Sgk İşyeri Sicil No Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sgk işletme sicil no sorgulamasının nasıl ve nereden yapılabileceği konusundaki bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. İşçi çalıştıracak işverenlerin işçileri Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirebilmeleri için herşeyden önce dosya tescil ettirmeleri gerekmektedir.  Tescil ettirilen her 1 dosya için de Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle işletme sicil numarası verilmektedir.

İşverenler bilhassa sosyal sigortalar kurumu prim borçlarını ödemesi yapmak ya da diğeri 1 işlem için Sosyal Sigortalar Kurumu işletme sicil numaralarına ihtiyaç duyabilmekte. Bu paylaşımımızda online şekilde sosyal sigortalar kurumu işletme sicil numaranızı nasıl görüntüleyebileceğiniz ve sosyal güvenlik kurumu no vasıtası kod nedir, işletme sosyal güvenlik kurumu sicil no kaç haneli benzeri sosyal güvenlik kurumu vasıtası kodu öğrenme konusu için teferruatları bulabilirsiniz.

İşyeri no sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Eğer işyerinin e beyanname kullanıcısı sizin adınıza ise adınıza olan bütün işyerlerinin sicil numarasını e devlet üstünden rahatça görüntüleyebilirsiniz. SGK işletme sicil no sorgulama e-devletten yapabilmek için alt taraftaki aşamaları takip edin;

 • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu- E-SGK Şifre kısmından giriş sağlayarak adınıza kayıtlı bütün sicil numaralarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Sgk sicil no sorgulaması yapmak için hemen sayfasına e devlet bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sorgulama sonucunda adınıza kayıtlı bütün işyerleri ve sicil numaraları dökülecektir.

Eğer bildiri kullanıcısı sizin adınıza değilse herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da elinizde tahakkuk fişi ya da hizmet listesi var ise buradan bakabilirsiniz. Tabi ki SGK işveren sistemi üstünden de görüntüleme sağlayabilirsiniz.

Sgk vasıtası kodu sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Aracı kodu sorgulama işlemleri de tıpkı biçimde üst kısımda verilen e-devlet menüsü üstünden yapılabilir. Aşağıda sosyal güvenlik kurumu işletme sicil numarası açılımı kısmında ve vasıtası kodu nedir bölümünde vasıtası kodunun nerede bulunduğu ve nasıl belirlendiği bölgesinde bilgi verilmiştir.

İşyeri kodu sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

SGK işletme kodu yukarıdaki gibidir. Şayet etkinlik kodunuzu kontrol edecekseniz işletme sicil numarasındaki dört haneyi Gelir İdaresi Başkanlığı anlamında size verilen vergi levhanızdaki kodla karşılaştırabilir ya da güncel nace kodları listesinden karşılaştırma yapabilirsiniz.

SGK işletme sicil no örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenlere vermiş bulunduğu işletme sicil numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu işletme numarasının 1 örneği şu şekildedir: 2 4941 01 01 9999999 034 05 61 000. Bu rakamların her birinin 1 manası bulunmaktadır.  23 haneli sosyal güvenlik kurumu kodu açılımı ve anlamları aşağıda verilmiştir.

Sgk sicil no açılımı

Yukarıdaki örnek işletme sicil numarasında yer sektör kodlar, numaralar ve anlamları yani Sosyal güvenlik kurumu işletme sicil no açılımı alt taraftaki gibidir;

 • “2” İşyerinin daimi mahiyette ve özel tüketicilere ait olduğunu gösterir koddur. Şayet özel sektöre ait geçici ihaleli 1 meslek ya da inşaat inşaatı ise “4” ile başlar. Resmi mahiyetteki daimi işyerlerinin sicil numarası “1” ile, geçici mahiyetteki resmi işyerlerinin sicil numarası ise “3” ile başlar.
 • “4941” işyerinin etkinlik kodu diğeri ismi ile nace kodudur. Vergi dairesindeki ya da ticaret sicildeki etkinlik koduna uygun olması gerekmektedir.
 • 01 ve 01 rakamları eski ve yeni şube kodlarıdır.
 • “9999999” yedi haneden oluşan SGK işletme sicil numarasıdır.
 • 034- İl kodudur. İllerin plaka koduna göre belirlenir. Bizdeki örnek İstanbul ili içindir.
 • 05- İlçe kodudur. İşveren dosyasının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi kodudur.
 • 61– Kontrol numarası diye geçer.
 • 000- Taşeron numarasıdır. Ana dosya için 000’dır. Şayet alt taşeron var ise tescil sırasına göre 001, 002 bunun gibi devam eder.

SGK İşyeri sicil no kaç hanelidir ?

Yukarıdaki örnek numaradan da görüldüğü üzere işletme numarası 26 haneden oluşmaktadır. Online sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi yaparken bu işletme sicil numarasını aralarında boşluk yapılmaksızın ve sondaki 000 rakamını da girerek borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir.

Sgk vasıtası kodu nedir ?

Aracı kodu ana dosyaya bağlı alt taşeron var ise bunların numarasını işaret eden koddur. Yukarıdaki örnek sicil numarasında sosyal güvenlik kurumu no – vasıtası kod”000″ kodu ana işverene aittir. Bu işverenin bir tane alt taşeronu olsaydı tıpkı işletme sicil numarası üstünden ekleme yapılıyor ve tek ayrım sonraki sosyal güvenlik kurumu no – vasıtası kod “001” olurdu.

SGK işletme sicil no nerede yazar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu işletme tescil belgesinde, tahakkuk fişlerinde, hizmet listelerinde özetleyecek şekilde işletme ile ilgili yapılan bütün online işlemlerde yukarıdaki örnekte verildiği bunun gibi yer alır.

İşyeri numarasından işletme adresi nasıl olmaktadır ?

Bunun online şekilde sorgulanabilmesi mümkündür değildir. Bu bilgi ekseriyetle çalışanların ihtiyaç duyduğu 1 bilgidir fakat online şekilde sosyal sigortalar kurumu sicil numarası ile adres sorgulaması maalesef mümkündür bulunmamaktadır.

SGK işletme numarası nasıl alınır ?

Eğer adınıza tescilli dosya var ise E-devletten üst kısımda belirtilen menüden sorgulama yaparak sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. Lakin tescil yok ise ve yeni tescil açtıracaksanız bu halde E-SGK tescil uygulaması üstünden yeni sicil numarası başvurusu yapılması gerekebilir. Adım adım tescil başvurusu nasıl düzenlenmektedir meselesi için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işletme sicil numaraları konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar