SGK Minijob Genelgesi Yayımlandı ( Detaylar Yazımızda)

2020/51 Sayılı SGK Minijob genelgesi 11.12.2020 tarihinde yayımlandı. Memleketimiz ile anlaşmalı ülkelerden birisinde Sosyal Güvenlik borçlanması yaparak gene Türkiye’de emekli olanların yurtdışında çalıştıkları ülkelerde sigortalı çalışmaları mecburiyetinde emekli aylıkları kesilmekteydi. Alakanın fazla olması nedeniyle kısa zamanlı çalışmaya tabi işler diğeri ismi ile minijob şekilde bilinen işlerin istisna kapsamına alınması düzenlemesi getirildi.

Daha evvelinde bununla ilgili Kanuni güncelleme 7247 Sayılı Kanunda yer almış ve sonra 6/11/2020 tarihli ve 31296 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle güncelleme yapılmıştı. Yapılan son güncelleme ile hangi işlerin minijob şekilde değerlendirileceği 2020/51 Sayılı genelge ile netliğe kavuşturulmuştur.

Hangi işler Minijob şekilde sayılacaktır ?

2020/51 Sayılı ve Kısa Zamanlı Çalışmaya Tabi İşler konulu Sosyal Güvenlik Kurumu Genelgesine göre kısa zamanlı çalışmaya tabi işler şunlardır;

  • Almanya hizmet belgelerinde, geringfügige versicherungsfreie beschäftigung (sigortadan muaf kısa zamanlı çalışma), geringfügige beschäftigung nicht versicherungspflichtig (sigorta zorunluluğu olmayan düşük değerli çalışma süresi), geringfügige nicht versicherungspflichtige beschäftigung (sigorta zorunluluğu olmayan düşük değerli çalışma süresi) ve versicherungszeiten aufgrund einer geringfügige versicherungsfreie beschäftigung (sigortadan muaf cüzi çalışma.
  • İsviçre hizmet belgelerinde ise dört kodlu hizmet (İsviçre sigorta kurumunca hizmet süreleri bildirilirken kullanılmakta olan hizmet cetvellerinde (E-205-CH formu) kısa zamanlı çalışmaya tabi işlerde geçen süreler nevi belirtilmeksizin dört kodu ile bildirilmektedir.)

 Kanunun yürürlülük zamanından sonrasında aylık talebinde bulunanların durumu ne olacak ?

7247 Sayılı Kanunun yürürlülük tarihsel olan 26.06.2020 tarihsel ve sonra yurtdışı borçlanması kapsam gereğinde aylık talebinde bulunan lakin üst kısımda belirtilen kısa zamanlı işlerde çalıştıkları için kendilerine aylık bağlanamayanlara diğeri koşulları taşımaları kaydı ile aylık bağlanabilecek.

 Aylık alırken kanun değiştikten sonrasında çalışmaya başlayanların durumu nasıl olacak ?

Yine 7247 sayılı Kanunun yürürlülük tarihsel olan 26.06.2020 zamanından itibaren kısa zamanlı işlerde çalışanların aylıkları herhangi 1 kesintiye uğramaksızın devam ettirilecek.

Sadece kanun değişikliği evveli kısa çalışması olanların durumu nasıl olacak ?

Kanunun yürürlülük tarihsel olan 26.06.2020 zamanından evvelinde kısa çalışması olanlar için eski hukuklar uygulanacak. Yani kısa çalışma da olsa çalıştığı tetkik edilenlerin aylıkları kesilecek ve ödenen aylıklar gecikme zammı ve faizi ile yanında arka Öğrenim edilecek.

Aylık başlama tarihsel itibarıyla kısa zamanlı çalıştığı tetkik edilenlerin durumu nasıl olacak ?

26.06.2020 zamanından evvelinde kapsam gereğinde emekli maaşı bağlananlardan aylık bağlanma tarihsel anlamında kısa zamanlı çalıştığı tetkik edilenlerin emekli aylıkları iptal edilecek. Bu kapsamda olanların aylıkları 01 Temmuz 2020 zamanından sonrasında herhangi 1 rica aranmaksızın tekrardan bağlanacak. 26.06.2020 zamanından evvelinde kısa zamanlı çalışmadan ötürü iptal edilen aylıklar ise gecikme zammı ve faizle beraberinde arka alınacak.

Aylık bağlandıktan sonrasında kısa zamanlı çalışmaları kanunun yürürlülük zamanından sonrasında da devam edenlerin durumu

Kanunun yürürlülük tarihsel olan 26.06.2020 zamanından evvelinde ve aylık bağlandıktan sonrasında minijob işlerde çalışanların aylıkları iptal edilmeyecek. Lakin kanunun yürürlülük zamanından önceki kısa zamanlı çalışmaya tabi olan dönemi takip eden ay başı ile kanunun yürürlülük tarihine kadar olan kısım için ödenen emekli maaşları iptal edilecek ve bunlar faizi ile beraberinde Öğrenim edilecek.

Örnek: A kişisine 26.05.2016 zamanından itibaren Almanya yurtdışı borçlanması yapılarak aylık bağlanmıştır. Bu insanın 17.03.2017 tarihinde kısa zamanlı işte çalışmaya başladığı ve devamlı şekilde devam ettiği tetkik edilmiştir. Bu halde bu insana 01.04.2017-26.06.2020 tarihleri arasında ödenen aylıklar iptal edilecek ve bu aylıklar faizi ile yanında Öğrenim edilecektir.

SGK 2020/51 sayılı genelgede bütün durumlara ilişkili olarak bilgiler teferruatlı şekilde verilmiştir. Genelgeden bakabilir ya da kafanıza takılan 1 husus ya da soru var ise bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar