Sgk Şifre Onaylaması Nasıl Yapılır ?

Sgk parola onaylama e sosyal güvenlik kurumu şifresinin oluşabilmesi için en ciddi aşamalardan biri. E-sigorta kullanıcı şifreleri bundan böyle SGK aracılığıyla verilmiyor. Şifre için ön müracaat sosyal güvenlik kurumu işletme tescil başvurusu yapılırken e sosyal güvenlik kurumu tescil ekranı üstünden yapılır. Tescilin son aşamasında sosyal güvenlik kurumu kullanıcısı da tanımlanıyor. Tanımlamanın ardından şifrenin oluşabilmesi için ise SGK tescili tamamladıktan sonrasında e devlet sistemi üstünden e beyanname müracaat yetkili onayı verilmesi gerekiyor.

E devlet sistemi üstünden sosyal güvenlik kurumu parola onayı verilmeden parola oluşamayacak dolayısıyla kullanıcı şekilde tanımlanan insanın e devlet sisteminden girildiğinde parola görüntülemesi yapılabilmesi için işyerindeki bütün yetkililer nedeniyle sosyal güvenlik kurumu e parola onaylama işleminin yapılması gerekiyor. Peki e sosyal güvenlik kurumu parola onaylaması nasıl yapılıyor, bütün yetkililer e beyanname parola onayı yapmak zorunda mı ?

SGK e-bildirge şifresi nasıl alınır ?

SGK e-bildirge şifresi almak için;

 • Öncelikle E-SGK işletme tescil uygulaması üstünden tescil başvurusunun yapılması ve tescil başvurusu yaparken e-bildirge parola kullanıcısının da tanımlanması gerekebilir. Adım adım tescil başvurusu için ⇒ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Tescil başvurusunu elektronik ortamda tamamladıktan sonrasında lüzumlu evrakları en geç yedi gün içerisinde bağlı olduğunuz SGK’ya vermeniz gerekebilir. Tescil için lüzumlu evraklara başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Sgk tescil onaylaması yaptıktan sonrasında ise son aşamada Sosyal güvenlik kurumu e beyanname parola onayının aşağıda belirtildiği benzeri e-devlet üstünden yapılması gerekmekte.
 • Sgk parola e devlet onay işleminin nasıl yapılacağı adım adım paylaşımımızın devamında anlatılmıştır.

E bildiri müracaat yetkili onayı nasıl gerçekleştirilir ?

e beyanname kullanıcı onayı için takip etmeniz gerekenler şunlardır.

 • Öncelikle e-sgk tescil aşamasında kullanıcının tanımlanması gerekiyor.
 • İşyeri tescil onayı SGK aracılığı ile verildikten sonrasında işyerinde e sosyal güvenlik kurumu kısmında yetkili şekilde tanımlamış olduğunuz bütün yetkililerin T.C. numarası ve e devlet şifresi ile ayrı ayrı e-bildirge müracaat yetkili onay menüsünden giriş yaparak sözleşme için Sosyal güvenlik kurumu işletme onay verilmesi gerekiyor.
 • İşveren yetkili onay işlemi e devlet sisteminde SGK-E-Bildirge Müracaat Yetkili Onay  menüsünden yapılacaktır. Dilerseniz bağlantısı aracılığı ile direk şekilde bağlanabilirsiniz.
 • Bu menüden yetkili şekilde tanımlanmış bütün insanların e devlet şifresi ile giriş sağlanarak sosyal güvenlik kurumu yetki onayı verildiğinde bundan böyle parola hazırlanmış olacaktır.
 • Eğer e-bildirge parola onayı yapamadıysanız adım adım e beyanname onay işlemi nasıl yapılıyor meselesinde ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • E sigorta sözleşme onayının ardından bundan sonra son işlem ise parola görüntüleme olacak.
 • Sgk yetkili onayı tamamlanmasından sonrasında kullanıcı şekilde tanımlanan insanın e devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş sağlayın. Son evre şekilde SGK-e-SGK Şifre menüsünden şifreyi görüntüleyeceksiniz. Dilerseniz  bağlantısı aracılığı ile de doğrudan giriş sağlayabilirsiniz.

E bildiri yetkili onayı yaptım lakin parola oluşmadı

Bazı pozisyonlarda işverenler e bildiri müracaat onayını bütün yetkililerin e devlet sisteminden yaptım gene de şifrem oluşmadı diyebiliyor. Gerçekte onay işlemi herkes için ayrı ayrı yapıldıysa illa ki şifrenin oluşması gerekiyor lakin bazan pozisyonlarda sistem hatasından kaynaklı şekilde parola oluşmayabiliyor. Bu tür 1 halde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Alt taşeron e bildiri şifresi nasıl alınır ?

İlk tescillerde başvurular üst kısımda belirtildiği bu gibi yapılacaktır. Devam eden işyerlerinde ve alt taşeron tescillerinde ise başvurular eskiden bulunduğu bu gibi e bildiri müracaat formu ve sözleşmeleri ile elden yapılacak. Müracaat formu ve lüzumlu sözleşmeleri buradan indirebilirsiniz:

Sgk işletme tescil onaylaması ne süreç düzenlenmektedir ?

Elektronik ortamda E-SGK işletme tescil uygulaması üstünden işletme tescil başvurusu yapıldıktan sonrasında gereken belgelerle yanında bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat organize edilmektedir. Lüzumlu evraklar ile başvurunun ardından müracaat bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi nedeniyle incelenir ve onaylanır. İşyeri tescil onayının ardından üst kısımda belirtildiği bu gibi Sosyal güvenlik kurumu parola yetki onayının yapılması gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu işveren parola onay işlemi ardından bundan sonra parola görüntülemesi yapabilirsiniz.

SGK parola değiştirme işlemi nasıl organize edilmektedir ?

İşyeri tescil parola onayından sonrasında otomatik şekilde oluşan sistem şifresi ile işletme şifrenizi her süreç güncelleyebilirsiniz. Düzenleme işlemi için;

 • Buradan E-bildirge sistemine varolan şifreleriniz ile giriş yapın ⇒
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonrasında KULLANICI İŞLEMLERİ-ŞİFRE GÜNCELLEME seçeneklerini takip ederek sistem ve işletme şifrelerinizi ayrı ayrı güncelleyebilirsiniz.

Sgk sözleşme onayı konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar