SGK Kısmi İstihdam Ne Demek ?

Kısmi istihdam ne demek ?  Sosyal Güvenlik Kurumu aylık prim ve hizmet belgesi güncellenirken 06-Kısmi İstihdam kodu ile ay arasında 30 günden az bildirilen şahısların prim gün sayısının 20 günden fazla bildirilmemesi için e beyanname sistemine kontrol mekanizması koydu. Buna göre noksan gün kodu 06-Kısmi istihdam seçilenler için e bildiri ekranında “06-kismi istihdam’ seçilenler için 20 günden fazla hizmet bildirilemez” uyarısı çıkacak.

Eğer işveren şekilde yanınızda kısmi süreli/part time v.s. şekilde çalışan var ise bu şahısların Sosyal Güvenlik Kurumu’na “06-Eksik Gün Kodu” ile bildireceğiniz prim gün sayısı 20’den fazla olamıyor. Bunun nedeni ve yapmanız gerekenler meselesinde paylaşımımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Kısmi istihdam nedir  ?

Kısmi zamanlı şekilde ay içerisinde 30 günden az çalışanlar kısmi istihdam edilen sigortalılar Öbür adıyla part time çalışanlar şekilde tanımlanmaktadır. 1 çalışmanın kısmi istihdam sayılabilmesi için kanunen aşağıda belirtilen şartların sağlanması gerekir.

4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili çalışma yönetmeliğine göre işyerinde tam süreli çalışmanın 2/3’üne kadar olan çalışma kısmi zamanlı çalışma şekilde bilinir. Gene Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 101’inci maddesinde kısmi zamanlı çalışma saat karşılığı yapıldıysa her 7,5 saatlik çalışmanın bir gün şekilde sayılacağı, 7,5 saatten az olan çalışmaların ise gene bir gün şekilde değerlendirileceği belirtilmektedir.

Dolayısıyla 1 çalışmanının kısmi zamanlı çalışma şekilde nitelendirilebilmesi için tam süreli çalışmanın 2/3’üne kadar olması gerekebilir. Malumunuz meslek kanununda haftalık çalışma zamanı 45 saat şekilde belirtilmektedir. Durum böyle olunca haftalık 30 saate aylık da 20 güne kadar olan çalışmalar kısmi zamanlı çalışma şekilde değerlendirilmekte, belirtilen bu sürelerin üstündeki çalışmalar da tam süreli çalışma şekilde nitelendirilmektedir.

Kısmi istihdam kaç gün olabilmektedir ?

Konu konusu için kısmi istihdam en fazla kaç gün olabilmektedir sorusu da sorulmakta. üst kısımda 4857 Sayılı Kanunun ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere 1 çalışmanın kısmi zamanlı şekilde sayılabilmesi için haftalık çalışma çağının 2/3’ünün altında olması gerekebilir. Bu sebepten dolayı kısmi istihdam 20 günden fazla olamaz.

Kısmi zamanlı çalışma sosyal güvenlik kurumu bildirimi nasıl düzenlenmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na 06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilen çalışanların bu halde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildireceğiniz gün sayısı bundan böyle 20’den fazla olamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu bundan önce bunun kontrolünü yapmıyordu fakat son sistem güncellemesi ile bundan böyle yapıyor. Peki ne yapmak gerekiyor ?

Tamam fakat benim sigortalım saat hesabı yaptığımda haftada 30 saatten fazla çalışmış olmakta diyorsanız üst kısımda belirtilen ilgili yönetmeliklere göre 30 saatten fazla çalışma tam süreli çalışmaya geçtiğinden sigortalının hizmetini 30 gün şekilde bildirmeniz gerekiyor.

Yok ben 30 gün bildiremem benim zaten maliyetlerim fazla diyorsanız bildirim için 1 kaç seçeneğiniz var. Kısmi zamanlı sözleşme yerine çalışanı 07-Puantaja Tabi Çalışanlar noksan gün kodu ile arzuladığınız gün sayısı kadar bildirim yapabilirsiniz. Bunda bildirim için mani teşkil eden 1 vaziyet bulunmamaktadır. diğeri 1 alternatif ise “12-Birden Fazla” noksan gün kodu ile bildirim yapmak. Bu halde da dilediğiniz gün sayısı kadar bildirim yapmış olabileceksiniz.

Part time sigorta sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Part time çalışanların sağlık güvencesi ay arasında bildirim yapılan gün sayısına göre farklılık gösterir. Part time yani kısmi zamanlı sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prim gün sayısı şayet 20 günden fazla ise bununla beraber genel sağlık sigortası açılmaz ve sosyal sigortalar kurumu üstünden sağlıktan yararlanır. Bununla birlikte gss ödemez. Fakat 20 günden az ise aşağıda belirtilenlere dikkat edilmesi gerekiyor.

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası başvurusu nasıl olur ?

Eğer ay arasında gün sayısı 20 günden az ise ve bakmakla yükümlü şekilde eşi, çocukları, anne ya da babası üstünden sağlık güvencesi yok ise bu halde ayın arka kalan günlerinin gss kapsam gereğinde tamamlanması mecbur. Güncel gss prim tutarları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part time çalışanların rapor parası nasıl ödenir ?

Part time çalışma sosyal güvenlik kurumu bildirimi ve part time çalışan sağlıktan yararlanma konularında üst kısımda detaylı şekilde bilgi sunduk. Buna ilaveten parttime yani kısmi zamanlı çalışan sigortalılar rapor almaları mecburiyetinde geçici meslek göremezlik ödemesi alıp alamayacaklarını da bize sormakta. Şayet rapor alınan tarihten önceki son bir sene içerisinde en az 90 gündelik sosyal sigortalar kurumu primi ödendi ise rapor parası ödenir. Ne kadar alabileceğinizi hesaplamak ve teferruatlı şartlara göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısmi istihdam işsizlik maaşından yararlanır mı ?

İşsizlik maaşında lüzumlu şartlardan bir tanesi meslek çıkış zamanından evvelki son üç sene içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması. Şayet en az 600 gün var ise kısmi zamanlı çalışan işten çıktıktan sonrasında işsizlik ödeneğinden yararlanabilir. Olmadan yararlanamaz.

Konu konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar