SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar, Şartları Neler 2021

Emzirme ödeneği sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da kadına Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen 1 yardımdır. Emzirme yardımı hesaplamasında esas alınacak miktar her sene başında Sosyal Güvenlik Kurumu  sebebiyle belirlenir ve bütün yıl tıpkı tutarlardan ödenmeye devam edilir.

01 Ocak 2021 tarihleri ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ise zamlı şekilde ödenecek. Paylaşımımızın devamında emzirme ücreti ne kadar güncel tutarlarını bulabilir bununla beraber hangi bankadan alınır, süt parası nasıl sorgulanır, emzirme ödeneği kaç ay verilmektedir bunun gibi konu meselesinde çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

2021 emzirme ödeneği kuralları nelerdir ?

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu kadın/erkeğe ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları sosyal güvenlik kurumu emzirme parası alamazlar. Şayet hanım sigortalı/bağkurlu ise sosyal güvenlik kurumu emzirme ödeneği kadına değilse erkeğe ödenir. Alt taraftaki kuralları sağlıyorsanız işten ayrılmış olsanız dahi ödeme alabilirsiniz.Süt parası almak için alt taraftaki emzirme yardımı Sosyal güvenlik kurumu kurallarını sağlamanız gerekiyor.

 • Bebeğin doğum zamanından önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün olması.
 • Bağkur/ssk süt parası almak için lüzumlu prim gün sayısında herkes anlamında bilinmeyen istisnai 1 vaziyet da söz konusu. Buna göre bebeğiniz işten ayrılma zamanından itibaren 300 gün arasında doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta/bağkur var ise gene ödenekten yararlanabilirsiniz.
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emzirme yardımı alabilmeniz için üst kısımda aranan prim gün şartının beraberinde hem Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde hem de genel sağlık sigortası kapsam gereğinde ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekli.
 • Emzirme yardımı nasıl alınır, müracaat için neler gerekir ve daha fazla ayrıntı için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası kime verilmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle yapılan bu ödeme sosyal sigortalar kurumu ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki anne ya da babaya ödenir. Şayet anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, anne sigortasız ise peder sigortalı ya da bağkurlu ise babaya ödenir.

2021 süt parası başvurusu nasıl yapılıyor ?

Emzirme ödeneği müracaat şartı yoktur. Lakin hastane nedeniyle sisteme emzirme ödeneği raporu girişinin oluşturulmuş olması lüzumlu. Şayet hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Fakat çocuğu nüfusa kaydettikten sonrasında teyit amaçlı şekilde SGK’ya uğramanızı öneririm. Zira emzirme raporundaki 1 eksiklik ya da raporun hastane aracılığıyla hiç girilmemiş olması şeklinde ödemeniz yapılamayabilir.

Emzirme ödeneği başvurusu e-devletten yapılıyor mı ?

SGK emzirme yardımı için üst kısımda da belirttiğimiz benzeri müracaat şartı aranmamakta. Doğumun bulunduğu hastane aracılığıyla sisteme emzirme raporunun eksiksiz girilmesi ve yeni doğan kaydının yapılması ödeme için yeterli oluyor. Bunlar eksiksiz tamamlandığında Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapar.

Bebek süt parası kaç ay alınır 2021 ?

Bazı okurlarımız anlamında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ödenen emzirme parasının her ay ödendiği bilinmektedir. Fakat bu doğru değildir. Bu yardım 1 kerelik ödenmekte ve 1 çocuk için birden bire fazla ay ödenmemektedir.

Emzirme ödeneği ne süreç yatar ?

Hastane sebebi ile doğum olduktan sonrasında emzirme raporunun sisteme girilmesi ve çocuğun nüfus kayıt işlemlerinin de tamamlanmasının ardından Şayet eksiklik olmazsa ve koşullar da sağlanıyorsa en geç 15 gün içerisinde ödeme yatar.

Süt parası sorgulama 2021

Süt parası sorgulama işlemini online şekilde rahatça yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online şekilde sırf e devlet sisteminden yapılmaktadır.

 • Sgk süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz.
 • Süt ödeneği sorgulama ekranına buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒.

Süt parası hangi tarihlerde alınır ?

SGK sebebiyle ödeme gönderildikten sonrasında en geç 2 ay arasında PTT’den almanız gerekiyor. Yok ise ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’na arka dönecektir. Ortalama ödenme zamanı ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür. Kayıt işlemleri eksiksiz tamamlandıysa yani emzirme raporu SGK’ya eksiksiz gönderildi ise ve çocuğun nüfus kaydı da yapıldıysa ödemeler yapılıyor. Gene de teyidi açısından SGK ile görüşmekte yarar vardır.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız olmadan ödeme PTT’ye gönderilir. Bulunmaz ben PTT ile uğraşamam SGK bütün ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkündür. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve diğeri bütün ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt parası ne kadar 2021

01 Ocak 2021 tarihsel ile 31 Aralık 2021 tarihleri arası ödenecek SGK 2021 süt parası tutarı 1 defaya mahsus olmak üzere 230,00 TL’dir.  Bu yardım sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakilere ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarına bu yardımın ödenmesi söz konusu değildir. Memurlar süt yardımı yerine 1 defalık ödenen doğum yardımından yararlanabilmektedirler.

Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı şekilde anaya ya da çocuğun babasına ödenen yardımlar emzirme yardımı ile kısıtlı değil. Ödenen bütün yardımları tek başlıkta topladık. Bilgi edinmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre emzirme ödeneği tutarları

Emzirme ödeneğini geriye yönelik beş yıllık vakit için alabilirsiniz. Buna göre son beş yıla ait emzirme ödeneği tutarları alt taraftaki gibidir;

 • 2020: 202,00
 • 2019: 180,00 TL,
 • 2018: 149,00 TL,
 • 2017:133,00 TL,
 • 2016: 122,00 TL,
 • 2015: 112,00 TL.

4c emzirme ödeneği alabilir mi ?

Emekli sandığı çalışanları yeni adıyla 4c kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar. Devlette kadrolu şekilde yani sigortası emekli sandığı kapsam gereğinde ödenen memurlar emzirme yardımı alamaz. Fakat Kamuda sözleşmeli şekilde çalışan ve 4a yani sosyal sigortalar kurumu sigorta koluna tabi olanlar emzirme yardımından yararlanabilirler.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar