Sgk Borcu Taksitlendirme Nereden, Nasıl Yapılır ?

Sgk borcu taksitlendirme yapılabilecek. işverenleri ilgilendiren yeni ve ciddi bu güncelleme ile işverenler geçmiş döneme prim borçlarını 60 aya kadar taksitlendirebilecek. Uyumlu işverenlerin borçlarının taksitlendirilmesi şekilde tanımlanan bu yeni güncellemenin ayrıntılarına paylaşımımızda ulaşabilirsiniz.

Peki 60 ay prim borcu taksitlendirmesinden kimler yararlanabilir, kuralları neler ? İşte 2018/39 sayılı genelge ile uygulamaya konulan taksitlendirme hakkı ile ilgili ayrıntılar. Paylaşımımızın devamında işveren prim borçlarının taksitlendirilmesi meselesinde bilgi verilecektir. Şayet siz Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarınızı taksitlendirme yapacaksanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk borç taksitlendirme kuralları nelerdir ?

Taksitlendirme hakkından yararlanabilmeniz için;

 • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetten kaynaklı şekilde kuruluşlar ya da gelir vergisi mükellefiyetinizin olması,
 • Taksit müracaat tarihsel itibarıyla en az üç yıldır prim ödeme yükümlüsü olmanız yani en az üç yıldır SGK’da aktif işveren dosyanızın olması,
 • Başvuru zamanından geriye dönük üç yıllık çağa içerisindeki aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesini zamanında vermiş olmak,
 • Son bir yıla ait prim ödemelerini yapmamış olmak. En fazla 12 aylık geçmiş döneme borcu olması.

Sgk 60 ay taksitlendirme nasıl olacak ?

Taksitlendirme ile ilgili bilmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Bu kapsamda prim borçlarına kullanılan gecikme zammı ve faizleri silinecek. Bunun yerine anapara üzerinden Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usül esas alınarak hesaplanacak.
 • Prim borcunu peşin ödemesi yapmak yerine taksitle ödeme seçeneğini seçer iseniz %22 olan tecil faizi zor vaziyet durumuna bağlı olarak %1,1 ila %16,5 bünyesinde uygulanabilecek.
 • 500.000,00 TL tutarına kadar olan borçlar için teminat istenmeyecek.
 • Eğer geçmiş döneme borcunuz 500 bin lira üstünde ise bu halde 500 bin TL yi aşan kısım için %25 oranında teminat istenecek ve borçlar 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.
 • Eğer SGK nedeni ile geçmiş prim borcunuzdan ötürü haciz konulan 1 borcunuz var ise SGK bunun satışına izin verebilecek. İzin verilebilmesi için aranan Şart ise satış ederinin Kanunen belirlenen tutarın yarısından az olmaması ve satış ücretinin yarısının SGK’ya ödenmesi.

Sgk 60 ay taksitlendirme başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Başvuruları işveren dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler alt taraftaki gibidir.

 • 6183/48-a Bendi kapsam gereğinde taksitlendirme müracaat formu ,
 • Tescil ve taksitlendirme başvurusu için Serbes Muhasebeci, Mali Müşavir ya da Yeminli Mali Müşavirler nedeniyle hazırlanacak ” ÇOK ZOR DURUM” halinin tespitine ilişkili olarak rapor
 • Hacizli malın satışı için muvafakatname

Taksitlendirme yapılırken varolan borçların faizine ilave şekilde nema ve taksit farkı eklenmekte. Dilerseniz tekrardan yapılandırma başvurusu yaparak borçlarınızın faizini sildirebilir ve borçlarınızın anaparasını taksit ile ödeyebilirsiniz. Yapılandırma başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK 48. madde taksitlendirme ödemesi nasıl yapılıyor ?

6183 Sayılı Kanunun 48. maddesi kapsam gereğinde taksitlendirilen;

 • İşveren prim borçlarını 26 haneli ile SGK Ödemeleri-İşveren İcra Taksit Tahsilatı menüsünden,
 • 48. madde kapsam gereğinde taksitlendirilen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu taksit ödemelerini ise SGK ödemeleri-Bağkur 48. Madde Taksit Tahsilatı menüsünden ödeyebilirsiniz.

İşveren prim borç taksitlendirmesi hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar