Sgk İdari Para Cezası Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

SGK idari nakit cezası ödemesi ile alakalı işverenler bazan zorlanabilmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle size kullanılan idari nakit cezasının ödeme işlemlerinin nasıl ve nereye yapılabileceği meselesi için bu paylaşımımızda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dilerseniz ödemenin nasıl yapıldığına geçmeden Önce hemen sayfamızı ziyaret ederek ipc borcu nedir,  Sosyal güvenlik kurumu idari nakit cezasına itiraz dilekçesi örneği, adli birime eda işlemleri, sosyal güvenlik kurumu idari nakit cezası indirim dilekçesi örneği, idari nakit cezası nereye ödenir v.s. benzeri konu meselesinde merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Gelelim idari nakit cezası ödeme işlemlerine.

4a ipc borcu ne demek ?

Sgk ipc ne demek ? 4a demek eski ismi ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışanlar anlamına geliyor. SSK’lı çalışanlar 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4’üncü maddesinin a bendi kapsam gereğinde sigortalı sayıldıklarından 4a sigortalısı şekilde adlandırılırlar. İPC ise idari nakit cezası kelime grubunun kısaltılmış halidir. 4a ipc ise sigortalı çalışanlardan kaynaklı şekilde SGK sebebi ile işverene kullanılan ipc şekilde tanımlanabilir.

Sgk idari nakit cezası peşin ödeme indirimi

SGK aracılığı ile size tebliğ edilen idari nakit cezasını tebliğ zamanından itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz şeklinde en az %25 oranında indirim alırsınız. En az diyorum sebebiyse işe giriş bildirgesini kendiliğinden geç vermeniz, işletme tescili geç vermeniz bu gibi bazı durumlarda kullanılan idari nakit cezaları 15 gün içerisinde ödendiğinde sistem %75’e varan indirim sağlamaktadır.

Sgk idari nakit cezası indirim dilekçesi örneği

İndirimden yararlanmak için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekmez. Tebliğ zamanından sonrasında en geç 15 gün içerisinde aşağıda belirtilen biçimde ödeme yapmanız zorunda sistem indirim hakkınızı otomatik şekilde uygular. İndirim için izlemeniz gereken yol ve güncel indirim rakamlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari nakit cezası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

İdari nakit cezası borcunuzun ne kadar olduğunu İşveren Sistemi-ESGK-Dönem borç sorgulama kısmından sgk e beyanname şifresi ve kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte SGK aracılığı ile tebliğ tarihsel girildiyse banka ekranlarından da işletme sicil numarası ile sosyal güvenlik kurumu ceza sorgulama  yaparak sosyal güvenlik kurumu ipc sorgulama tarihsel nedeni ile ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sgk ipc ödemesi nereden düzenlenmektedir ?

İdari nakit cezası hangi bankaya ödenir ? Sosyal güvenlik kurumu idari nakit cezası ödeme işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu ile mutabakat sağlamış banka şubelerinden, ATM’lerden, mobil ya da internet bankacılığı sisteminden, bununla birlikte SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu idari nakit cezasının ödenebileceği başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • PTT,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bank,
 • TEB,
 • Yapı ve Kredi Bankası.
 • Türkiye’de şubesi olan ve SGK ile ödeme konusu için mutabakat sağlanmış Öbür bankalar.

Sgk idari nakit cezası nasıl ödenir ?

SGK idari nakit cezasını ödeyebilmeniz için herşeyden önce idari nakit cezasına ait tebligatı tebliğ almış olmanız ve SGK anlamında tebliğ tarihinin de sisteme işlenmiş olması gerekiyor. Şayet SGK İPC’nin tebliğ zamanını sisteme girmediyse İPC ile ilgili borç tahakkuku oluşmaz ve dolayısıyla bu borcu ödeyemezsiniz.

Ödeme işlemi aşağı yukarı her bankada tıpkı menüde yer alıyor. İdari nakit cezası ödeme menüsü SGK Ödemeleri-SSK İPC menüsüdür. Tabi bazı bankalarda SGK Mosip Ödemeleri-SGK İPC halinde de menü açılmış olabilmekte. İkisi aynıdır.

SGK işveren idari nakit cezası ödemelerinizi ödeyeceğiniz sicil numarası ise SGK’da tescilli işyerinizin 26 haneli sicil numarasıdır. İdari nakit cezası ödemelerini T.C. numaranız ya da vergi kimlik numaranız üstünden ödemeniz mümkün yoktur. İşyeri sicil numarası örneği alt taraftaki gibidir; SSK sicil numarası örneği: bir 9999 01 01 1111111 034 99 99 999 Tabi siz bu numarayı sorgulama ekranına yazarken aralarında boşluk olmaksızın yazmalısınız.

26 haneli sosyal sigortalar kurumu sicil no öğrenme

SGK’da tescilli işletme dosyanızın 26 haneli numarası var ise elinizde hizmet listesi ya da aylık tahakkuk fişlerinde yazar. Şayet bunlar elinizde olmadan e beyanname ekranına giriş yaparak numarayı alabilirsiniz. Muhasebecinizden de isteyebilir dilerseniz SGK işveren servisine uğrayarak da öğrenebilirsiniz. Detaylar için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi kartı ile sosyal güvenlik kurumu ceza ödemesi nasıl yapılıyor ?

SGK idari nakit cezası ödemenizi kredi kartınız ile de SGK kart ile prim ödeme sisteminden pratik olarak yapabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Kart ile sosyal sigortalar kurumu ipc ödemesi için herşeyden önce kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yapın. Uygulamaya buradan giriş yapabilirsiniz > 

Sisteme giriş yaptıktan sonrasında ipc ödemesi için;

 • Sorgu Türü: 4A İşveren Tahsilatları,
 • Sorgu Tipi: İŞVEREN İPC Tahsilatı
 • Sorgulanacak sicil no: Bu kısma 26 haneli işletme sicil numaranızı seçin. Zaten sistem size üzerinize kayıtlı işyerlerinizi otomatik şekilde gösterecektir.
 • İlgili işyerinizi seçerek devam edebilir ve ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

ATM’den sosyal güvenlik kurumu idari nakit cezaları ödemesi nasıl organize edilmektedir ?

İdari nakit cezası ödemelerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankaların ATM’lerinden de pratik olarak yapabilirsiniz. Ödeme işlemini ATM’den yapmak için herşeyden önce SGK Ödemeleri-SSK İPC Ödeme menüsüne giriş yapın. Ardından 26 haneli işletme sicil numaranızı yazın. Şayet SGK anlamında tebliğ tarihsel girildiyse borç çıkacaktır. Çıkan borcu seçerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası SGK idari nakit cezası ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

İdari nakit cezası ödeme yerlerinden bir tanesi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerden, mobil ya da internet bankacılık kanallarından Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında size kullanılan idari nakit cezalarının ödemelerini gene 26 haneli işletme sicil numarası ile SGK Mosip Ödemeleri-SGK İPC menüsünden yapabilirsiniz.

SGK idari nakit cezası ödeme e-devletten düzenlenmektedir mı ?

Ödeme işlemi e-devlet üstünden SGK kart ile prim ödeme sistemine bağlanmak sureti ile de yapılabilir. E-devletle SGK kart sisteminden ipc ödemesi için;

 • Öncelikle SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. ve e-devlet parolanız ile buradan giriş yapın ⇒ .
 • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında Sorgu Türü: 4A İşveren Tahsilatları, Sorgu Tipi: İşveren İPC Tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

SGK idari nakit cezasını ödemezsem ne olur ?

Tebliğ zamanından itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmazsanız indirim hakkınız sona erer ve idari nakit cezasının anaparası üstünden gecikme zammı ve faizi hesaplanır. Sonra ise idari nakit cezası borcunuz ile ilgili şekilde SGK vasıtasıyla hakkınızda icra takibi başlatılır.

SGK İdari nakit cezası hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar