Sgk Teşviklerinden Geriye Dönük Yararlanma 2021

SGK teşviklerinden geriye dönük yararlanmak ister misiniz ? O  süreç bu yazımız sizin için tam 1 kılavuz niteliğinde olacaktır. 27 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7103 Sayılı Kanun ciddi değişiklikleri de birlikte getirmişti. Özellikle kanunun 70’inci maddesi işverenlerin geriye dönük sosyal güvenlik kurumu teşviklerinden yararlanması imkanını sağlamıştı.

Bu Kanunla beraberinde işverenler geçmişe dönük SGK prim teşviğinden yararlanabilme hakkı kazanmıştı. İlgili Kanun gereği geriye dönük teşvikten yararlanmak için beyanname giriş zamanı doldu. Yürürlükteki uygulamada işverenler geriye dönük 6 aya kadar teşvikten yararlanma başvurusu yapabilmekte. Bu paylaşımımızda geriye dönük teşvik sorgulama, başvuru, beyanname giriş işlemleri ve sosyal güvenlik kurumu mahsup dilekçe örneğini bulabilirsiniz.

SGK geriye dönük teşvik sorgulama

Teşvik sorgulamasını yapabileceğiniz yani hangi çağda hangi işçi için geriye dönük şekilde hangi teşvikten yararlanabileceğinize dair geriye dönük Sosyal güvenlik kurumu teşvik sorgulaması yapabileceğiniz 1 uygulama bulunmuyor. Bunu kendiniz tek tek teşvik koşullarını da göz önünde bulundurarak geçmişe doğru kendiniz inceleyebilir ya da bu hizmeti sağlayan özel piyasa işletmelerinden destek alabilirsiniz.

Teşvik başvurusunu yaptıktan sonrasında geriye dönük teşvik başvurunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla onaylanıp onaylanmadığını yani evrak durumlarını e bildiri v iki uygulaması üstünden sorgulayabilirsiniz. Böylece SGK anlamında işlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Başvurduğunuz ve SGK anlamında onaylanmış belgeleri bakmak için herşeyden önce   adresini takip ederek sisteme e beyanname parolanız ile giriş sağlayın. Giriş sağladıktan sonrasında “Şube Onayı Gerektiren Doküman Durumları ” bölümünden işlemi yapılmış, işlemi yapılmamış ya da işlemi devam eden belgeleri görüntüleyebilirsiniz.

İşçinizin geriye dönük şekilde hangi teşviklerden yararlanma hakkı olduğunu tetkik için teşvik kurallarına hakim olmanız gerekiyor. Sizin için bütün teşvikleri ve kurallarını tek başlıkta topladık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek güncel teşvikler ve kuralları meselesinde teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Geriye dönük teşvik müracaat süresi

2011/03 zamanına kadar olan teşviklerden yararlanmak için geriye dönük teşviklerden yararlanma müracaat zamanı doldu. Bundan sonraki uygulamada ise en fazla 6 aylık geriye dönük şekilde teşvikten yararlanabiliyorsunuz. Yani Ekim ayında en fazla Nisan ayı da dahil olmak üzere sosyal güvenlik kurumu geriye dönük beyanname düzeltmesi yaparak teşvikten yararlanma başvurusu yapabilirsiniz.

SGK geriye dönük teşvik başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Geçmiş döneme teşviklerinden yararlanma hakkınızın bulunduğu düşündüğünüz dönemle ilgili iptal bildiri vererek teşvik hakkını sağladığınızı düşündüğünüz belgeyi ek ya da asıl şekilde e beyanname v iki uygulaması üstünden girmeniz gerekiyor. Daha evvelinde e bildiri v iki uygulaması hakkında, ne bulunduğu ve nasıl kullanılacağı meselesi için kılavuz niteliğindeki paylaşımızı sayfamızda paylaşmıştık. Dilerseniz bu paylaşımızı ziyaret ederek sistemin kullanmak konusu için teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E bildiri V iki ekranından kanun ve evrak numarası yapma değişikliği yoğun şekilde kolaydır. Bu sistemle bundan sonra geriye dönük iptal/ek bildirgeler de rahatça girilebilecek bununla beraber manuel şekilde iptal ve ek doküman düzenlemenize gerek kalmayacak. Uygulama üstünden geriye dönük kanun ve evrak değişikliği yani iptal/ek bildiri işlemleri aşağıda resimli şekilde adım adım anlatılmıştır. Bu adımları takip ederek kolayca iptal/ek bildiri yani kanun/belge no değişikliği yapabilirsiniz.

e beyanname v iki giriş

Belge talebini ilettikten sonrasında bundan böyle SGK vasıtasıyla onaylanmasını bekleyeceksiniz. SGK onayladıktan sonrasında var ise ilgili dönemle ilgili teşvik alacağınız oluşacaktır. Bunun prim borçlarınıza mahsubu için sonra dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekecek.

SGK geriye dönük teşvik ödemeleri

Geri dönük teşvik başvurusundan kaynaklı prim alacakları Şayet var ise öncelikli şekilde geçmiş çağa prim borçlarınıza mahsup edilir. Şayet aktif işletme dosyanız yoksa, prim borcunuz da yok ise ve işçi çalıştırmayacaksanız alacaklar SGK vasıtasıyla para şekilde iade edilmekte. Fakat iade işlemi yapılırken vergi borcunun da olmaması gerekiyor. Şayet vergi borcu var ise vergi borçlarına da mahsup işlemi yapılabilmekte. Para şekilde iade işlemi için SGK’ya dilekçe ile başvurmak ve banka hesabı iban numaralarını iletmek gerekmektedir.

SGK geriye dönük teşvik mahsup

Eğer aktif 1 işyeriniz var ise ve prim borçlarınız var ise alacaklar herşeyden önce geçmiş döneme prim borçlarına, icra ya da yapılandırma kapsamındaki borçlara mahsup edilir. Geçmiş prim borcu yok ise cari prim borçlarına mahsup edilir. Alacak var ise her ay bildiri verildikten sonrasında SGK’ya başvurarak teşvikten kaynaklı emanet hesabında bulunan alacakların prim borçlarınıza mahsubunu dilekçe ile rica etmelisiniz.

Sgk geriye dönük teşvik mahsup dilekçesi

Emanetteki alacağın prim borcuna mahsubu için alt taraftaki bu gibi kısa 1 geriye dönük teşvik dilekçesi yazmanız yeterli olacaktır. Geriye dönük sosyal güvenlik kurumu teşvik mahsup dilekçe örneği şu şekildedir;

  • ………….. Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Müdürlüğünüzde …………….. sicil numarası ile işlem görüyoruz. Teşvikten kaynaklı emanet alacaklarımızın …./….. döneme prim borçlarımıza mahsubu hususunu,
  • Arz ederim. 

Geriye dönük SGK teşvikleri ne süreç ödenecek ?

Eğer iptal ek doküman başvuruları yani geriye dönük teşvik başvurusu SGK aracılığıyla onaylandı ise ve geçmiş ya da cari prim borçlarınız var ise sosyal güvenlik kurumu geriye dönük teşviklerin mahsup işlemi hemen yapılabilmekte. Bunun için yukarıdaki geriye dönük Sosyal güvenlik kurumu teşvik dilekçe örneği ile başvurmanız yeterli sayılacaktır. Fakat aktif işyeriniz yok ise ve iadeyi para şekilde edinmeyi düşünüyorsanız bunun için belirgin geçiş dönemleri var.

Sgk teşvik iadesi rica tarihinizi takip eden ay başından itibaren yapılacak. Şayet son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz ya da yapılandırılmış/taksitlendirilmiş prim borçlarınız var ise alacağınız herşeyden önce bu borçlarınıza mahsup edilecek. Herhangi 1 prim borcunuz yok ise ödemeler üç yıl süresince eşit taksitlerle size para şekilde iade edilebilecek.

İşe yeni aldığınız 1 çalışanın hangi teşvikten yararlanma hakkı olduğunu öğrenmek ister misiniz ? İşçi ve işveren için en uygun teşviği belirlemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar