Sgk Eğitim Öğretim Yardımı 2021-2022

SGK eğitim öğretim yardımı şehit, gazi, görev malul evlatlarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile ödenen 1 yardımdır. Malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile şehitlerin evlatlarına ve muharebe ve misyon malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2021/2022 eğitim öğretim yılında 2021 SGK eğitim yardımı zamlı şekilde ödenecek.

Bu paylaşımımızda Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ödenen eğitim öğretim yardımı alakayı nedir, eğitim yardımları ne süreç ödenecek, sosyal güvenlik kurumu eğitim yardımı ne kadar konuları meselesi için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Eğitim öğretim yardımı kimlere verilmekte ?

SGK eğitim yardımı;

  • Vazife, muharebe malullüğü, 2330, 3713 sayılı Kanun kapsam gereğinde meydana gelen vakalar itibarıyla aylık sektör erbaş ve erlerin 2330 sayılı Kanun gereği aylık bağlanmış olan korucular ve sivillerin,
  • Kız ve erkek gözetimi aksi taktirde 5434 sayılı kanunun 74. maddesinden tetkik edilmiş yaşlarla kısıtlı olmak kaydı ile ilk, orta, yükseköğrenimde aktif şekilde öğrenim gören çocukları.
  • Yukarıda belirtilenlerden ölenlerin; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık piyasa çocukları yararlanabilmektedir.

Sgk eğitim yardımı müracaat nasıl düzenlenmektedir ?

Aktif şekilde aylık almaya devam edenler için eğitim öğretim yardımı müracaat şartı 690 sayılı KHK ile müracaat şartı kaldırılmıştır. Bu kişilere müracaat şartı aranmadan ödemeleri banka hesaplarına aktarılacaktır.

Sorgulama yapıp eğitim öğretim yardımları sistemde görünmeyenler, almaları gerektiği durumda yardımı alamayanların ise eğitim öğretim yardım talebini iletmesi yani müracaat yapması gerekiyor. Başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler dilekçe, kimlik fotokopisi ve güncel öğrenim durumu belgesidir. Eğitim öğretim yardımı ilgiyi için belirtilen bu belgeler ve dilekçeyi SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No: yedi Sıhhıye/Ankara adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Şayet ödemeniz yapılamaz ya da noksan yapılırsa gene buraya dilekçe ile müraacat gerekmektedir.

Sgk eğitim öğretim yardımı hangi bankadan alınır ?

Eğitim ve öğretim yardımının gönderileceği banka hesabı aylık alınan bankalara göre değişiyor. Buna göre;

  • Emekli maaşınızı Ziraat Bankası, Deniz Bank, Kamu Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Memleketimiz Iktisat Bankası, Memleketimiz İş Bankası, Bina ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alıyorsanız kendi hesabınızdan eğitim yardımını alabilirsiniz.
  • Eğer emekli maaşınızı üst kısımda belirtilen bankaların dışında 1 bankadan alıyorsanız bu halde eğitim ve öğretim yardımınız Ziraat Bankası’na gönderilecek. Bu halde da T.C. numaranız ile yardımı herhangi 1 Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.

2021 Eğitim ödeneği ne süreç yatar ?

Ödemeler bu yıl da geçtiğimiz dönemlerde bulunduğu bu gibi okulların açılmasından sonrasında yaklaşık bir ay içerisinde ödenecek. Yani 2021 SGK eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri bu yıl da Eylül ayı sonu ya da en geç Ekim ayı arasında ödenecek. Konu sahasında resmi İzah yapıldığında ödeme tutarları ve ödeme tarihleri meselesinde bilgi verilecektir.

Sgk eğitim yardımı 2021 ne kadar olacak ?

Henüz resmi İlan yapılmadı lakin geçen sene ve önceki sene artışlarına göre ortalama şekilde ödenecek yaklaşık net eğitim yardımı ödeme tutarları alt taraftaki bu gibi olacaktır;

  • İlk-Orta: 2.600,00 TL,
  • Lise: 3.800,00 TL,
  • Üniversite: 5.000,00 TL.

** Resmi İlan yapıldığında net ödeme tutarları güncellenecektir.

Gazi çoçuklarına eğitim yardımı 2021 2022

Şehit evlatlarına bulunduğu bunun gibi gazi evlatlarına da eğitim yardımı üst kısımda belirtilen hukuklar çerçevesinde ödenmektedir. Ödeme tutarları 2020-2021 eğitim dönemi için  netleşmiştir ve üst kısımda belirtilmiştir.

Sgk eğitim öğretim yardımı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Eğitim yardımı ödemenizin ne kadar olduğunu, ne süreç alacağınızı ve hangi banka hesabına ödeneceğini sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için öğrencinin T.C. numarası yeterli olacaktır. uyg.sgk.gov.tr eğitim öğretim yardımı sorgulama menüsünden sosyal güvenlik kurumu eğitim yardımı sorgulaması için hemen sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar