SGK Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2021

Emeklilik başvurusu için lüzumlu evrakların neler olduğunu sizin için derledik. Emeklilik için lüzumlu koşulları sağladıysanız müracaat yapmanız mecbur. Müracaat yapmadan emekli maaşı otomatik şekilde bağlanmamakta. Tabi başvuruda da hem emeklilik dilekçesi hem de son sigortalılık durumunuza göre bir takım belgeler istenebilmekte.

Bu paylaşımımızda emeklilik başvurusu için yapmanız gerekenler ve emeklilik başvurusunda izlemeniz gereken yol konusu için bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Emeklilik işlemleri için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Emeklilik için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Gelir, Aylık, Ödenek Rica Belgesi:  Emekli olmak için lüzumlu evraklardan olmazsa olmazı emeklilik dilekçesidir. Emeklilik dilekçesi diğeri ismi ile gelir, aylık ve ödenek rica formunu indirmek, formun nasıl doldurulduğu meselesi için teferruatlı bilgi edinmek ve örnek şekilde doldurulmuş forma göz atmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer son çalışma sosyal sigortalar kurumu ise ve çıkış işlemi yapıldıysa emeklilik dilekçesi yeterli olacaktır.
 • Bağkurlu iseniz emeklilik dilekçesine ilave şekilde sigortalılık belgesi Öbür ismi ile İB formu istenebilir. Sigortalılık belgesi tarım/çiftçi bağkurlular için bağlı olunan Ziraat Odasından, esnaflar için Vergi Dairesinden, Şirket ortakları için ise ticaret sicil müdürlüklerinden alınabilir.
 • Sigortalılık belgesine göz atmak ve boş 1 suretini indirmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel şekilde emeklilik dilekçesi ve bağkurda yukarıdakilere ilave şekilde 1 doküman istenmez. Lakin yurtdışı emeklilik başvurularında yukarıdaki evraklara ilave şekilde bir takım belgeler istenebilir. İstenen belgenin ne bulunduğu meselesi için bilgi sahibi değilseniz yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

4a emeklilik için lüzumlu belgeler 2021

Eğer emeklilik başvurusundan önceki son sigortalılık kolunuz 4a yani sosyal sigortalar kurumu ise emeklilik müracaat formu yani gelir, aylık ve ödenek rica belgesi yeterli olacaktır. Tabi aktif sigortalılık halinin sonlandırılması Öbür adıyla işveren aracılığı ile çıkış verilmesi gerekebilir. Şayet işyerinde çalışmaya devam edecekseniz işveren aracılığı ile çıkışın verildikten sonrasında sonraki gün “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” şekilde yapılması gerekmektedir.

Engelli emeklilik için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Engelli diğeri ismi ile vergi indiriminden emeklilik başvurusunda emeklilik dilekçesine ilave şekilde engelli raporu ya da engelli vergi indiriminden yararlandığınıza dair kimlik ya da resmi ova istenir. Bununla beraber hale göre üst kısımda belirtilen evraklar da istenebilir.

Malulen emeklilik için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Malulen emeklilik için evvelinde kuralları sağlamanız ve daha sonrasında müracaat yapmanız gerekmekte. malulen emeklilik başvurusu için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • Malulen emeklilik rica formu(),
 • Varsa daha evvelinde alınan sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisi, erkek sigortalılar için askerlik vaziyet belgesi istenir.
 • Talep formunu indirmek ve ayrıntılı kurallar meselesi için bilgi edinmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen emeklilik işlemleri için lüzumlu evraklar 2021

Öğretmenlerin ve Öbür bütün memurların emeklilik sürecinin başlaması için herşeyden önce Kurumlarına talepte bulunmaları ve Kurumlarınca emekliliğe sevk onaylarının verilmesi gerekebilir. Emeklilik sevk onayından sonrasında bundan sonra emeklilik başvurusuna ilişkili olarak süre başlayabilir. Başvuruda gene emeklilik rica formu ve emekliliğe sevk onay yazısı istenir. Zaten lüzumlu süre Kurumca takip edilir ve lüzumlu belgeler de bildirilir.

Emeklilik işlemlerini hızlandırmak için ne yapılmalı ?

Emekli maaşı ortalama şekilde müracaat zamanından sonrasında 1,5-2 ay sürmekte. Tabi bu vaziyet tek sigorta kolunda hizmeti olanlar için geçerli. Birden bire fazla sigorta kolunda hizmeti olan ve buna 1 de yurtdışı borçlanması ekli olan kişiler için maaş bağlanma zamanı daha uzundur.

Eğer sizin de birden bire fazla sigorta kolunda hizmetiniz var ise emekli maaşınızın hızlıca bağlanması için emeklilik başvurusundan en geç 5-6 ay evvelinde hizmet birleştirme için dilekçe vermeniz yararınıza olacaktır.

Emekli olduğuna dair evrak nereden alınır ?

Konsolosluklardan, bankalardan ya da türlü Müessese ya da Kuruluşlardan emekli olduğunuza dair evrak sizden istenebilir. Belgeyi en kolay herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilir. E devlet üstünden de alma imkanı olmaktadır tabi ki. E devlette;

 • SSK emekli maaş belgesi için SGK-,
 • Bağkur emekli maaş belgesi için SGK-,
 • Emekli sandığı maaş belgesi için SGK-4C Aylık Bilgisi,
 • Menülerinden sorgulama yaparak evrak alabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar