SGK Tavan Ücreti Ne Kadar Oldu 2021

SGK tavan tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Prime esas yatırım Öbür ismi ile PEK tutarı çalışanların emekliliğine esas kazançtır. Bu tutarın asgari yani taban bölümü için asgari ücret esas alınırken tavan yani en iyi kısım hesaplaması ise brüt asgari ücretin 7,5 sert şekilde esas alınmaktadır.

2021 brüt asgari ücretin belirgin olması ile yanında 2021 yılında uygulanacak tavan ve taban prime esas yatırım tutarları da dikkat çekici olmakta. Paylaşımımızda sosyal güvenlik kurumu taban tavan tutarları ile en yüksek prime esas yatırım tutarları meselesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla beraber prime esas basamak fiyatı nedir, prime esas kazanç/basamak değeri/ek belirti hesaplaması nasıl düzenlenmektedir konularında da bilgi bulabilirsiniz.

2021 sosyal güvenlik kurumu tavan ücreti ne kadar oldu ?

Aylık sosyal güvenlik kurumu tavan ücretleri asgari ücretin 7,5 sert üstünden hesaplanmaktadır. 2021 yılı asgari ücret tutarlarına göre 01 Ocak 2021 tarihsel ile 31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde aylık ve günlük olarak en düşük/en yüksek prime esas yatırım hesaplama tablosu alt taraftaki gibidir;

  • Taban prime esas yatırım 3577,50  TL,
  • Tavan prime esas yatırım üst sınırı yani sosyal güvenlik kurumu tavanı : 26.831,25 TL,
  • Taban gündelik prime esas yatırım tutarı: 119,25 TL,
  • Günlük sosyal sigortalar kurumu tavan tutarı : 894,37 TL.

SGK üst tavan ve taban ücretler üstünden brütten nete maaş hesaplaması için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk prim tavan 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek sigorta priminde aylık tavan tutarı 2021 yılının tamamında 26.831,25 lira olacaktır. Aylık tavana göre tavan sosyal sigortalar kurumu primi tutarları alt taraftaki benzeri olacaktır;

  • Tavandan sigorta bildirimi yapılan 1 çalışan için indirimsiz şekilde ödenecek aylık tavan sosyal güvenlik kurumu primi 9256,78 lira olacaktır.
  • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için ise sosyal güvenlik kurumu prim tavanı 7915,21 lira olacaktır.

Diğer aylık sigorta primleri, teşviklerle beraber indirimli tutarlar ve daha fazlası için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur tavan 2021

4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yapanlar için emekliliğe esas yatırım da üst kısımda belirtilen sosyal güvenlik kurumu tavan ve taban ücretleri bünyesinde olacaktır. Aylık prim ödemeleri ise asgari ücret üstünden belirlenen en düşük ve bunun üstünden en yüksek 7,5 sert şekilde ödenebilmektedir. sayfamızdan güncel aylık prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

SGK tavan emekli maaşı 2021

Emeklilik hayatı boyunca prim ödemesi sosyal sigortalar kurumu tavan priminden ödenen ya da sosyal güvenlik kurumu tavan primine yakın ödenen bireyler tabi ki prim ödemesi asgari üstünden yapılanlara göre daha yüksek emekli maaşı alırlar. Ödenecek emekli maaşında tavan bulunmaz lakin sosyal güvenlik kurumu tavan primi uygulaması olmaktadır. 2021 yılı itibarı ile en düşük emekli maaşı 1500 TL’dir. Primleri sosyal sigortalar kurumu prim tavanından ödenenler için en yüksek emekli maaşı da yaklaşık şekilde 7500-8000 TL arasında değişebilmektedir.

Ssk tavan ücreti ne demek ?

Asgari ücret tavanı şekilde belirlenen sosyal sigortalar kurumu tavanı primde ve emeklilik maaşında dengenin sağlanması amacı ile belirlenmiş tavan kazançtır. Sigortalıların aylık brüt kazancı ile kendi adına prim ödeyen bağkurluların emekliliğe esas kazancı belirlenen bu üst limitin üstünde olamaz. SGK tavan ücret uygulaması prim dengesinin sağlanması amacı ile getirilmiştir.  Asgari ücret üstünden güncel sigorta prim tavanı aşağıda belirtilmiştir.

Prime esas yatırım basamak kıymeti ek belirti nedir ?

Sigortalılar sebebiyle yoğun sorulan sorulardan biri prim esas yatırım basamak kıymeti ek belirti nedir olmaktador. Prim esas yatırım basamak kıymeti ek belirti bölümleri Sosyal Güvenlik hizmet dökümümüzde yer saha parametrelerdir.

  • Prime esas kazanç çalışanın brüt maaşı olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen kazançtır. 2021 senesi için asgari ücretli çalışanlarda prime esas yatırım tutarı 3.577,50 liradır. PEK yani prime esas yatırım emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı bu tutarın ortalaması esas alınarak bağlanır. Tavan prime esas yatırım ise brüt asgari ücretin 7,5 katıdır.Bu kısım bütün çalışma hayatı boyunca hangi miktar üstünden prim ödemesi yapıldığını belli eden kısımdır. üst kısımda da belirttiğim üzere prime esas yatırım emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı hesaplamasında büyük rol sahibidir.
  • Sgk basamak değeri ise bağkurlular için geçerli olan 1 bölümdür. 2008/10. ay bundan öncesinde bağkurluların prim ödemeleri basamaklar esas alınarak ödenmekteydi. 01 Ekim 2008 tarihsel sonra ise basamak düzenlemesi kaldırılmıştır ve tarihten sonraki ödemeler için hizmet dökümünde p.e.k basamak kıymeti görünmez.
  • Ek gösterge ise Kamuda kadrolu şekilde emekli sandığı kapsam gereğinde çalışan şahıslar için ek belirti tutarını gösterir kısımdır.

Prime esas yatırım hesaplama 2021

Hesaplama çalışanın brüt kazancına göre düzenlenmektedir. Prime esas yatırım yani PEK tutarı gerçekte çalışanın brüt maaşıdır. Bu miktar üstünden hesaplama sağlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi sağlanır. Şayet netten brüte ya da brütten nete 1 hesaplama yapmak istiyorsanız net ya da brüt kazancınızı yorum bölümünden iletmeniz yeterli olacaktır.

Prime esas yatırım sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Prime esas kazancınızın brüt şekilde işveren anlamında ne kadar bildirildiğini e devlet sisteminden rahatça öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet parolanız ile sisteme giriş sağladıktan sonrasında bölümünden giriş sağladıktan sonrasında P.E.K yatırım bölümünden son brüt kazancınızı görüntüleyebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar