SGK Potansiyel Teşvik Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Potansiyel teşvik sorgulama uygulaması 2018 yılında hizmete açılan ve işverenlerin işe aldıkları çalışanlar için hangi teşvikten yararlanabileceklerini sorgulama sonucunda kolayca tetkik edebildikleri 1 uygulamadır. İşverenlere  yeni ve avantajlı 1 çok fazla sigorta prim teşviki desteği verilmeye başlandı. Teşviklerin sayısının fazla olması, işverenlerin her 1 teşviğin koşulları ve  hangi teşvikten yararlanabileceği konusu için bilgi sahibi olmaması teşvikten yararlanma durumunu zorlaştırmaktaydı.

Nihayet Sosyal Güvenlik Kurumu bu sorunu çözecek çok fazla güzel 1 sistem geliştirdi. SGK potansiyel teşvik sorgulama ismi verilen bu yeni uygulama ile işverenler işletme ve sigortalı bazında sorgulama yaparak hangi çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini rahatça öğrenebilecek. Peki potansiyel teşvik sorgulama nasıl yapılır, teşvikten yararlanma sorgulaması nereden yapılıyor ? İşte cevabı.

SGK teşvik sorgulaması nasıl gerçekleştirilir ?

Sorgulama işlemi işveren sistemi üstünden pratik olarak yapılabilmekte. Aşağıda SGK anlamında yapılan ve uygulamaya nasıl giriş yapabileceğinizi işaret eden İlan varolan. Paylaşımımızın devamında da adım adım potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Sgk teşvik sorgulama ekranı

Uygulamaya SGK işveren sistemi üstünden giriş yapmanız gerekiyor. Tabi giriş için SGK E bildiri kullanıcı ismi ve parola bilgilerinizin olması gerekir.  Şimdi sırasıyla sosyal güvenlik kurumu potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapacağınızı adım adım anlatalım.

teşvik sorgulama
  • Öncelikle SGK işveren sistemine giriş yapın. Sisteme giriş yaptığınızda önünüze yukarıdaki bu gibi 1 ekran çıkacaktır.E bildiri kullanıcı kodu, işletme şifresi ve sistem şifresi bilgilerinizi yazarak aşağıda görmüş SGK işveren sistemine giriş yapın. İşveren sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >>>>
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra “İşveren”, “Teşvikler ve Tanımlar”, “Potansiyel Teşvik Sorgulama” seçeneklerini takip ederek sosyal güvenlik kurumu teşvik sorgulama ekranına giriş sağlayabilirsiniz.
sgk teşvik sorgulama ekranı

Burada ni vermiş olduğunuz sigortalının T.C. numarasını yazın, Eğitim Durumu bölümünde uygun seçeneği işaretledikten sonrasında ve Sorgula deyin. Sosyal güvenlik kurumu potansiyel sorgulama neticesi sigortalınız için yararlanma hakkınızın bulunduğu teşvikler potansiyel teşvik sorgulama ekranında aşağıda görüldüğü bunun gibi yeşil renk ile görünür.

teşvik sorgulama netice ekranı

TC Kimlik no ile SGK teşvik sorgulaması yapılıyor mı ?

İşveren potansiyel teşvik sorgulama ve tanımlama işlemleri e sosyal güvenlik kurumu işveren sisteminden yapılmakta. İşveren teşvik sorgulamanı işveren sistemi üstünden sigortalınızın T.C numarası ile nasıl sorgulayabileceğiniz üst kısımda detaylı şekilde anlatılmıştır. Sadece çalışan T.C. numarası ile ya da işe giriş bildirgesi verilmeden ve ya işveren teşvik sorgulama sistemine girmeden çalışanınız için teşvik sorgulaması ya da tanımlaması yapamazsınız.

27103 teşvik sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

27103 teşviki işverenlere 2018 anlamında verilen en önemli teşviklerin bünyesinde yer almakta. Bu teşvikte lüzumlu kuralları veren işverenlerin en az 12 ay boyunca bütün sigorta primlerini devlet karşılamakta. Şayet yukarıdaki hukuklar doğrultusunda sorgulama akibeti 27103 teşvikinden yararlanabileceğinizi görüyorsanız şartlara ve dikkat etmeniz gerekenlere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4447 19.madde sorgulaması nasıl yapılıyor ?

4447/19. madde teşviği 7103 sayılı kanun ile getirilmiştir. 27103 sayılı kanun teşviki de bu kapsamda yer piyasa teşvik türüdür. Tabi işyerinin faaliyette olduğu pazara göre yararlanılacak prim oranları farklılık gösterebiliyor.

Sgk 6111 teşvik sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

6111 teşviki Öbür ismi ile 4447/10. madde teşviki hem işverenler hem de ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranlar açısından önemli teşvikler arasındadır. Bu teşvik için sorgulamayı sosyal güvenlik kurumu işveren sistemi girişi yaptıktan sonrasında teşvik sorgulama programından “İşveren”, “Teşvikler ve Tanımlar”, 4447 GEÇİCİ onuncu MADDE LİSTELEME-SİLME sıralamasını takip ederek yapabilirsiniz.

Sgk teşvik tanımlama nasıl organize edilmektedir ?

Teşvik tanımlaması için yararlanabileceğiniz ilgili teşviğin üzerine tıklayın. Tıklama yaptıktan sonrasında teşvikten ne kadar vakit ile yararlanabileceğiniz, teşvik ayrıntıları ekranı gelecektir. Kaydet diyerek tanımlama işlemini bitirebilirsiniz.

Sgk işveren teşvik sorgulama sistemi ile sigortalının;

  • 2828 /SAYILI KANUN EK 1.MADDE (Haklarında korunma yada bakım, Önlem kararı alınanlar),
  • 6111 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 10.MADDE teşviği,
  • 17103 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 19.MADDE (İmalat ve ya bilişim sektörü) teşviği,
  • 27103 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 19.MADDE (Diğer sektör) teşviği,
  • 5510 SAYILI KANUN 81.MADDE 1.FIKRA (ı) BENDİ yani beş puanlık indirim,

desteklerinden hangilerinden yararlanabileceğinizi sorgulamış olacaksınız. Evet sorgulama neticesi sistem şu teşvikten yararlanabilirsiniz der belki fakat gene de sistem bu itimat olmamakta biliyorsunuz. Bunun için üst kısımda belirtilen sigorta prim destek koşullarını bilmeniz yararınıza olacaktır. Şimdi kısa bir şekilde teşviklerin kurallarına değinelim.

Yukarıda belirtilen her 1 teşvikten yararlanma için müşterek ve olmazsa olmamaktadır koşullar şunlardır;

  • Son ödeme vadesi geçmiş sigorta primi, işsizlik primi, damga vergisi ve idari nakit cezası borçlarınızın olmaması, borç var ise dahi yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin düzenli ödeniyor olması tabi yapılandırma ve ya taksitlendirme haricindeki cari döneme borçlarını da düzenli ödüyor olmanız gerekiyor.
  • Aylık prim ve hizmet belgelerini zamanında vermeniz,
  • Tahakkuk eden prim borçlarını da son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

Yukarıda sayılan koşullar her 1 sigorta prim teşviği için olmazsa olmamakta şartlardır. Geçerli olan güncel teşvikleri öğrenmek, hangi teşvikten yararlanabilirim sorgulamak ve kuralları konusu için teferruatlı bilgi edinmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlaması nasıl düzenlenmektedir ?

İşveren sisteminde sorgulama yapıp lüzumlu şartlara göz attıktan ve yararlanabileceğiniz teşvik tutarlarını da öğrendikten sonrasında tanımlama yapabilirsiniz. Tanımlama işlemini yapmadan evvelinde sigortalının işe giriş bildirgesini vermiş olmanız gerekiyor. İşe girişi yaptıktan sonrasında işveren sisteminde e-sgk/işveren/işveren sistemi/teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama menüsü aracılığı ile tanımlama yapıp son şekilde aylık prim ve hizmet belgesini gönderebilirsiniz.

Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız ne demek ?

Teşvik tanımlaması yapmadan aylık prim ve hizmet belgesi göndermek istediğinizde yukarıdaki bunun gibi 1 İkaz ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenden dolayı yukarıdaki adımları takip ederek evvelinde teşvik tanımlaması yapmanız gerek.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar