SGK SMS Bilgilendirme: Kayıt, Güncelleme, İptal Nasıl Yapılır ?

SGK sms bilgilendirme hakkında bütün ayrıntılar paylaşımımızda. Sosyal Güvenlik Kurumu teknolojik olup bitenleri yakından izleyen 1 Kurum. E devlet sistemine entegresi sağlanmış oldukça çok uygulaması ile şahıslar işlemlerini online şekilde kolayca yapabilmekte. SGK’nın sağlamış bulunduğu ciddi ve faydalı evrelerden bir tanesi de sms ile bilgilendirme sistemidir. SGK sms sistemine kayıt şekilde SGK vasıtasıyla size ödeme yapıldığında, ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, işe girişiniz yapıldığında ya da işten çıkışınız verildiğinde , prime esas kazancınız değiştiğinde v.s. cep telefonunuza bilgi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sigorta sms bilgilendirme sisteminin bize göre sağladığı en büyük fayda bilhassa muayene ve ilaç katılım paylarının anlık şekilde cep telefonunuza göndermesi. Böylece eczanede sizden mümkündür fazla nakit alımının da önüne geçmiş olabiliyorsunuz. Bununla beraber rapor parası alacaksanız ya da Şahıs ödemeniz var ise bankaya gönderildiğinde anında cep telefonunuza mesaj gelmektedir. 1 diğeri avantajı ise e reçete numarasının da anlık şekilde cep telefonuza gönderilmesi. Doktorunuz e reçeteyi yazar yazmaz cep telefonuzu reçete numarası ve yazılan ilaç meselesinde bilgiler gelmektedir. Kısacası sistem epey bir yararlıdır ve de ücretsizdir.

Sgk sms bilgilendirme sistemi nasıl düzenlenmektedir ?

Sgk sms bildirme sistemine kayıt işlemi de epey bir basittir. Ancak sgk sms bildirimi sistemine kayıt olabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Şayet e devlet parolanız yok ise PTT’den e devlet şifresi temin edebilir ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalı ile de e devlet sistemine kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk cep telefonu bilgisi beyan işlemi nasıl yapılıyor ?

Sgk ilaç sms bilgilendirme sistemine kayıt ya da varolan telefon numaranızı düzenleme işlemleri e-devlet üstünden rahatça yapılabilmekte. Sosyal güvenlik kurumu telefon kaydetme işlemleri için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobilden T.C. numaranız ve parolanız ile giriş yapın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsüne gelin. Dilerseniz buradan direkt giriş yapabilirsiniz :
  • Açılan ekranda cep telefonu numaranızı başında sıfır olmaksızın yazın. Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum kutucuğunu işaretledikten sonrasında KAYDET butonuna basmanız yeterli olacaktır.
  • Hepsi bu kadar Sosyal güvenlik kurumu telefon numarası kaydetme işlemi yapılmış oldu . Böylece sosyal güvenlik kurumu sms bilgilendirme sistemi kayıt işlemi yapılmış olacaktır.
  • Sgk cep telefonu kaydetme işlemini tamamladıktan sonrasında ilaç aldığınızda, muayene olduğunuzda, SGK’dan ödeme aldığınızda v.s. bütün bilgiler cep telefonunuza parasız şekilde gönderilecektir.

E-reçete sms bilgilendirmesi nasıl düzenlenmektedir ?

Sgk mesaj bilgilendirme 1 defa kayıt olduğunuzda bundan sonra tabip sebebiyle yazılan elektronik reçete teferruatları telefonunuza gelmeye başlayacaktır. Şayet kayıtlı olduğunuz durumda reçete numaranız ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan e reçete sms bilgilendirmesi yani sms alamıyorsanız e devlet sisteminde numaranızı güncellemeniz ya da iptal edip tekrardan girmeniz gerekebilir. E reçete telefon güncellemesini yapmanıza karşın mesele hala devam ediyorsa SGK ile iletişime geçebilirsiniz. Şayet e-reçete numaranızı kaybettiyseniz nasıl alabileceğiniz meselesinde bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk sms bilgilendirme ücretli mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk sms bildirimi tamamıyla ücretsizdir. Sosyal güvenlik kurumu sms bilgilendirme servisi kaydı için de sizden herhangi 1 ücret rica edilmez.

Sgk telefon güncellemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Sgk telefon numarası düzenleme işlemi de aşırı basit. Sosyal güvenlik kurumu sms bilgilendirme sistemindeki telefon numaranızı değişimi ya da Sosyal güvenlik kurumu numara güncellemek için üst kısımda vermiş olduğumuz menüden giriş sağlayarak cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Sgk sms bilgilendirme iptali nasıl düzenlenmektedir ?

sgk sms sisteminden mesaj gelmesin istemiyorum diyorsanız bu işlem de yoğun şekilde basit. Yapmanız gereken üst kısımda vermiş olduğumuz E devlet sistemindeki Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan menüsünden numaranızı silmek. Sildikten sonrasında bundan böyle SGK’dan cebinize mesaj gelmeyecektir.

SGK’dan kısa mesaj ile bilgi alma nasıl organize edilmektedir ?

SGK vasıtasıyla sağlanan Öbür 1 hizmet ise mesaj ile bilgi alma. Alt taraftaki tabloda hangi işlem için nasıl bilgi alacağınız ve nasıl Sosyal güvenlik kurumu mesaj gönderme yapabileceğiniz konusu için bilgi mevcuttur. Örneğin adınıza ne kadar prim ödendiğini, emekli maaşızın ne kadar olduğunu, sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını v.s. mesaj yolu ile rahatça öğrenebilirsiniz.

sgkya mesaj gönderme

Sgk’dan gelen bilgilendirme mesajı nedir ?

Sms sistemine kayıt olduğunuzda Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza yapılan bütün işlemler ile ilgili bundan böyle cebinize mesaj gelecektir. Adınıza doküman kaydedildiğinde, adınıza SGK’dan 1 ödeme çıktığında özetleyecek şekilde 1 işlem yapıldığında bilgilendirme düzenlenmektedir. Bununla beraber özel hastanede muayene olduğunuzda SGK anlamında karşılanan tutarlar ile ilgili de bilgi mesajı gelebilir. Böyle 1 mesaj gelirse bilgi amaçlıdır dikkate almayınız.

Sgk giriş çıkış sms bilgilendirmesi nedir ?

Sms sistemine kayıt olduğunuzda sigortalı şekilde işe girişiniz yapıldığında ya da çıkışınız yapıldığında cep telefonunuza Sosyal güvenlik kurumu işe giriş çıkış sms bildirimi her defasında oluşturulmuş olacaktır. Şayet işe girişiniz ya da işten çıkışınız olduğunda telefonunuza mesaj gelmiyorsa Sosyal güvenlik kurumu mesaj alabilmek için üst kısımda belirtilen menüden ve e-devlet üstünden Sosyal güvenlik kurumu numara kaydetme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.  Şayet sigorta giriş çıkış mesajı alabilmek istemiyorsanız iptal yapabilirsiniz.

SGK bilgilendirme mesajı KURUMUMUZCA KARŞILANMIŞTIR ne demek ?

Eğer daha cep telefonu numaranızı Sgk’ya telefon numarası kaydetme işlemini yaptıysanız özel hastanelerde muayene ya da tedavi olmanız zorunda Sosyal Güvenlik Kurumu size SGK aracılığı ile karşılanan tutara ilişkili olarak bilgilendirme mesajı metodlar. Örneğin ameliyat oldunuz ve siz 500 TL ödediniz. Fakat bu ameliyatın yekün bedeli 2000 TL olsun ve 1500 TL tutarındaki tarafını da SGK karşılamış olsun. İşte bu halde Sosyal güvenlik kurumu telefon kayıt sistemine kayıtlı olduğunuz için karşılanan 1500 TL tutarı için bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu biçimde gelen Sosyal güvenlik kurumu bildirim mesajı ile ilgili 1 şey yapmanıza gerek yoktur.

SGK sms ile bilgilendirme sistemi hakkındaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar