Sgk Dosya Kapama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Sgk dosya kapama işlemleri hem geçici süreliğine açılan yapı ve ihaleli işler hem de sigortalı çalıştırmayı sonlandıran ve işyerini kapatan işverenler için ciddiyet arz etmektedir. işlemleri başlıklı paylaşımımızda daha evvelinde işveren tescil işlemleri meselesinde ayrıntılı bilgi vermiştir. Bu paylaşımımızda ise sosyal güvenlik kurumu meslek bitirme işlemleri, sosyal güvenlik kurumu dosya sonlandırma ve sosyal güvenlik kurumu işletme kapanış bildirim zamanı bu gibi konularda merak ettiğiniz sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Sgk kapanışı nasıl yapılıyor ?

Sgk meslek bitimi bildirimi 2 biçimde yapılıyor. Birincisi dilekçe ile ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak öbür ise SGK işveren sistemi üstünden online şekilde dilekçe vermek. İşveren sistemi üstünden hem devamlı işyerleri için sosyal güvenlik kurumu dosya kapanış dilekçesi verilebilir hem de yapı ve geçici işyerleri için işletme kapanışı yani ilişiksizlik belgesi alakayı verilebilir.

Sgk kapanış dilekçesi online vermek için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • Öncelikle SGK işveren sistemine buradan giriş yapın ⇒ .
  • Anasayfaya giriş yaptıktan sonrasında alt tarafta yer sektör İLİŞİKSİZLİK KAPANIŞ BAŞVURULARI menüsüne gelin.
  • Burada çıkan kısımda bitiş zamanını yazarak KAYDET demeniz yeterli olacaktır.
  • Eğer daimi işletme iseniz bitiş tarihsel kısmında son işçinin çıkışını yaptığınız tarihi, yapı ya da ihaleli işlerde ise bitim zamanını yazmanız gerekmektedir.

Buradaki sosyal güvenlik kurumu işletme kapanış bildiriminiz bağlı olduğunuz SGK’ya elektronik ortamda gönderilmiş olacaktır. Bununla beraber evrak ibraz etmenize gerek bulunmaz. Başvurunuza istinaden Şayet daimi dosya ise ve borç yok ise dosya kapatılır. İnşaat ya da ihaleli meslek ise sosyal güvenlik kurumu ilişiksizlik belgesi alabilmek için bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayabilirsiniz.

 

Sgk kapanış dilekçesi eda süresi

İnşaat ve ihaleli işlerde işin bitim zamanından itibaren işletme sonlandırma dilekçesi eda zamanı 30 gündür. Bu vakit arasında sosyal güvenlik kurumu meslek bitim dilekçesi verilmeyip zamanı dışında verilirse ceza uygulanır. Daimi işyerlerinde belirlenen 1 vakit bulunmamakta. Şayet bütün borçlar ödendiyse ve dilekçe verilirse dosya kapatılır. Bütün borçlar ödenip dilekçe verilmediği durumlarda ise son işçi çalıştırma zamanından iki yıl sonrasında dosya SGK sebebiyle kapatılarak arşivlenir. Herhangi 1 yaptırımı yoktur.

Sgk kapanış dilekçesi örneği

Eğer devamlı yani daimi işletme dosyası kapatacaksanız sistemden de çıkan örnek meslek bitirme dilekçeniz alt taraftaki benzeri olabilir;

  • Müdürlüğünüzde ……………………. sicil numarası ile işlem gören işyerimizde 22.07.2020 zamanından itibaren 5510 sayılı Kanunun dört üncü maddesinin bir. fıkrasının (a) bendi kapsam gereğinde sigortalı çalıştırmaya son verildiğinden, bahse konu işyerinin üst kısımda belirtilen tarih nedeni ile kapatılması için lüzumlu işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Sgk ilişiksizlik dilekçe örneği için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk işletme kapanış dilekçesi vermeme cezası

Devamlı nitelikte olan işyerlerinde kapanış ya da bitim dilekçesi vermemenin herhangi cezai yaptırımı bulunmaz. Lakin yapı ve ihaleli işlerde işin bitim zamanından itibaren en geç 30 gün içerisinde dilekçenin elden ya da elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. 30 gün içerisinde gönderilmediğinde brüt asgari ücretin 2 sert tutarında ceza uygulanır.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar