Sgk Hak Sahipliği Nedir, Belge Nasıl, Nereden Alınır ?

SGK adalet sahipliği bilhassa emekli maaşı bağlanmasında büyük ciddiyet arz etmekte. Sosyal güvenlik kurumu adalet sahibi terimini duymuşsunuzdur. Bakmakla yükümlü olunan şahıs ile karıştırılabilmektedir. Bakmakla yükümlü olunan şahıs insanın sağlık güvencensinden yararlanabilecek şahıslar şekilde tanımlanırken adalet sahipliği biraz daha farklıdır.

Bu yazımızda  sosyal güvenlik kurumu adalet sahipliği nedir, kimler adalet sahibi sayılır  bu gibi konu alanında merak edilen bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Hak sahibi nedir ?

Öncelikle adalet sahibi ne demek sorusunun yanıtını verelim ve sonrasında kimler adalet sahibi sayılır sorusunun yanıtını verelim. Malumunuz emekli iken ya da sigortalı çalışması, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi v.s. olup vefat edenlerin geride kalanlarına lüzumlu şartların sağlanması şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ölüm aylığı bağlanmaktadır.İşte ölüm aylığını alabilecek bireyler 5510 Sayılı SGK Kanunu’na göre adalet sahibi bireyler şekilde tanımlanmaktadır. Yani ölüm aylığını adalet edebilecek bireyler adalet sahibi sayılırlar.

Kısaca ölüm aylığından yararlanma kurallarını şu biçimde sıralayabiliriz;

 
  • SSK kapsam gereğinde ise her ayrıcalıklı borçlanma dış en az 900 gün sigorta olması,
  • Bağkur ve diğeri kapsamlarda en az 1800 gün sigorta olması ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmaması gerekir. Sosyal Güvenlik ölüm aylığı bağlanma kuralları bölgesinde daha fazla ayrıntı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ölüm maaşı kuralları çalışanlar için geçerlidir. Zaten kendi sigortasından ötürü aylık ya da meslek kazası/meslek rahatsızlığı geliri alırken vefat edenlerin adalet sahiplerine başkaca Şart aranmadan ölüm maaşı bağlanabilmektedir. Dul, yetim maaşı alırken vefat edenlerin adalet sahiplerine maaş ödenmez.

Sgk sahiplik borcu nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı sahaların maaşlarında kimi borç olmakta. Bu borcun kaynağı çoğu halde vefat eden asıl emekli ya da sigortalının borcundan kaynaklı bulunmaktadır. Yani yersiz şekilde ödenen emekli maaşı ya da SGK’ya olan herhangi 1 borcu sonradan ölüm aylığı bağlanan insandan kesilebilmekte. İşte bu borç sahiplik borcu şekilde tanımlanabilmekte.

Kimler adalet sahibi sayılır ?

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre adalet sahibi şekilde sayılan şahıslar şunlardır;

  • Evlenmemiş dul eşe,
  • 18 ıslak altı minikler. Lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış küçükler. Üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar.
  • %60 ve üzeri raporu olan malul çocuklar
  • Kendi sigortalılığından ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık ya da gelir almayan ve ortalama gelirleri asgari ücretin altında belirlenen anne/baba.

Sgk adalet sahipliği belgesi nasıl alınır ?

Hak sahipliği belgesi genel anlamda bireyin emekli olan bireyin ya da çalışan bireyin sigortasından yararlandığına dair doküman ile karıştırılmakta. Müstehaklık belgesi şekilde da isimlendirebileceğimiz bu belgeyi e devletten ya da SGK’dan alabilirsiniz. Nasıl alabileceğinizi öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hak sahipliği belgesi nereden alınır ?

Hak sahipliği belgesini dilerseniz e-devletten ya da dilerseniz herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. E-devletten sorgulama için buradan e devlet adalet sahipliği girişi yapabilirsiniz ⇒ .

Sgk adalet sahipliği sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Hak sahipliği sorgulaması sağlıktan yararlanma sorgulama ile karıştırılabilmektedir. Adalet sahipliğinin e devlet sisteminden ya da diğeri 1 sistem üstünden online şekilde sorgulanabileceği 1 platform bulunmaz. Sosyal güvenlik kurumu adalet sahipliği dilekçesini Sosyal Güvenlik Merkezi’nden edinebilirsiniz. Sağlıktan yararlanma sorgulaması yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar