Sgk İşçilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

SGK işçilik hesaplaması baş karıştırıcı oluyor. Ruhsata tabi 1 inşaat inşaatı yapmaya başladığınızda ya da Halk Kurumlarından ihaleli 1 meslek alıp işçi çalıştırmaya başladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu işler için dosya tescil ettirmeniz ve yapılan meslek için lüzumlu olan asgari işçilik bildirimini yapmanız gerekiyor.

İhaleli işlerde hesaplama işin KDV dış hakediş bedeli ve asgari işçilik oranları tebliğindeki işçilik oranı esas alınarak yapılırken inşaat işçilik hesaplaması ise inşaat inşaatının metrekaresi üstünden bina sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üstünden yapılmakta. Hem ihaleli işiniz hem de yapı dosyanız için SGK ilişiksizlik belgesi alabilmeniz için asgari işçilik hesaplamasını doğru yapmak ciddiyet teşkil etmektedir. Paylaşımımızın devamında yapı işlerinde asgari işçilik nasıl hesaplanır ve ihaleli işlerde nasıl hesaplama yapabileceğiniz meselesinde teferruatlı bilgi verilecektir.

İhale asgari işçilik hesaplama formülü

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ihaleli işlerde işçilik hesaplaması;

 • İhale makamı aracılığıyla ödenen KDV dış istihkak bedeli üstünden hesaplanmakta.
 • Bu bedel üstünden sosyal güvenlik kurumu asgari işçilik oranları tablosunda yer sektör işin oranının %25’i eksiği üstünden yapacağınız hesaplama ihaleli meslek için SGK’ya bildirmeniz gereken brüt yatırım hesabını verir size.
 • Yani kısa bir şekilde formül şu şekildedir; Toplam KDV Dış İstihkak tutarı X Asgari İşçilik oranının %25 Eksiği= Bildirilmesi gereken SGK brüt kazanç. 
 • İhaleli meslek işçilik hesaplamasını asgari işçilik hesaplama modülü ile yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhaleli meslek asgari işçilik hesaplama örnekleri

Örnek: X şirketi Büyükşehir Belediye’den atık su arıtma tesisi (her şey dahil)  meslek almıştır ve bu meslek için KDV dış aldığı hakediş bedeli 100 Bin liradır. Bu işin asgari işçilik oranı klasik tip için %9’dur. Bu halde hesaplama yaparken asgari işçilik oranının %25 eksiğini esas alacağımızdan asgari işçilik oranı %6,75 şekilde hesaplamamız gerekiyor. SGK’ya bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt prime esas yatırım tutarı bu meslek için alt taraftaki bu gibi olacaktır;100.000.00*6,75/100= 6.750,00 TL.

 • Sgk asgari işçilik oranları tablosunu buradan indirebilirsiniz ⇒
 • Gerekli hesaplamayı yaptıktan ve bildirdikten sonrasında SGK’ya teminat iadesi yazısı için müracaat yapabilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama formülü

İnşaat asgari işçilik hesaplaması inşaat inşaatının yekün metrekaresi ile Imar ve İskan Bakanlığı anlamında her yıl inşaatın bina sınıfı ve grubuna göre belirlenen metrekare maliyeti üstünden yapılmakta. İnşaat sosyal güvenlik kurumu maliyet hesaplamasında esas alınacak metrekare maliyeti yani hangi yılın Bina Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosunu esas alacağınız inşaatın başlama ve bitim tarihine göre belirlenmekte. İnşaat işçilik hesaplama metrekare maliyetinde hangi yılı esas alacağınız alt taraftaki durumlara göre belirlenir.

 • Aynı yıl arasında başlayan inşaatlarda sgk işçilik hesaplama için esas alacağınız metrekare maliyetlerinde o yılın bina yaklaşık maliyet birimleri tablosundaki maliyetleri esas alacaksınız. Örneğin 2018 yılı içerisinde SGK’ya açtırıp gene 2018 yılında bitirdiğiniz ve ilişiksizlik belgesi için başvurduğunuz yapı için 2018 Bina Yaklaşık birim maliyetlerini esas almalısınız.
 • Bir önceki yıl başlayıp 1 sonraki yıl bitirilen inşaatlarda inşaat sosyal sigortalar kurumu hesaplaması maliyeti için başladığı yıldaki maliyetleri esas alacaksınız.
 • Birden fazla yıl süren inşaatlarda yapı sosyal güvenlik kurumu maliyet hesaplaması yaparken de ortalama maliyet tutarı hesaplamanız gerekiyor.

İnşaat asgari işçilik oranları inşaatın kargir ya da karkas olmasına göre farklılık gösterir. Normalde karkas inşaatda işçilik oranı %9, Kargir ( yığma) inşaatlarda ise %12’dir. Fakat yapı sigorta hesaplamasında siz %25 eksiğini esas alacağınızdan karkas için %6,75 üzerinden, kargir için ise %9 üstünden hesaplama yapacaksınız. Kısaca özel inşaat inşaatı işçilik hesaplama formülü şu şekildedir;

 • Bina inşaatı yekün metrekare X metrekare maliyeti X Kargir ise %6,75&Karkas ise %9= SGK’ya Bildirilmesi gereken asgari işçilik yani brüt kazanç.
 • İnşaat işçilik hesaplama programı ile hesaplama yapmak ve SGK yapı metrekare birim maliyetleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Örnek: Ali BEY tek katlı 200 metrekare ve sobalı inşaatı için SGK’ya 01 Mart 2018 tarihinde dosya tescil ettirmiş ve 31 Aralık 2018 tarihinde de bitirdiğine dair dilekçe vermiştir. Buna göre Ali BEY için sosyal güvenlik kurumu yapı maliyet hesaplaması alt taraftaki benzeri olacaktır.2018 yılı Bina Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosuna göre Ali BEY’in inşaatı 3/A Sınıfına girmektedir. 3/A grubu binalar için metrekare maliyeti 2018 yılı için 800 TL dir. Bina kargirdir. Buna göre yapı sigortası hesaplaması alt taraftaki bu gibi olacaktır; 800X200X9/100= 14.400 TL bildirilmesi gereken brüt kazanç.
 • İnşaat için lüzumlu işçişik hesabını yapıp bildirim yaptıktan sonrasında hemen sayfamıza giriş yaparak ilişiksizlik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

İnşaat işçilik hesaplama excel programı indir

İnşaat işlerinde işçilik hesaplamasını pratik olarak yapabileceğiniz 1 excel programı geliştirdik. Excel formatındaki dosyayı buradan bilgisayarınıza indirerek pratik olarak hesaplama yapabilirsiniz ⇒

İnşaat/ihaleli meslek ile ilgili hesaplamayı sizin için yapabiliriz.  İnşaatın bina sınıfını, grubunu, yekün metrekaresini kargir mi /karkas mı olduğunu SGK açılış ve kapanış tarihlerini yazmanız, tıpkı biçimde ihaleli işin KDV dış istihkak bedeli ve yapılan işi yorum kısmından yazmanız şeklinde ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini hesaplayabiliriz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar