SGK Yol Parası 2021 ( Şartları, Güncel Tutarlar )

SGK yol parası sigortalının kendisi ya da bakmakla yükümlü bulunduğu insanların ikamet ettikleri yerden başka 1 hastaneye sevki şeklinde ödenen 1 tutardır. Hastane sevk parası şekilde da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek için SGK Sağlık uygulama tebliğinde yer saha şartların sağlanması gerekebilir. Bu paylaşımımızda yol ve refakatçı parası nasıl alınır, sevk parası nasıl alınır, hastane sevk ücreti ne kadar bunun gibi konu meselesinde çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

SGK yol parası kuralları nelerdir ?

Sigortalının kendisi ya da sigortasından yararlanan bakmakla yükümlü olunan şahısların sevk yardımından yararlanabilmeleri için;

 • Sigortalının başvurduğu hastane ya da sağlık hizmet sunucusunda gerçekleştirilen hekim ya da diş hekiminin muayenesi ya da tedavisinin ardından,  lüzumlu olan tanı ya da tedavi makinelerinin ya da hastalıkla alakalı bölüm uzmanının olmaması bu gibi tıbbi ve zaruri nedenlerle ikamet edilen yerin dışındaki hastaneye  sevk edilmesi,
 • Hasta sevk işleminin, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile belirlenmiş olan istisnai durumlar dış tutulmak üzere, sözleşmeli iki. yahut üç. basamak hastaneler sebebiyle hazırlanmış olması. Yani bir. basamak aile sağlık merkezleri ve sağlık ocakları sevk işlemi yapamaz. Sevk işleminin iki. basamakta yer saha devlet hastanesi ya da üç. basamakta yer sektör üniversite ya da tıp fakültesi benzeri hastanelerce oluşmuş olması gerekir.
 • Sevk elektronik ortamda yapılmalı ya da “Hasta Sevk Formu” hekim aracılığı ile kaşe/imzalı olacak biçimde yapılmalı. Sevk belgesinde ilgili doktorun kaşe ve imzası yeterli olabilmektedir. Bununla beraber başhekim imzası olması şartı aranmaz.
 • Sevkin yapıldığı gün de dahil olmak üzere beş meslek günü arasında sevk edilen hastaneye müracaat şartı aranmaktadır.

SGK yol parası nasıl alınır  ?

Peki hastane yol parası nasıl alınır ? SGK anlamında ödenen hastane sevk yol parasını alabilmeniz için;

 • Yukarıda belirtilen koşulları sağlamanız,
 • Sevk zamanından itibaren en geç beş meslek günü içerisinde sevk edilen hastaneye başvurmanız,
 • Sevk formu elden dolduruldu ise sevk edilen hastanedeki tabip ve başhekim ya da yardımcısına sevk formunu imzalatmanız,
 • Son şekilde bu sosyal sigortalar kurumu yol parası formu ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

Sgk yol parası nereden alınır ?

Peki sevk parası nereden alınır ? Yol parası için başvuruyu üst kısımda anlatılan yolu takip ederek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvurunun ardından ödeme;

 • Eğer sistemde tanımlı banka hesabı yok ise sigortalının adına PTT’ye gönderilir. Sigortası yapılmış kişinin bakmakla yükümlü bulunduğu şahıs sevk edilmiş olsa dahi ödeme sigortalı adına düzenlenmektedir. Örneğin sigortalı babasından yararlanan kız çocuğunun sevki neticesi ödenecek olan yol parası babanın hesabına aktarılır.
 • SGK Şahıs ödemeleri sistemine banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. sayfamızı ziyaret ederek hemen banka hesabı tanımlaması yapabilirsiniz.

Sgk yol parası 2021 hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Sevkli hasta yol ücretleri;

 • Sevk yapılan hastanenin uzaklığı,
 • Refakat eşliğinde olup olmadığı,
 • Sevke hangi araçla gidileceği bu gibi durumlar esas alınarak belirlenen rayiç bedeller üstünden ödenir.

Ortalama sigortalı için ödenen sevk ücreti 20-30 TL bünyesinde iken refakatli gidiş gelişlerde ise 50-60 TL civarında olabilir. Bu kadar düşük ücret olur mu, kıymet mi bunu yapmaya diyor olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki böyle ve çok aşırı yüksek rakamlar ödenmiyor.

Mutat taşıt ücreti hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Sevk formunda sevk aracı belirtilmez ise ödemeler ve Sosyal güvenlik kurumu yol parası hesaplaması mutat taşıt esas alınarak yapılır.  Mutat taşıtla yapılan sevk işlemlerinde fatura ibrazı mecbur değildir. Mutat taşıt ile yapılan sevklerde 0-100 km uzaklıktaki mesafeler için fatura/bilet tutarını geçmemek kaydıyla  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca  Resmî Gazetede yayınlanmış bulunan “Karayolları Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban Ücret Tarifesi Meselesinde Tebliğ”de (ÜTHT) yer verilen Karayoluyla Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığında Uygulanacak Taban Ücret Tarifesinde (Ücret Tarifesi) 101-115 km arası ara için belirlenen tutarın ;

 • 0-25 km uzaklık için 0,4
 • 26-50 km uzaklık için 0,5
 • 51-75 km uzaklık için 0,7
 • 76-100 km uzaklık için 0,8 katsayıları ile çarpımı akibeti bulunacak miktarlar üstünden Sosyal güvenlik kurumu sevk ücreti ödenir.

Sgk yol parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Hem Sosyal güvenlik kurumu sevk yol parası sorgulama hem de Sosyal güvenlik kurumu refakatçi ücreti sorgulaması e-devlet üstünden yapabilirsiniz.  Sorgulama işlemini;

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden hasta sevk yol parası sorgulaması yapabilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle doğrudan buradan giriş yaparak ⇒ .
 • Gerçekleştirebilirsiniz.

Sevk parası kaç günde yatar ?

Peki sosyal güvenlik kurumu yol parası ne süreç yatar ? Sevke gidip geldikten sonrasında sevk formu ve yol günlük olarak ödeme rica formu ile SGK’ya başvurun. Başvurudan sonrasında ödemeniz en geç 1-1,5 ay içerisinde PTT ya da var ise tanımlı banka hesabınıza aktarılır.

Hastaneden hastaneye sevk kaç gün geçerli ?

Hastaneden hastaneye yapılan sevk işlemleri beş meslek günü geçerlidir. Sevk edilen gün bu hesaplamaya dahildir. beş meslek günü içerisinde müracaat yapılmazsa sevk işlemi iptal olur.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar