Sgk Teşvik Tanımlaması Nasıl Yapılır ?

Sgk teşvik tanımlamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz dalında bütün detayları bu paylaşımımızda bulabilirsiniz. İşverenlerin güncel şekilde yararlanabilecekleri çok sayıda sigorta prim teşviki bulunmakta. Her 1 teşvikte sigortalı ve ya işveren için aranan kurallar ile ortalama ya da ilave sigortalı şartı farklılık göstermektedir. Teşvik çeşitliliği şartlara hakim olmayı zorlaştırmakta.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş bulunduğu işveren teşvik sorgulama uygulaması ile işe yeni alınan 1 çalışan için işverenler Sosyal güvenlik kurumu teşvik sorgulama ekranından sorgulama yapabiliyor, hangi teşviklerden yararlanabildiğini öğrendikten sonrasında Sosyal güvenlik kurumu işveren teşvik tanımlamasını gerçekleştirebiliyor. Bu paylaşımımızda işveren teşvik sisteminde sorgulama ve tanımlama işlemlerini nasıl yapabileceğiniz dalında bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sgk teşvik sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Teşvik sorgulama Sosyal güvenlik kurumu işveren sisteminden yapılabilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu işveren teşvik sorgulaması için aşamalar adım adım şu şekildedir;

 • Öncelikle buradan e sosyal güvenlik kurumu işveren sistemine e beyanname kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın ⇒ .
 • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında sigorta teşvik sorgulaması için şu adımları takip etmeniz gerekebilir ⇒ “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” POTANSİYEL TEŞVİK SORGULAMA“.,
 • Daha sonrasında açılan ekranda personel teşvik sorgulaması yapmak dilediğiniz sigortalının T.C. numarası ve eğitim durumunu seçtikten sonrasında SORGULAMA yapın.
 • Sonuç sayfasında yararlanabileceğiniz bütün sigorta teşvikleri yeşil renk ile görülecektir. Şayet yapamadıysanız adım adım resimli ve videolu anlatımla e sosyal güvenlik kurumu teşvik sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz bölgesinde bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sgk potansiyel sorgulama işleminden sonrasında son evre ise teşvik tanımlama Sosyal güvenlik kurumu ekranından tanımlama işlemini bitirmek.
 • İşveren şekilde yararlanabileceğiniz bütün teşvikler, şartları, karşılanan prim tutarları ve yararlanma süreleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren teşvik tanımlaması nasıl organize edilmektedir ?

Sorgulamayı tamamladıktan sonrasında son aşamada sigortalı teşvik tanımlaması yapmamız gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumu teşvik kontrol sisteminden sorgulama yaptıktan sonrasında yararlanmak arzuladığınız teşviğe karar verdiyseniz sosyal güvenlik kurumu teşvik girişi ve tanımlaması yapmanız gerekmektedir.

 • Tanımlama işlemi için e beyanname işveren sistemine giriş yapınız.
 • Yine sırasıyla “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” TEŞVİKTEN YARARLANACAK SİGORTALI TANIMLAMA” menüsüne giriş yapın.
 • İşe Girişi Olan Sigortalı T.C. Kimlik No kısmında sigortalının T.C. numarasını yazın ve sorgulama yapın.
 • Sonrasında sosyal güvenlik kurumu teşvik sisteminde önünüze SİGORTALI İÇİN KAYDEDİLECEK TEŞVİK bölümünde sigortalının yararlanabileceği teşvikler yeşil renk ile önünüze gelecektir.
 • Yararlanmak dilediğiniz teşviki seçtikten sonrasında devam ederek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sonraki aşamada ilgili teşviğin Kanun numarası ile bildiri gönderebilirsiniz.

27103 teşvik tanımlaması nasıl yapılıyor ?

27103 Sayılı Kanun teşvik tanımlamasında da izlenecek yol yukarıdaki gibidir. İşveren potansiyel teşvik sorgulaması yaptıktan sonrasında 4447 GEÇİCİ 19. MADDE TEŞVİKİ yeşil yanıyorsa teşviği tanımlayabilir ve bildirgeyi 27103 sayılı kanun ile gönderebilirsiniz. Detaylı bilgi için başlıklı paylaşımızı ziyaret edebilirsiniz.

6111 teşvik sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

6111 Öbür ismi ile 4447/10. madde teşviği koşullarını veren ve işe yeni başlayan sigortalı için e beyanname teşvik sorgulaması yaparak tanımlamayı gerçekleştirebilirsiniz. Varolan işçiler için de potansiyel sosyal güvenlik kurumu teşvik sorgulaması yaparak teşvikten daha ne kadar vakit ve ya kaç ay yararlanacağını öğrenebilirsiniz. Bunun için;

 • SGK işveren sistemi işveren teşvik sorgulama ekranına giriş yapınız.
 • Ardından “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”-4447 GEÇİCİ onuncu MADDE TANIMLI SİGORTALILAR LİSTESİ bölümünden hangi sigortalı için daha ne kadar vakit ile teşvikten yararlanma hakkınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hangi teşvikten yararlanabilirim, sorgulama, tanımlama meselesi için merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar