Sgk Prim İadesi Hesaplama 2021

SGK prim iadesi hesaplaması toplu nakit iadesi başvurusu yapanların ya da yapıcak olanların en aşırı merak ettiği soruların başında gelmektedir. Emeklilik tabi ki her insanın hayali. Emeklilik için lüzumlu olan koşulları da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. İşte prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve en önemlisi de ıslak. İşte emeklik için lüzumlu olan bu 3 şarttan yaşı tamamlamış ancak prim günü ya da sigortalılık süreniz yeterli bulunmadığı için emekli olamıyorsanız emekli yapılmaksızın sigortadan nakit alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda sigorta paramı nasıl alırım, sigortadan nakit alma süresi, sosyal sigortalar kurumu birikmiş parayı alabilmek için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı,  ssk, emekli sandığı ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim iadesi hesaplama meselesi için daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilir miyim 2021

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadan toplu nakit alabilmek için emeklilik için lüzumlu olan ıslak şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin 01 Ocak 1992 tarihinde girişi olan 1 erkek sigortalının sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde yaştan emeklilik için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Bu bireyin ise yalnızca 800 günü olsun ve 62 yaşında olsun. Bu şahıs normalde 60 yaşı tamamladığında emekli olabilirdi. Fakat 3600 günü tamamlayamadığı için emekli olamıyor.

İşte yukarıdaki örnekte vermiş olduğumuz şahıs emeklilik yaşını sağladığından emekli olmak istemiyorum diyerek sosyal güvenlik kurumu dan nakit çekme hakkından yararlanabilir.  Daha detaylı bilgi, başvuruda istenen belgeler ve izlenecek yolu öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK birikmiş nakit başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuru işlemini en son prim ödemenizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda sigortadan nakit iadesi için toptan iade dilekçesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.Eğer vefat eden biri için sigortadaki parayı çekme başvurusu yapacaksanız veraset ilamı da eklenmesi gerekir.

Sgk nakit iadesi sorgulama 2021

Sgk toplu nakit alma için müracaat yapmaya karar verdiniz. Biriken ödemenizin ne kadar olduğunu merak ediyor ve dolayısıyla sigorta prim iadesi hesaplaması yaparak sorgulamak istiyorsunuz. Bunun için geliştirilen 1 uygulama henüz bulunmamaktadır fakat siz e devlettte SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında PEK kısmında yer saha prime esas yatırım bilginiz ve paylaşımımızda belirtilen formülü esas alarak kabaca 1 sosyal güvenlik kurumu primi hesaplaması yapabilirsiniz.Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle yapılan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu fazla para, emeklilik yersiz ödeme ve Öbür prim iadesi sorgulamalarını ise e-devletten yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve parolanız ile sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Sgk prim arka alma hesaplama 2021

Emekli olamadığınızda adınıza ödenen primlerin iadesi hesaplanırken primlerin ödenme kapsamı ve geçtiğiniz tarihe göre iade edilecek tutarlar farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza ödenen primlerin tamamını değil yalnızca ölüm, malulluk ve yaşlılık sigorta primlerinin iadesini yapıyor. Sosyal güvenlik kurumu emeklilikten vazgeçme halinde;

  • SSK kapsam gereğinde sosyal sigortalar kurumu prim bozdurma hesaplaması yapılırken 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde adınıza ödenen sigorta primleri için işçi ve işveren hissesinin tümü ( yani brüt kazancın  %20’si), 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında geçen sosyal sigortalar kurumu hizmetleri için ise yalnızca sigortalı hissesi ( brüt kazancın 9’u),
  • Bağkurda sosyal güvenlik kurumu prim iade hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk sigorta primlerinin tümü yani brüt prime esas kazancın %20’si esas alınır.
  • Memurların sgk’dan prim iadesi hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk için ödenen keseneklerin tümü dahil edilmekte.

Sgk’dan toplu nakit hesaplama örnek:

Ali BEY adına 2016  yılında asgari ücret üstünden sekiz aylık 4a sosyal sigortalar kurumu hizmeti bildirilmiştir. O dönemki brüt asgari ücret aylık 1.647,00 TL. Ali BEY bu çağa için adına yatan primlerin iadesini rica edecek olursa yalnızca sigortalı hissesi ödeneceğinden brüt ücreti üstünden aylık %9 yani 148,23 TL tutarlık 1 ödemesi iade edilebilecektir. Bu halde sigorta bozdurma hesaplamasına göre sekiz ay için toplamda alabileceği ödeme ise yaklaşık 1.185,00 TL olacaktır.

Sgk prim iadesi hesaplama robotu

Sgk prim arka ödemesi hesaplaması yapmak için şu lahza Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle geliştirilen 1 uygulama bulunmaz. Bununla birlikte E-devlet sisteminde de sosyal sigortalar kurumu birikmiş nakit hesaplaması yapılabilecek 1 uygulama bulunmuyor. Sosyal güvenlik kurumu toplu nakit hesaplaması üst kısımda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır. E-devletten hizmet dökümünüzü karşınıza alarak kendiniz ortalama şekilde sosyal güvenlik kurumu nakit iadesi hesaplaması yapabilirsiniz.

SGK borçlanma iadesi 2021

01 Ekim 2008 tarihsel ve sonra yapılan ve ödenen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma v.s. ödemelerini talebiniz şeklinde iade alabilirsiniz. Paranız yatırdığınız miktar kadar iade edilir. Geçen vakit için tekrar güncellenerek ödenmez yani.01 Ekim 2008 zamanından önceki borçlanmaları SGK Öğrenci göre iade etmiyor. Ancak dava açtığınızda mahkemeler çoğunlukta lehinize karar veriyor.

SGK prim iadesi alanlar yorumları

Sgk prim arka ödeme hesaplama konusu ve ne kadarlık iade alınacağı konusu ne yazık ki baş karıştırıcı olabilmektedir. Bu süreçte iade sahaların yorumları hem sosyal güvenlik kurumu toplu nakit iadesi hesaplaması meselesi için kafası karışık olanlara yol gösterici olacak hem de müracaat yapma ya da yapmama meselesi için kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Paylaşımımızın altında prim iadesi alabilmek isteyenlere ait yorumlar bulunur. Siz de merak ettiklerinizi ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar