir diye düşünüyorlar. Arkadaş ortamından bir örnek verecek olursam, ortada bir kişi “ulan facebook şifreni çok basit yapmışsın, ilk tahmin ettiğim şifre doğru çıktı” gibi konuşmalar yapabilir. Ortamdaki arkadaşlar o duruma belki gülüp geçerler, belki o kişinin adı hacker’a çıkabilir ama şifre ve parolanın farklılığı bilen birisi, “önce sen bir dur. O şifre değil parola” der. Ama buna rastlamanız imkansıza yakındır. Çünkü böyle bir durumun varlığından haberi olmayan çok insan var. Böyle bir konuya deyinmek istememin bir sebebi de budur. Diğer bir sebep ise, şuan günümüzde bile büyük sistemler, devletin veya büyük kuruluşların web sitelerinde bu kavramların anlamlarına dikkat edilmeden kullanılması beni çok şaşırttı. Örnek verecek olursam Türk Dil Kurumu(TDK)’nun sitesinin üye girişi sayfasında bile buna dikkat edilmeden kullanılmış olması bence biraz komik.

tdkgiris

gözüyle görmek isteyen olursa linki de buraya bırakıyorum, bakabilirsiniz :-D. Şimdi şifre ve parola arasındaki farklardan kısaca bahsedecek olursak; şifre hashlenmiş olan metine verilen isimken, parola direk olarak bu metine verilen isimdir. Hash ise kısaca, belirli bir text’i veya yazıyı çeşitli şifreleme algoritmalardan geçirerek karmaşık bir text haline getirmeye yarayan bir işlemdir.

ŞİFRE : Normal olarak okunduğunda bir anlam ifade etmeyen, kişiden kişiye farklı gösteren metinlerin çeşitli algoritmalar ile oluşturulup geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülemez hallerde kullanıldığı metinlerdir. örneğin sha-1, md5, base64, md4, rsa, idea gibi algoritmalar şifrelemede sıklıkla kullanılan çeşitlerdir.

sifre_ve_parola_arasindaki_farklar

PAROLA : Okunduğunda anlam ifade eden, kişinin kendinin de bildiği, kendinin seçip kullandığı kelimelerdir. Örneğin: 123456, password, qwerty, asi_jojuk gibi kelimeler buna örnek verilebilir. Kısaca “senin bildiğin parola, sistemin bildiği şifredir” diyebilirim.


Yapılan Yorumlar
Erdem OFLAZ

Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.
 Kategoriler
 Popüler yazılar