Sgk Emanetteki Paranın Mahsup Dilekçesi Örneği

Sgk emanetteki paranın mahsup dilekçesi örneği ile sosyal güvenlik kurumu emanet hesaplarındaki işveren prim alacaklarınızı borçlarınıza mahsup edebilirsiniz. Bu paylaşımımızda işveren emanetine alınan tahsilatlar meselesinde bilgi verilecektir. Şayet sizin e-devlette sorgulama yaptığınızda emanete alınan Şahıs ödemesi ya da rapor parası benzeri ödemeleriniz var ise başlıklı paylaşımızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Bu paylaşımımızda sigortalı çalıştıran işverenler için mosip emanet tahsilatları nedir, sosyal güvenlik kurumu emanetteki nakit nedir nasıl alınır bu gibi konu meselesi için çok sorulan soruların cevabı verilecek bununla birlikte sosyal güvenlik kurumu emanete alınan paranın iadesi için sosyal güvenlik kurumu emanetteki nakit dilekçesi örneğini de bulabilirsiniz.

Sgk mosip ne demek ?

Mosip ödeme sistemi yani tam açılımı ile Muhasabe Otomasyon Sistemi Projesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütün ödemeler, tahsilatlar, borç bildirimi kısacası bütün parasal işlemler için kullandığı sistemdir.

Mosip emanet tahsilatları ne demek ?

İşverenlerin çok sayıda durumdan kaynaklı şekilde sosyal güvenlik kurumu emanet hesabına ödemeler düşebilmekte. İşte hem işverenler hem de Öbür sigortalılar için fazla ödeme ya da geriye dönük teşvikten kaynaklı bunun gibi sebeplerle gerçekleşen ve borca mahsup edilebilecek ya da iade edilebilecek tutarlar SGK emanet hesaplarında bekler. Bu hesabın ismi da mosip emanet hesabıdır.

SGK emanetteki tahsilatlar nedir ?

İşverenler için Sosyal güvenlik kurumu emanet nakit oldukça çok yüzden kaynaklanabilmekte. Emanetteki alacakların başlıca kaynakları şu biçimde sıralanabilir;

  • Geriye dönük teşvikten kaynaklı alacaklar,
  • 6661 asgari ücret desteğinden kaynaklı emanet paralar
  • Sistem hatası ya da işverenin kendi hatasından ötürü fazla yapılan ödemeler,
  • Hizmet iptalinden kaynaklı şekilde oluşan fazla paralar,
  • Diğer nedenler.

Sgk emanetteki nakit sorgulaması nasıl yapılıyor ?

İşveren şekilde sosyal güvenlik kurumu emanet sorgulamasını E-bildirge sistemi üstünden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için öncelikle;

  • Buradan e-bildirge sistemine SGK parolanız ile giriş sağlayın ⇒ .
  • Ardından İŞVEREN BORÇ GÖRÜNTÜLEME ( Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri) menüsüne giriş yapın.
  • Buraya giriş yaptıktan sonrasında üstte yer piyasa menülerden EMANETTEKİ TAHSİLATLAR seçeneğini tıklayarak sosyal güvenlik kurumu emanet görüntülemesi yapabilirsiniz.
  • MOSİP EMANET TAHSİLATLARI kısmında görünen tutarları var ise sosyal güvenlik kurumu emanetteki nakit mahsup dilekçesi ile müracaat yaparak borçlarınıza saydırabilir, borç yok ise iade alabilirsiniz.

Sgk mahsup dilekçesi örneği

Sgk emanet nakit sorgulamasının ardından var ise emanetteki alacaklarınızın prim borçlarınıza mahsup edilmesi yani saydırılması için sosyal güvenlik kurumu emanet mahsup dilekçesi ile işveren şekilde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu emanete alınan nakit için dilekçe örneğiniz alt taraftaki bunun gibi olmalıdır;

  • Müdürlüğüzde ……………………………….. sicil numaralı işyerinde tescilliyiz. Mosip emanet hesabımızdaki ……. TL tutarındaki alacağımızın …../…… dönemi borçlarımıza mahsup edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İşveren şekilde yararlanabileceğiniz güncel bütün teşviklere başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

SGK emanetteki tahsilatlar ve mahsup işlemleri konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar