Sgk Soyadı Değişikliği 2021

Sgk soyadı değişikliği ile alakalı bütün bilgileri bu paylaşımımızda bulabilirsiniz. Evlenme, boşanma ya da ayrıcalıklı nedenler ile soyadının değişmesi mecburiyetinde Sosyal güvenlik kurumu soyisim değişikliği işleminin de gerçekleştirilmesi gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu soyad güncellemesi yapılmadığında sistemde 1 önceki soyadı görülmektedir ve Şayet şahıs sigortalı çalışıyorsa eski soyadı ile hizmetleri sistemde görünür. Tıpkı sürede sağlıktan yararlanma meselesinde da sorun yaşanabilir. Bu sebepten dolayı evlenme mecburiyetinde sosyal güvenlik kurumu evlilik bildirimi ya da Öbür pozisyonlarda soyadı değişikliğinin SGK’ya bildirilmesi gerekmekte.

Sgk İsim güncellemesinin nasıl yapılacağı, sosyal güvenlik kurumu İsim düzeltme dilekçe örneği ve e-devlet’ten sosyal güvenlik kurumu soyadı değişikliği işlemleri konusu için bütün detayları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Sgk soyadı değişikliği internetten yapılabilir mi ?

Sgk soyisim güncellemesi şahısların kendisi sebebi ile internet ortamında yapılamamaktadır. Soyadı ya da sosyal güvenlik kurumu İsim değişikliği mecburiyetinde bunu aşağıda örneği verilmiş olan sosyal güvenlik kurumu da soyadı düzenleme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirebilirsiniz.

Sigortalı çalıştıran işverenler çalışanın soyadının değişmesi mecburiyetinde bunu sosyal güvenlik kurumu soyadı düzenleme ekranından güncelleyebilmekte. Bunun dışında sağlıktan yararlanma işlemleri için evlenince sosyal güvenlik kurumu ya bildirilmesi, sosyal güvenlik kurumu da İsim düzeltme işlemlerinin dilekçe ile yapılması gerekmekte.

Sgk soyadı güncellemesi nasıl yapılıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz bu gibi sosyal güvenlik kurumu isim soyad güncellemesinde 2 vaziyet söz konusu.

  • Sigortalı şekilde çalışanların işverenleri aracılığıyla değişiklik beyanname ekranında güncellenir. Böylece sigortalının yeni soyadı ile hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Bu sigortalıların SGK’ya herhangi 1 müracaat yapması gerekmez. Sağlıktan yararlanmak için de soyadı otomatik güncellenir. Soyadı düzenleme Sosyal güvenlik kurumu ekranına nasıl girişi yapılacağı ve işveren aracılığıyla sosyal güvenlik kurumu da soyisim değişikliğinin online nasıl yapılacağı meselesinde adım adım bilgi paylaşımımızın devamında verilecektir.
  • Sigortalı çalışmayanların soyadı ve İsim değişikliği zorunda ise sosyal güvenlik kurumu soyisim düzeltmesi için aşağıda örneği verilen soyadı değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya müracaat yapılması gerekmektedir.

Sgk soyadı değişikliği dilekçesi

Evlendikten sonrasında soyadı değişikliği SGK bildirimi ya da herhangi 1 nedenle sosyal güvenlik kurumu İsim soyisim güncellemesi mecburiyetinde alt taraftaki örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapabilirsiniz. Soyadının değişmesi ya da evlilik nedeni ile soyadı değişikliği dilekçe örneği şu biçimde olmalıdır;

  • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./…. tarihsel nedeni ile soyadım ……………… şekilde değiştiğinden sistem kayıtlarınızda soyadımın yenisi ile düzenlenmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Sgk soyadı değişikliği e devletten yapılamamakta. Dilekçe ile müracaat yaptığınızda birkaç gün arasında düzenleme sağlanacaktır.

Sigortalı soyadı değişikliği ekranından güncelleme

İşverenler beraberinde çalışan sigortalıların soyadı ya da İsim değişikliklerini bildiri ekranından yapabilmekte. Sistem soyadının yanlış olması, değişmesi zorunda bildirgeyi onaylamaz. Bu halde düzenleme yapılması gerekir. Sigortalı kimlik teferruatları güncellemesi için;

  • Öncelikle buradan e bildiri şifresi ile işe giriş uygulamasına giriş yapın ⇒ .
  • Daha sonrasında en altta yar sektör SİGORTALI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ EKRANI‘na giriş yapın.
  • Sigortalının T.C. numarasını yazarak SORGULAMA demeniz zorunda sistem güncel kimlik bilgilerini Nüfus Müdürlüğü’nden çekerek düzenleme işlemini tamamlar.
  • Sistemde kızlık soyadı görülen sigortalı için işveren sosyal güvenlik kurumu kızlık soyadı değiştirme işlemini buradan gerçekleştirebilir.

Ne süreç emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? O süreç hemen paylaşımımızdan emekli olacağınız tarihsel öğrenebilirsiniz.

Sgk soyadı değişikliği nasıl yapılıyor meselesi için merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar