Sgk Ek Bildirge Nasıl Verilir 2021

SGK ek beyanname nasıl verilir sorusu işçinin bildirgesini vermeyi unutan ya da hatalı sağlayan işverenler nedeniyle sık şekilde sorulmaktadır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemine geçişi ve iptal ile ek bildirgelerin bundan sonra ebildirge v2 sistemi üstünden verilecek olması işi biraz daha işverenler açısından zorlaştırmıştı.

Malumunuz aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda verilmesi gerekebilir. Bu tarihten sonrasında işverenler elektronik ortamda bildirim yapamamaktadırlar. Eskiden ek, asıl ya da iptal beyanname elden düzenlenip verilebilirken yeni açılan e beyanname v2 uygulaması üstünden girilmesi gerekebilir. Bu paylaşımımızda ek, iptal ve asıl beyanname nasıl verilir, cezası var mıdır benzeri konularda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Sgk ek bildiri hangi durumlarda verilmektedir ?

Aşağıdaki pozisyonlarda ek bildiri verilmesi gerekir;

  • İşyerinde çalıştığı durumda en bildiri verilmesi unutulan işçi için.
  • Kazanç ya da gün sayısının hatalı bildirilmesi ve düzeltilmesi gereken pozisyonlarda verilir.
  • Toplu sözleşme gereği ya da adli birim kararı bunun gibi durumlardan ötürü sonradan işçiye ikramiye, ilave maaş ödenmesi gerekecekse ek beyanname verilmesi gerekir.

SGK iptal ek bildiri nasıl verilmektedir 2021

E bildiri v2 uygulaması ile zamanı dışındaki bildirgelerin de sistem üstünden girilmesi imkanı getirilmiştir. Bundan sonra beyanname versiyon iki uygulaması üstünden zamanı geçmiş bildirgeler için iptal ve ek ya da asıl bildirgeyi girebileceksiniz. Sistemi kullanması ve sistem üstünden beyanname girişi yapmak epey bir basittir. Biz nasıl girileceğini daha evvelinde resimli şekilde anlattık.

SGK beyanname düzeltme nasıl yapılıyor ?

Öncesinde verilen 1 bildirgenin düzeltilmesi işleminden ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında idari nakit cezası uygulanmaz. Düzeltme işlemleri zamanı arasında ise e beyanname sistemi üstünden beyanname iptali yapılarak ek verilmek şekli ile tamamlanabilir. Fakat zamanı geçtiyse e bildiri üstünden yapılmaz. Bu işlemin de e bildiri v2 uygulaması üstünden yapılması gerekebilir. üst kısımda linkini vermiş olduğumuz yazıyı takip ederek düzeltme yani iptal/ek işlemi alakayı meselesi için giriş sağlayabilirsiniz.

E beyanname v2 uygulaması üstünden nasıl giriş yapılacağını adım adım anlattık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz.

SGK iptal ek bildiri cezası

Yukarıda da belirttiğimiz üzere zamanı içerisinde e bildiri sistemi üstünden verilen fakat yanlış bulunduğu için düzeltilmesi gereken bildirgelerden ötürü SGK ek beyanname eda işlemi için SGK aracılığıyla ek iptal beyanname cezası uygulanmaz. Lakin bildiri hiç verilmediyse ve zamanı dışında veriliyorsa bu halde sosyal güvenlik kurumu ek beyanname cezası sigortalı başına brüt asgari ücretin sekizde biri, asıl bildirgede ise beşte bir tanesi oranında idari nakit cezası uygulanır.

Güncel asıl ve sosyal güvenlik kurumu iptal ve ek beyanname sürelerine başlıklı paylaşımımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar