SGK İşitme Cihazı Ödemeleri 2021

SGK işitme cihazı ödemelerini belli koşulları veren kişilere yapmaktadır. İşitme cihazı arka ödemesi almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekebilir. Hatta bundan sonra eskiden bulunduğu bu gibi arka ödeme yerine kaynakta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarlar düşülmekte ve kalan kısım işitme cihazı alacak anlamında ödenmektedir.

Bu paylaşımımızda işitme cihazı arka ödemesi nasıl alınır, İşitme cihazı fiyatları Sosyal güvenlik kurumu desteği,  işitme cihazı için sağlık kurulu raporu nasıl çıkarılır, işitme cihazını devlet karşılıyor mu yani kısacası işitme cihazı alabilmek için izlenecek yol konusu için bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Sgk işitme cihazını karşılıyor mu ?

İşitme cihazı devlet desteği Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında sunulur. Hem sigortalılara hem de emeklilere işitme cihazı ödemesi yapılabilmesi için kurallar ve izlenmesi gereken yol paylaşımımızın devamında detaylı verilmiştir.

İşitme cihazı alma koşulları nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu destekli işitme cihazı almak ve işitme cihazı Sosyal güvenlik kurumu ödemesi desteğinden yararlanmak için kulak burun boğaz doktoru sebebiyle işitme kaybı olduğunun tetkik edilmiş olması ve aktif sosyal güvencenin olması gerekebilir. Bunların haricinde ise tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

İşitme cihazı için sağlık raporu nasıl alınır ?

Sağlık raporu özel hastaneler, aile hekimlikleri ya da sağlık ocaklarından alınamamaktadır. Devlet hastanelerinin çoğu da rapor vermeye yetkili değildir.  Sosyal güvenlik kurumu işitme cihazı ödemesi Sağlık raporu için tam yetki verilmiş üniversite ya da devlet hastanesine müracaat yapılması gerekmektedir.Süreç ise yoğun şekilde basit.

  • Öncelikle devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde kulak burun ve boğaz kısmından 1 randevu alın ve muayeneye gidin.
  • Doktora işitme kaybınız olduğunu ve aygıt kullanımı istediğinizi ya da varolan cihazınızı yenilemek istediğinizi iletin.
  • Bunun üstünde tabip işitme testi için odyometriye yollar. Burada 1 test yapılır.
  • Odyometri testi sonucunda Şayet kulakların her ikisinde ya da birisinde işitme kaybı var ise bunu rapor eder ve doktora bildirir.
  • Doktor da işitme kaybı olduğunu gördükten sonrasında bundan böyle Kurula yollar. Yani en az üç kulak burun boğaz doktoruna daha evrağın imzalatılması gerekir.
  • 3 kulak burun boğaz doktoruna imzalatıldıktan sonrasında hastanenin rapor merkezine gidilir. Rapor merkezi lüzumlu bütün evrakları inceledikten sonrasında sağlık kurulu raporunu düzenler ve başhekime imzalatır. Raporun 1 nüshasını verir.Artık raporumuz tamamdır.
  • sayfamızdan raporu nasıl alabileceğiniz, randevu işlemleri ve bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

SGK Katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır ?

Hastaneden sağlık kurulu raporu ve hekim reçetesi de alındıktan sonrasında bundan sonra son evre şekilde dizi cihazı almaya geliyor. Cihazı SGK ile sözleşmeli işitme cihazı merkezlerinden almanız şeklinde SGK 1 yönünü öder. Şayet aldığınız yerin sözleşmesi olmadan SGK karşılamaz.

Kalitesine göre çok fazla ayrıcalıklı cihazlar bulunmakta. Size fiyat ve kalite şekilde uygun olanının tespitini internetten araştırarak ya da güvendiğiniz işitme cihazı merkezlerine danışarak öğrenebilirsiniz. Alacağınız cihazı kararlaştırdıktan sonrasında düzenlenen belgeler ile işitme merkezine müracaat yapacaksınız.

Evraklar incelendikten sonrasında SGK anlamında karşılanacak miktar düşülür ve arka kalan kısım ödenir. Eskiden şahıs tamamını öder ve SGK’nın karşıladığı kısım sonradan iade edilirdi. Şimdi ise SGK’nın karşıladığı kısım direkt kaynakta indirilmekte ve sonradan herhangi 1 ödeme sağlanmamaktadır.

İl ve ilçe bazında SGK ile anlaşmalı işitme merkezi listesine, adres bilgilerine buradan erişebilirsiniz ⇒ .

Sgk işitme cihazı kaç yılda 1 alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu beş yılda 1 Sosyal güvenlik kurumu kulak cihazı ödemelerini karşılar. beş yıllık vakit dolmadan Şayet aygıt bozulduysa ve yeni aygıt almanız gerekiyorsa kulak işitme cihazı devlet ödemesi olmaksızın kendi imkanlarınız ile almanız gerekir. beş yıl dolduysa SGK destekli alınabilir.

İşitme cihazı raporu geçerlilik zamanı nedir ?

Tedavi ile iyileşmesi mümkün olan işitme kaybı rahatsızlıkları haricindeki şikayetler yani kalıcı kayıplar için düzenlenen raporlar süresiz şekilde geçerlidir. Tedavi ile düzelebilmesi mümkün olanlar için zamanlı düzenlenebilir. Lakin 1 raporla sırf 1 kez aygıt alınır. Cihazın yenilenmesi mecburiyetinde yeniden rapor alınması gerekir.

Devlet işitme cihazının ne kadarını karşılıyor 2021

Yukarıda belirtilen kurallar sağlanıyorsa SGK işitme cihazının dikkat çekici 1 yönünü karşılamaktadır. Karşıladığı miktar ise genel olarak alınan cihazın %75’ine kadar olmalıdır. Yani alacağınız işitme cihazı yekün ödemesi diyelim ki 5000 TL olsun. Bu halde ortalama işitme cihazı devlet ödemesi 3750 TL olacaktır. Tabi işitme cihazı devlet katkısı alınacak ürünün ithal ya da yerli olmasına göre farklılık gösterebilmekte.

Raporu çıkardıktan sonrasında işitme merkezlerinden işitme cihazları fiyatları sosyal sigortalar kurumu tutarları konusu için bilgi alabilirsiniz. Burada size işitme cihazı Sosyal güvenlik kurumu desteği meselesinde size detaylı bilgi verilmiş olacaktır.

Sgk işitme cihazı sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Yukarıda işitme cihazı devlet karşılıyor mu kısmında da teferruatlı şekilde değindiğimiz üzere işitme cihazını Sosyal Güvenlik Kurumu beş yılda 1 karşılamakta. Fakat kalan yararlanma zamanı konusu için e-devlette 1 sorgulama yapılamamakta.

Yeşil kart işitme cihazı ödemesi yapıyor mu ?

Bildiğiniz üzere yeşil kart sigortalıları prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmakta ve sağlıktan çok sayıda ödemeden muaf olmakta. Yeşil kartlıların da işitme cihazının 1 tarafını devlet üst kısımda belirtilen şartlarda karşılar. üst kısımda belirtilen yolu takip ederek yeşil kart sigortası ile işitme cihazı alabilirsiniz. Yeşil kartınızın aktif olup olmadığını sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

SGK işitme cihazı pili ödemesi 2021

Bazı okurlarımız işitme cihazı pili arka ödemesi yapılır mu diye sormakta. Sosyal Güvenlik Kurumu arka ödeme desteği kapsam gereğinde cihazların pili yok. Yalnızca aygıt ilk alındığında cihazla verilen pil de olduğundan bu arka ödeme kapsamındadır. Lakin pilin bitmesi zorunda kendi imkanlarınızla satın almanız gerekmektedir. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar