Sgk İhbar ve Şikayet Hattı Numarası Kaç ?

Sgk ihbar hattını arama yaparak kayıt dışı sigortalı çalıştıran işverenleri şikayet edebilir, eşiyle yanında yaşadığı durumda emekli maaşı almaya devam edenleri bildirebilir, fiili şekilde çalışmadığı durumda kendini sigortalı gösterenleri iletebilirsiniz. özetleyecek şekilde Sosyal Güvenlik mevzuatına aykırı bütün durumları ihbar ve şikayet hattına bildirebilirsiniz. Bu paylaşımımızda SGK ihbar hattı numarası, kaçak işçi ihbarını nasıl ve ne biçimde yapabileceğiniz ve konu meselesinde merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Sgk şikayet hattı numarası kaç ?

Sosyal Güvenlik mevzuatına aykırı bütün işlemlerin ihbarını Alo-170 sosyal güvenlik kurumu şikayet tel hattından yapabilirsiniz. İhbar için en pratik metod budur. İşçi şikayet hattını aramak için telefonunuzdan sırf 170’i çevirmeniz yeterli olacaktır. 1 Öbür metod ise dilekçe ile şikayettir ancak telefonla ihbar kolay olduğundan direkt arama yaparak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Sgk şikayet mail adresi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu şikayet başvurularını işyerini şikayet etme hattından ya da aşağıda örneği verilen dilekçe ile alıyor. Mail ile şikayet yapılamadığından şikayet için açılmış 1 mail adresi bulunmamakta. Alo 170 şikayet hattını kullanarak bütün ihbarları gerçekleştirebilirsiniz.

Sgk şikayet gizliliğini koruyor mu ?

Bir işvereni şikayet ederken ya da kanuna aykırı başka 1 durumu bildirirken Alo-170 hattı üstünden isimsiz ihbar da oluşturabilirsiniz. Bu halde şikayet eden şekilde sistemde sizin bilgileriniz görünmeyecektir. Bununla birlikte İsim bildirerek ihbar etseniz dahi şikayet eden insana bilgileriniz verilmeyecektir. Bu konu hakkında içiniz sorunsuzca olabilir.

SGK alıcı hizmetleri numarası kaç ?

Sosyal Güvenlik Kurumu, İşkur ve Çalışma Bakanlığı nedeni ile hizmet sağlayan ve 7/24 saat ulaşılabilen çağrı merkezi Alo 170’tir. Burada yalnızca şikayet oluşturulmamakta, bununla beraber mevzuatsal bilgiler de alınabilmektedir.

Sigortasız işçi çalıştırma ihbar edene Ödül var mı ?

Sigortasız işçi çalıştıran işverenlerin ihbarı üzerine Sosyal Güvenlik Denetmenleri ilgili işyerinde denetim yapar ve gerçekten sigortasız şekilde çalıştırılan işçi olup olmadığına ilişkili olarak kontrollerini yapar. Şayet sigortasız işçi var ise buna ilişkili olarak raporu tutarak işverenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yollar.

SGK aracılığı ile lüzumlu idari nakit cezası uygulanarak işverene tebliğ edilir. İhbar edene sigortasız işçi çalıştırıldığının tespiti hazırlanmış olsa dahi Ödül ödenme bu gibi 1 uygulama söz konusu değildir.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet zamanı nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortasız işçi çalıştırma şikayetlerinde şikayet zamanından geriye dönük şekilde beş yıllık vakit için inceleme yapmaktadır. Daha eski çalışmalar için SGK herhangi 1 denetim yapmaz. Şayet beş yıldan eski sigortasız çalışmalar için tetkik isteyecekseniz bu halde adli birim yoluna başvurmanız gerekiyor.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayeti nasıl yapılıyor ?

Bir işyerinde sigortasız işçi çalıştırılıyorsa ya da siz öyle olduğunu düşünüyorsanız en basit yöntemle 170 numaralı ihbar, şikayet ve bilgi hattını arama yaparak işveren unvanı, adresi bilgilerini vererek şikayet oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde dilekçe ile de şikayet edebilirsiniz. Örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet dilekçe örneği

Şikayetinizi üst kısımda belirttiğimiz bu gibi telefon ile yapabileceğiniz bunun gibi Sosyal güvenlik kurumu şikayet dilekçesi ile de yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu şikayet formu ya da dolduracağınız sigortasız işçi çalıştırma şikayet dilekçesi örneği alt taraftaki bu gibi olabilir;

  • ….. Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Aşağıda adresini ve unvanını belirtmiş olduğum işyerinde sigortasız işçi çalıştırılmaktadır. Gereğinin yapılmasını arz ederim.
  • İşyeri unvanı:
  • İşyeri adresi: 

Sigortasız işçi çalıştırdığı tetkik edilen işverenlere uygulanacak güncel idari nakit cezası tutarları için hemen   sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir ?

Telefon ile Alo-170 hattından sigortasız işçi şikayeti oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde ise üst kısımda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile işverenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile müracaat yapabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma nasıl kanıtlarım ?

Bunun için çok sayıda metod bulunmakta. Örneğin işyerinde imzalamış olduğunuz belgeler, teslim aldığınız evraklar, şahitler, belgelerde geçen isimler, nakil işinde çalışanlar için örnek olarak imzalanan atama irsaliyeleri v.s. kanıtlama açısından işinize yarayabilecek belgeler arasındadır. Bununla beraber var ise kamera kayıtları da işe yarayabilir. Denetmenler tetkik yaparken işyerinde beraberinde çalışılan insanların ifadelerine de başvurabilir. Bu da tetkik için kanıt sayılabilir durumlardan birisidir.

Bimere şikayet edeni öğrenme ?

Bimer yeni adı ile Cimer üstünden şikayet eden kişiyi öğrenmek maalesef gizlilik koşulları çerçevesinde yasaktır. Öğrenme imkanınız bulunmamaktadır.

170 şikayet takip nasıl yapılıyor ?

170’e şikayet başvurusu ya da rica oluşturduğunuzda size 1 müracaat numarası verilmektedir. Müracaat numarası ile takip işlemini 170 numaralı hattı gene telefon ile arayarak, https://www.alo170.gov.tr/ ana sayfasında T.C numaranız ve Bildirim numarası girişi yaparak ya da e devlet sisteminde sayfası aracılığı ile son durumunu takip edebilir ve alo 170 ihbar sorgulaması yapabilirsiniz.

Çalışmadığı durumda sigortalı gösterme şikayet hattı

Bir işyerinde çalışmadığı durumda kendisini sigortalı gösterenleri de tıpkı biçimde 170 numaralı hat üstünden şikayet edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar