SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir ?

Sağlıktan yararlanma şartları meselesinde bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. SGK sağlıktan yararlanmak için bir takım koşulları sağlamanız gerekiyor. Bu paylaşımımızda sağlıktan yararlanma yolları, sigortanız yok ise ne yapmanız gerektiği v.s. bu gibi konularda merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Eğer sigortalı çalışıyorsanız, emekli sandığı kapsam gereğinde memursanız, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinizi düzenli şekilde ödüyorsanız,  yeşil kartınız varsa, emekliyseniz v.s. sağlıktan yararlanma meselesinde 1 engeliniz olmamakta. Tabi işe yeni başlayanlarda vaziyet farklıdır. Sağlıktan yararlanmak için lüzumlu olan prim gün sayısı şartının sağlanması gerekir. Paylaşımımızın devamında sosyal sigortalar kurumu girişinden kaç gün sonrasında sağlıktan yararlanabilirim, sağlıktan yararlanmak için prim gün sayısı, kurallar ve bütün ayrıntılar meselesi için bilgileri bulabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir ?

İşe başladığınızda, gss primi ödemeye başladığınızda ya da bağkurlu olduğunuzda sağlıktan yararlanabilmek için son bir yıl arasında en az 30 günlük olarak sigorta prim şartını sağlamanız gerekiyor. İşe giriş zamanından önceki son bir yıl içerisinde en az 30 gün var ise yeni işe girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün beklemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarsınız. Şayet 30 günü tamamlamış olmanıza karşın hala sigortadan yararlanamıyorsanız yapmanız gerekenleri alt taraftaki benzeri sıralayabiliriz;

 • SSK kapsam gereğinde 30 günü tamamladınız lakin hala sağlık kapalı ise sistem 30 günü görmediği için provizyon vermiyordur. İşvereninize başvurun. SGK’ya hizmetinizi bildirsin. Şayet bildirim için vakit var ise iki. alternatif şekilde sigortalı hesap fişi girişi yapsın. Hesap fişi girişi yapıldıktan sonrasında SGK sistemi 30 günü göreceği için provizyon verecektir.
 • Eğer bağkur, isteğe bağlı sigorta, ek 5, gss v.s. bunun gibi kapsamlarda 30 gündelik süreyi tamamlamış olmanıza karşın hala sigortadan yararlanamıyorsanız herşeyden önce bulunduğunuz kapsam haricinde diğeri sigorta kapsamlarında gss borcunuzun olmadığına emin olun. Yani mesela GSS borcunuz varken bağkura geçtiyseniz GSS borcunuzu ödemeden bağkurdan yararlanamazsınız. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuzun tamamını kapatsanız dahi provizyon alamazsınız. Bundan emin olduktan yani prim ödediğiniz kapsamdan dış diğeri kapsamlarda borcunuz yok ise bu halde prim ödemesi yaptığınız kapsamdaki bütün borçlarınızı sıfırladıktan sonrasında sağlıktan yararlanmanız gerekir. Şayet primlerin tamamını ödemişseniz ve hala sağlık kapalı ise SGK ile görüşmeniz gerekir. Belki kayıtlarınızda sağlık düzenlenmesi yapılması gerekebilir.
 • Sigorta tescilinin ardından sağlıktan yararlanma zamanı meselesinde daha fazla ayrıntı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk hesap fişi nedir ?

Sigortalı işe giriş zamanından itibaren 30 gündelik süreyi tamamlamış olmanıza karşın halen sağlık sigortanız kapalı ise işvereninize başvurarak hesap fişi girişi yapmasını isteyebilirsiniz. SGK hesap fişi henüz bildirim süresi gelmeyen hizmetler için peşin şekilde yatırım ve gün beyanı vermek için uygulanan 1 sistemdir. İşveren peşinen diyor ki ben bu adam için şu kadar gün ve kazançla beyanname vereceğim. Haliyle sistemde 30 günü göreceğinden sağlık sigortanız açılmış olacaktır.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma kuralları nelerdir ?

Sigortalının bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerden eşin ve çocuğunun sağlık hizmetlerinden yararlanma metodları ve koşulları alt taraftaki gibidir;

 • Eşin sigortasının olmaması ve ya Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına emekli maaşı almaması, esnaflık ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekiyor.
 • 18 ıslak altı küçükler herhangi 1 şart aranmadan anne peder güvencesi olmasa dahi sağlıktan yararlanma hakkına sahipler.
 • 18 yaşını tamamlamış kız çocukları anne ve ya babasının 2008/Ekim evveli sigortalı ya da bağkurlu olması mecburiyetinde evlenene kadar sağlıktan yararlanma hakkı var.
 • Bunun haricinde çocukların öğrenim durumu, mani durumu ya da istisna durumlarına göre sağlıktan yararlanabileceği sürelere sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Sigortalının eşi ne süreç sağlıktan yararlanır ?

İlk defa sigortalı olduktan ya da bağkurlu olduktan sonrasında insanın kendisinin sağlıktan yararlanabilmesi için son bir yıl arasında 30 gün yok ise 30 gün geçmesi gerekir. 30 gün geçtikten sonrasında sigortalının kendisi ile beraberinde eşi de sağlıktan yararlanmaya başlar. Daha önce yani işe girişten Önce son bir sene arasında 30 gün var ise işe girişi organize edilmektedir yapılmamaktadır sağlıktan yararlanmaya başlayacağından eşi de tıpkı sürede sağlıktan yararlanmaya başlayacaktır.

Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Bu soru genelde emeklilik için prim gün sayısını tamamlamış olanlar sebebiyle sorulmaktadır. Şayet bağkurlu iseniz ve emeklilik için prim gününü tamamlamış olsanız dahi çiftçilik ya da esnaflık kaydınız devam ediyorsa gene sırf gss prim ödemesi yapamazsınız. Kayıtlarınızı kapattıktan sonrasında sırf GSS kapsam gereğinde prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sadece genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü şahıslar yararlanabilir. Genel sağlık sigortası kapsam gereğinde prim ödeme başvurusu için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

SGK kapsam gereğinde müstehaklığınızın olup olmadığını yani sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınız e devlet sisteminden pratik olarak öğrenebilirsiniz.

 • E devlet sisteminde SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan buradan T.C. ve e-devlet şifreni ile giriş yapabilirsiniz ⇒
 • Spas müstehaklık sorgulaması sonucunda  Müstehaktır, provizyon alabilir. Şeklinde netice alıyorsanız provizyonunuz var manasına gelmektedir. 1 şey yapmanız gerekmez.
 • 1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik vilayet müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru ediniz” sonucu alıyorsanız provizyonunuzun olmadığını anlamalısınız. Yapmanız gereken en kısa zamanda SGK’ya başvurmak.
 • 1104 – Son 1 yıl bünyesinde 30 gün gss prim gün sayısı bulunmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigorta, bağkur, gss v.s. kapsam gereğinde yeni prim ödemeye başladığınız ve bir yıl arasında 30 günü tamamlamadığınız için sağlıktan yararlanamadığız manasına gelir.
 • Bu halde yapmanız gereken işe başlama ya da prim ödeme zamanından itibaren 30 günlük olarak sürenin dolmasını beklemek. Şayet işe giriş zamanından ya da prim ödemeye başladığınız tarihten itibaren 30 gün geçmiş olmasına karşın hala bu uyarıyı alıyorsanız Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde başladıysanız işvereninizin hizmet bildirimi yapması ya da sigortalı hesap fişi girmesini rica edin.
 • Bu halde sağlık açılacaktır. GSS ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde 30 günü tamamlamış olmanıza karşın hala provizyon kapalıysa bu halde ise herşeyden önce prim ödemelerinizi yapmanız ve borcu sıfırlamanız gerekiyor.

İşten ayrıldıktan sonrasında sigorta ve sağlıktan yararlanma zamanı nedir ?

Sağlıktan yararlanma işten ayrılınca da devam eder. İşten ayrılış ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terk zamanından önceki son bir yıl arasında adınıza en az 90 günlük olarak sigorta primi ödemesi yapıldıysa işten çıkış zamanından sonrasında 99 gün vakit ile sağlıktan yararlanırsınız. Şayet işten çıkış ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terk zamanından önceki son bir yıl içerisinde 30-90 gün arası hizmet var ise işten çıkış zamanından sonrasında dokuz gün vakit ile sigortadan yararlanırsınız. 30 günden az var ise işten çıkış tarihsel tarafından zaten provizyon olmaz.

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonrasında sağlıktan yararlanma

Yukarıda belirtilen süreler sona erdikten sonrasında eğer bakmakla yükümlü olunan şahıs olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınız üstünden devam eden sağlık güvenceniz olmadan GSS kapsam gereğinde yalnızca sağlıktan yararlanmak için sigorta primi ödemeniz gerekiyor. GSS güvencesi olmayan herkes için mecbur olan sağlıktan yararlanma sigortası şekilde tanımlanabilir. Şayet gelir testi akibeti hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlendi ise bu halde prim ödemeden yeşil kart kapsam gereğinde sağlıktan yararlanırsınız. Lakin gelir bunun üstünde çıkarsa 60g kapsam gereğinde prim ödemeniz gerekir. Bu kapsamda aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %3’üdür.

 • 18 ıslak altındaki küçükler var ise anne ve ya babasının sağlık güvencesinden olmadan 18 ıslak altı sigortadan yararlanabilmekte.
 • 18 yaşını tamamlayan minikler ise lisede okumaları şeklinde 20 yaşına kadar, üniversitede okuması şeklinde ise 25 yaşına kadar anne/babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir.
 • 18 yaşını tamamlayan fakat anne/babasının herhangi 1 güvencesi olmayan çocukların sağlıktan yararlanabilmesi için GSS kapsamına geçmesi gerekir.
 • Liseden mezun olanlar İdadi mezuniyet zamanından itibaren iki yıl vakit ile ( 20 yaşını geçmemek şartı ile) var ise anne/babasının sigortasından olmadan GSS yeşil kart kapsamından bedava yararlanır. Tescil için SGK’ya diploma ile başvurmanız gerekir.
 • Üniversiteden mezun olan minikler üniversite mezuniyet zamanından itibaren iki yıl vakit ile ( 25 yaşı geçmemek şartı ile) var ise anne/babasının sigortasından olmadan GSS kapsam gereğinde bedava şekilde sağlıktan yararlanabilir. Tescil için diploma ile SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • Anne ya da babasının ilk sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıcı 01.10.2008 zamanından evvelinde olan kız çocukları okumasalar dahi anne ya da babasının sigortasından evlendikleri ya da  sigortalı çalışmaya başladıkları tarihe kadar yararlanabilir.
 • 01.10.2008 zamanından evvelinde memur olanların kız çocukları evlenene ya da çalışana kadar, erkek çocukları da okuyor olma şartı aranmadan 25 yaşına kadar sağlık güvencesinden yararlarnabilir.
 • %60 ve üzeri malul olan minikler SGK sağlık kurulunun onayı biçiminde 18 yaşını tamamlamış olsalar dahi anne/babasının güvencesinden yararlanabilir.

Sgk borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkur, genel sağlık sigortası, isteğe bağlı bağkur, ek beş tarım sigortası ve ya diğeri isteğe bağlı sigorta kolları kapsam gereğinde primini kendisi ödeyen şahısların aylık ödenmemiş prim borcu iki aydan fazla olduğunda hem kendisinin hem de var ise bakmakla yükümlü bulunduğu şahısların sigortası kapanır ve sağlıktan yararlanamazlar.

Sigortasız sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Eğer aktif 1 sosyal güvenceniz olmadan sağlıktan gene yararlanabilirsiniz fakat muayene, ilaç, tahlili tespit v.s. bedellerini cebinizden ödemeniz gerekir.

Bağkur sağlıktan yararlanma kuralları nelerdir ?

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde hem insanın hem de insanın bakmakla yükümlü bulunduğu eş, çocuk ve anne ya da babasının sağlık hizmetleri ve yararlanma yolları şu şekildedir ;

 • Prim ödemelerini düzenli yapması,
 • Son ödeme vadesi geçmiş 2 aydan fazla prim borcunun olmaması gerekiyor.
 • Bağkurda sağlık sigortasından yararlanma şartlarından en önemlilerinden bir tanesi de genel sağlık sigortası ya da Öbür isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde de ödeme vadesi geçmiş borcun bulunmaması gerekmekte.
 • İlk defa bağkura başlayanların sağlıktan yararlanabilmeleri için 30 günlük olarak süreyi tamamlamaları gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortada sağlıktan yararlanma kuralları nelerdir ?

İsteğe bağlı sigortalıların sağlıktan yararlanabilmeleri için;

 • Son ödeme vadesi geçmiş 2 aydan fazla borçlarının bulunmaması,
 • Prim ödemelerini düzenli gerçekleştirmesi,
 • Bağkur, GSS ve ya Öbür isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcunun olmaması gerekiyor.

Part time sigorta sağlıktan yararlanma koşulları nelerdir ?

Parttime çalışanlar da bize sık şekilde sağlıktan nasıl yararlanabilirim ya da ne süreç yararlanabilirim diye sormakta. Kısmi zamanlı yani parttime çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için son bir yıl içerisinde en az 30 gün sigortalılığının yani primin yatırılmış olması gerekiyor. Bununla beraber 20 günden az sigorta bildirimi yapılanlardan bakmakla yükümlü şekilde eş, anne ya da küçükler üstünden sağlık güvencesi olmayanların 30 günden noksan süreleri GSS kapsam gereğinde 30 güne tamamlamaları gerekmektedir.

Emekli babanın sigortasından yararlanma kuralları nelerdir ?

Kız ya da erkek çocuklarının emekli anne ya da babalarının sigortasından yararlanabilmeleri için;

 • 18 yaşın altında olmaları,
 • Lisede okuyorsa 20 yaşı tamamlamamış olmaları,
 • Üniversitede okuyorsa 25 yaşını tamamlamamış olmaları gerekir.
 • Emekli sandığı kapsam gereğinde 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde memur olanların kız ve erkek çocukları koşulsuz şekilde 25 yaşına kadar emekli anne ya da babasından yararlanabilirler.
 • SSK ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilerinde erkek çocuğu 18 yaşını tamamladığında emekli anne ya da babasından yararlanamaz. Fakat lisede okuyorsa 20, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanır.
 • 18 yaşını tamamlamış kız çocuklarının evlenene kadar emekli anne ya da babasından yararlanabilmeleri için ise anne ya da babanın 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde en az 120 gün, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise en az 270 gün hizmetinin olması gerekmektedir.

Sağlıktan yararlanma hakkındaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz.  

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar