Sgk Kolay İşverenlik Nedir, Nasıl Geçiş Yapılır ?

Sgk kolay işverenlik uygulaması ile ev hizmetleri ve konut kapıcıları benzeri çalışanların SGK’ya bildirimi kolaylaştı. Bildiğiniz üzere ilk defa 2015 yılında başlayan ve 5510 Sayılı Kanunun ek dokuz ‘uncu maddesine eklenmiş olan madde ile ev hizmetlerinde çalışanlar kolay işverenlik kapsamına alınmış ve bildiri eda işlemi ortadan kaldırılmıştı. Son güncelleme ile konut kapıcıları da 5510 Sayılı Kanunun Ek9’uncu maddesi kapsamına yani kolay işverenlik uygulaması kapsamına alındı.

Konu ile ilgili SGK 2019/6 Sayılı genelgesi yayımlandı. Buna göre konut kapıcısı çalıştıranlar 01 Mart 2019 zamanından itibaren geçerli olmak üzere kolay işveren sistemi kapsamına alındı. İşlemlerin nasıl yürütüleceği, uygulamanın tam şekilde ne bulunduğu konusu için paylaşımımızda teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Kolay işverenlik nedir ?

Yukarıda 5510/Ek-9’uncu maddeden bahsettik. Bu kapsamda olan çalışanlar için işverenler her ay aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermiyor. Varolan halde zaten ev hizmetlerinde çalışanlar için uygulama 2015’ten bu yana devam etmekte. Son güncelleme ile konut kapıcıları da bu sisteme dahil edildi.

Sistemin işleyişi aşırı basit. Normalde 1 işyerinde sigortalı çalıştırmak için işletme dosyası tescil ettirmeniz, SGK’dan e parola almanız ve her ay aphb ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesi vermeniz gerekmekte. Lakin işverenlik uygulaması ile 1 defaya mahsus işe giriş verdikten sonrasında yatırım ve gün beyanınız değişmediği sürece sistem her ay borcunuzu otomatik şekilde tahakkuk edecek. Her ay beyanname eda derdinden kurtulmuş olacaksınız.

Kolay işverenliğe geçiş nasıl organize edilmektedir ?

Eğer sizin de işletme tescil kodu yani faaliyette bulunduğunuz piyasa konut kapıcılığı ise işveren sisteminden geçişi sağlamanız gerekiyor. ne e-sigorta kullanıcı kodu ve parolanız ile giriş sağlayarak pratik işverenlik ekranı aracılığı ile lüzumlu işlemleri yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında KOLAY İŞVERENLİK- SGK Pratik İşverenlik Başvuru/Kayıt İşlemleri menülerini takip ederek pratik olarak müracaat yapabilirsiniz.  Tıpkı bağlantı üstünden pratik işverenlik girişi de yapabilirsiniz.

Yeni sisteme geçiş için yine işletme bildirgesi ve ya sigortalı işe giriş bildirgesi vermenize gerek bulunmamakta. Lakin devam eden 1 işyerinde şayet yeni 1 şahıs işe alınacaksa işe giriş bildirgesini vermeniz gerekmekte. Sisteme geçiş veren işverenlerden her ay bildiri başına alınan damga vergisi de alınmayacaktır.

Kolay işverenlik tahakkuk ne süreç oluşur ?

Kolay işverenlikte tahakkuk her ay otomatik şekilde ayın 14’ü aracılığıyla oluşur. Oluşan bu tahakkuku ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

Konut kapıcılığı tahakkuk ve prim ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Konut kapıcısı için giriş ayrıntıları güncelleme, teşvik tanımlama/değiştirme ve noksan gün işlemleri şimdilik SGK işveren sistemi üstünden yapılacak. Şayet şahıs 30 günden az çalışıyorsa noksan çalışma sebebine ilişkili olarak belgeyi saklamanız gerekmekte.

  • Yukarıda da belirtildiği üzere sisteme geçişle beraberinde her ay aylık prim ve hizmet bildirgesi vermenize gerek kalmıyor. Sistem tahakkuk işlemlerini otomatik şekilde yapıcak. Prim ödemelerinizi ise takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekmekte.
  • Takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapmadığınızda prim borçlarınıza nema işler ve var ise yararlandığınız teşvik hakları yanacak.
  • Cari çağa konut kapıcısı sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi SGK Ödemeleri-“25-SSK Prim Kodu” menüsünden, ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzu ise “SGK-22-SSK-Geçmiş Dönem” menüsü üstünden yapmanız gerekmekte.
  • Konut kapıcısı brüt ve net maaş tutarları ile güncel sosyal sigortalar kurumu prim oranları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcılığı SGK noksan gün bildirim işlemleri nasıl yapılıyor ?

Ay içerisinde değişik nedenlerle 30 günden az çalışanların noksan çalışma sebebinin her ayı takip eden ayın 10’una kadar sistem üstünden bildirilmesi gerekebilir. Sisteme giriş yeterlidir.  Bununla beraber SGK’ya noksan gün bildirim formu vermenize gerek bulunmamakta. Fakat noksan gün nedenine ilişkili olarak belgeleri saklamanız gerekmektedir.

Konut kapıcısının işten çıkış işlemleri nasıl yapılıyor ?

Kolay işverenlik sistemi açılana kadar çıkış işlemleri SGK işe giriş/işten çıkış uygulaması üstünden varolan halde bulunduğu bunun gibi verilecektir. Zaten uygulama hayata geçirildiğinde bütün işlemler bu uygulama üstünden yürütülecektir. Çıkış bildiriminin işten çıkış zamanından itibaren en geç 10 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Konut kapıcısı SGK prim oranları ne kadar ?

Brüt maaş üstünden SGK’ya prim ödeme oranı işsizlik primi de dahil %37,5’tir.

Ev hizmetleri pratik işverenlik kapsam gereğinde mı ?

Ev hizmetleri primleri hali hazırda otomatik şekilde tahakkuk etmekte ve zaten kolay işverenlik kapsam gereğinde. Ev hizmetlerinde çalışmaya başlayacak şahıs için müracaat formunun verilmesi yeterli olmakta.

SGK pratik işveren uygulaması konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar