SGK İşyeri Unvan Listesi Nedir, Nasıl, Nereden Alınır ?

İşyeri ünvan listesi Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet cetveline ek şekilde verilen ve sigortalının çalışma hayatı boyunca çalıştığı bütün işyerlerinin sosyal sigortalar kurumu sicil numarası ve işletme unvanının yer aldığı belgedir.

Çeşitli Müessese ya da Kurumlar ile özel alan işyerleri sizden ustalık belgesi, çıraklık belgesi, işe giriş için v.s. bunun gibi türlü işlemler için SGK hizmet dökümünüzü ve SGK işletme unvan listesini isteyebilir. Bu paylaşımımızda unvan listesinin ne bulunduğu ve nereden alındığı meselesi için detaylı bilgi bulabilir, gene SGK hizmet dökümü sorgulaması ve hizmet dökümünde yer sektör parametrelerin ne anlama geldiği meselesi için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri ünvanı nedir ?

İşyeri ünvanı 1 işyerinin Vergi Dairesi ve ya Ticaret Sicil Müdürlüklerinde kayıtlı bulunduğu ismidir. İşyerinin ismi şekilde da tanımlanabilir. Örneğin araç alım satımı oluşturan 1 galericinin Ticaret Sicil Müdürlüğün’de unvanının Miran Otomotiv LTD ŞTİ olması gibi.

İşyeri ünvanına ne yazılır ?

İşyerinin vergi dairesi, Ticaret Sicil Müdürlüklerinde tescilli adı yazılır. Şayet tam unvanı bilmiyorsanız işletme yetkilisine sormanızı öneririz.

SGK işletme unvan listesi nasıl, nereden alınır ?

işyeri ünvanı sorgulamasını e-devletten yapabilir ve PDF belgesini alabilirsiniz.  Sorgulama işlemini buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ . Buraya giriş yaptıktan sonra;

  • Tüm SGK Hizmet Dökümü,
  • Barkodlu Doküman Oluştur dedikten sonrasında sistem size barkodlu evrak oluşturacaktır.
  • Bu belgede hem bütün çalışmanıza dahil hizmetler yer alacak hem de en son sayfada gene barkodlu işletme unvan listesi yer alacaktır.

Sgk işletme ünvan listesi örneği

Sigortalı çalıştıran her işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli 1 dosyası bulunmakta. Dolayısıyla da işletme sicil numarası olur. İşte unvan listesi ilk sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten itibaren çalıştığınız bütün işyerlerinin SGK sicil numarası ile unvanlarının yer aldığı 1 dökümdür. SGK işletme uvan listesinin 1 örneği alt taraftaki gibidir;

sgk işletme unvan listesi örneği

 

Belge yukarıdaki gibidir ve alt tarafında da belgenin onaylı olduğuna dair barkod ve numaralar olmaktadır. Yukarıdaki belgede güvenlik amacı ile işletme numaraları ve unvan kısımları silinmiştir. Bu belgede yer sektör kısımlar ve açıklamaları aşağıda ayrı başlıklar biçiminde açıklanmıştır.

İşyeri/Kurum/Sandık no nedir ?

İşyerinizin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli bulunduğu numarayı gösterir.Bu numara özel piyasa işyerleri için 26 hanelidir. Halk Kurumları için ise çoğunlukla 6 ya da sekiz haneden oluşur. Size hizmet dökümünde işyerinizin sicil numarasını kısaltılmış biçimde yani yedi haneli şekilde görürsünüz.

Sgk hizmet dökümü ünite ne demek ?

Hizmet dökümünde yer saha ünite bilgisi işçinin çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu SGK ünitesi Öbür ismi ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ni gösterir. Buradan hareketle işçi rapor parası ve Öbür Şahıs ödemeleri bunun gibi ödemeler için bağlı bulunduğu ve ilk başvuruyu yapması gerektiği Sosyal Güvenlik Merkezi’ni rahatça öğrenebilir.

Bu kısım işyerinin hangi vilayet ve ya ilçeye bağlı olduğunu işaret eden 1 koddur. Her SGM’nin ayrı 1 kodu olmaktadır. Her SGM ünite kodu ilin plaka numarası ile başlar. Örneğin İşyeriniz İstanbul’da ise 3401 bu gibi 1 numara olur.

İşkolu ( nace) kodu nedir ?

Bu kod işyerinizin tabi bulunduğu sektöre ilişkili olarak koddur. Örneğin karayolu taşımacılığı kodu 4941’dir.İnşaat işlerinde ise 4120’dir. İşkolu kodu nace kodu şekilde da adlandırılır ve işyerinin tehlike sınıfı bu koda göre belirlenir. Tıpkı sürede 6’lı nace kodu şekilde da bilinir. Güncel işletme kodları listesi her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı anlamında yayımlanır.

Mahiyet nedir ?

Bu kısım işyerinizin özel saha mü olmadan halk işletme mi olduğuna dair bilginin verildiği kısımdır. hususi alan işletme ise “özel”, halk işletme ise “kamu” yazar.  Tüzel özel 1 işletme ya da türlü statüde 1 işletme ise burada ona ilişkili olarak bilgi yer alır.

İşyeri ünvanı ne demek ?

Bu da çalıştığınız işyerinin unvanıdır. İşvereniniz Ali VELİ ise işveren ismi yazar. Şirket ise unvan yazar. İşte alınan işletme unvanı listesindeki unvan bölümü da buradaki bilgilere göre düzenlenir.

SGK Hizmet dökümü nedir, nereden ve nasıl alınır ?

SGK hizmet dökümü ilk kere sigortalı tescil edildiğiniz tarihten itibaren bütün ssk, bağkur, emekli sandığı, banka sandığı, stajyerlik, çıraklık v.s. hizmetlerinizin, hizmet gün sayınızın ve prim tutarlarınızın yer aldığı 1 dökümdür.SGK hizmet cetvelinde yer saha bazı terimler ve anlamları ise şu şekildedir.

Sigorta kolu nedir ?

Tabi olduğunuz sigorta kolu yer alır burada.

  • 4a yazıyorsa sosyal sigortalar kurumu hizmeti,
  • 4b yazıyorsa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti,
  • 4c yazıyorsa emekli sandığı hizmetinizin olduğunu anlayabilirsiniz.

Sigorta statüsü nedir ?

Burada hangi Kanuna tabi olduğunuz yazar. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için 5510 S.K yazar. Öncesi için ise SSK’da 506 S.K, Bağkurda ise 2926 ya da 2925 S.K benzeri terimler yazar.

Hizmet dökümü sicil no ne demek ?

Bu kısımda ssk, bağkur, emekli sandığı ya da Öbür kapsamlardaki sicil numaranız yazar. Eski çalışmalar T.C. numarasına aktarılmamış olabileceğinden eski sicil numaranıza ilişkili olarak hizmetleriniz burada görünmeyebilir. Şayet böyle 1 vaziyet mevcutsa ve sicil numaranıza ait hizmetler SGK hizmet dökümüne işlenmemişse ünite kısmında yer sektör Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile müracaat yaparak işlenmesini sağlayabilirsiniz.

Meslek kodu ne demek ?

Çalışma Bakanlığı anlamında her 1 uğraş için uğraş kodu belirlenmiştir ve bundan sonra hizmet dökümünde bunların yer alması mecbur duruma gelmiştir. Burada 6 haneli uğraş kodunuz yazar. Uğraş kodu bilhassa çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi alacaklar için ciddiyet arz etmektedir. Zira bu belgeler güncellenirken işyerindeki deneyime ve sigortalılığa bakıldığından insanın bu uğraş kodu ile ne kadar vakit bildirim yapıldığı ciddiyet arz etmektedir.

Meslek kodunuzu hizmet cetvelinden kontrol ederek hatalı ise işyerinize iletmeli ve düzeltilmesini rica etmelisiniz. Şayet bildirilmesi gereken kod ile bildirim sağlanmadıysa işveren SGK’ya dilekçe ile başvurarak geriye dönük ve cezasız şekilde düzeltilmesini sağlayabilir.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel saha ne anlama gelir ?

Bu kısımda emekliliğe esas brüt kazancınız yazar. P.E.K Öbür manası prime esas kazançtır. Emeklilikte en ciddi parametrelerden biri budur. Prime esas kazancınız ne kadar yüksek olursa emekli olduğunuzda o kadar yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Daha teferruatlı bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet dökümü Noksan G.N. nedir ?

4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışmakta iseniz ve ay arasında 30 günden az çalışmanız var ise işveren gününüzü 30 günden az bildirir. 30 günden az çalışma sebebiniz ne ise (örneğin rapor, bedava izin v.s.) her 1 nedenin 1 SGK noksan gün kodu bulunmaktadır ve işveren sizi bu kodla SGK’ya bildirir. Bu kısımda neden noksan günle çalıştığınızın kodu yer alır. Örneğin 01 yazıyorsa rapor aldığınız, 21 yazıyorsa bedava izinde olduğunuz anlaşılır.

Hizmet dökümünde yer piyasa bütün parametreler ve teferruatlı açıklamaları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Barkodlu 4a hizmet dökümü nasıl alınır ?

SSK hizmet dökümü isimden sorgulama ya da tc kimlik no ile sosyal sigortalar kurumu sorgulama parolasız yapabileceğiniz online 1 platform yok. Bununla birlikte Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü isimden sorgulama da yapılamaz. Hizmet dökümünü size en yakın SGK’dan kimliğiniz ile yanında alabileceğiniz bunun gibi www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet parolanız ile de alabilirsiniz. E devlet giriş sosyal sigortalar kurumu hizmet dökümü sorgulaması için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile giriş yapın.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden sorgulama yapabilir ve resmi barkodlu çıktı alarak sizden arzulayan Kurum, şirket ya da işyerine verebilirsiniz.
  • Direk sorgulama ekranına buradan gidebilirsiniz ⇒

Ssk hizmet dökümü isimden sorgulama yapılabilir mi ?

SSK hizmet dökümü sadece e devlet sisteminden üst kısımda belirtildiği bunun gibi sorgulanabilir. SGK hizmet dökümü eskiden sigortalının T.C. numarası ile e devlet olmaksızın sorgulanabiliyorken yapılan son değişiklikler ile sırf e devlet sisteminden ya da SGK’dan sorgulanabilmesi olasıdır kılınmıştır. TC numarası ile sorgulama metodları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işletme unvan listesi konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar