Sgk Borcu Nereye Ödenir ?

SGK borcu nereye ödenir ? Bildiğiniz benzeri SGK’da çok sayıda sigorta kolu vardır ve her 1 sigorta kolu için ödeme menüsü ve ödeme çeşidi türlü olabilmektedir. Bu farklılık nedeni ile bireyler borçlarını ödemekte zorlanabilmekte.

Bu paylaşımımızda SGK, GSS , Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve bütün isteğe bağlı sigorta kolları ile 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde yanınızda çalışan sigortalı işçiniz var ise ve buna bağlı şekilde SGK’da tescilli işletme dosyanız bulunuyorsa Sosyal güvenlik kurumu borcu nereden ödenir

SGK borçları nereye ödenir ?

Sgk borç ödemesi için türlü tercihler bulunmakta. özetleyecek şekilde ödeme yapılabilecek bölgeleri şu biçimde sıralayabiliriz;

 • SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartı ile,
 • SGK ile anlaşmalı bütün bankalardan,
 • Mobil bankacılıktan,
 • İnternet bankacılığı sisteminden,
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ödeyebilirsiniz.
 • SSK prim ödemesi yapabileceğiniz başlıca bankaları şu biçimde sıralayabiliriz: Akbank, Albaraka, Vakıf Bank,Ziraat Bankası, Kamu Bank, PTT, İş Bankası,Garanti, Bina ve Kredi Bankası, Finans Bank, TEB ve diğerleri.
 • Eğer genel sağlık sigortası kapsam gereğinde prim borcunuz var ise ödemesi yapmak ve SGK borç sorgulaması için hemen  sayfamızı,
 • bağkur kapsam gereğinde prim borcunuz var ise ödemesi yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Paylaşımımızın devamında ise işveren prim borçlarınızı nasıl ödeyebileceğiniz meselesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk işveren borç ödemesi nasıl düzenlenmektedir ? 

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki işveren sosyal sigortalar kurumu prim borçlarınızı T.C. numaranız ya da vergi numarası üstünden değil SGK’da tescilli olduğunuz 26 haneli işletme sicil numarası üstünden ödeyebilirsiniz. İşveren borç sorgulaması yaparken 26 haneli sicil numaranızı arada boşluk yapılmaksızın yazmanız gerekiyor. Örnek işletme sicil numarası alt taraftaki gibidir. Ben boşluklu yazacağım fakat siz banka ekranından ya da diğeri ödeme kanallarından sorgulama yaparken arada boşluk yazmadan numarayı yazın.

2-4941-01-01-9999999-034-09.99.000 ( sonundaki üç sıfırı eklemeyi unutmayın. Şayet alt taşeronsanız 000 yerine taşeron sıralamanıza göre burası 001,002 v.s. bu gibi olmalı). Borç türlerine göre ödeme menüsü ise alt taraftaki gibidir;

 • Cari prim borçları için SGK Ödemeleri-SSK prim
 • Vadesi geçmiş prim borçları için SGK Ödemeleri-SSK Geçmiş Dönem,
 • İdari nakit cezası borçları için SGK ödemeleri-SGK İPC ( İpc ödemesi yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)
 • İşveren yapılandırma ödemesini SGK Ödemeleri-İşveren …………….. Yapılandırma Taksit ödemesi menüsünden
 • İcraya intikal eden işveren prim borçlarının ödemesini SGK Ödemeleri-İşveren İcra Dosya Tahsilatları menüsünden ödeyebilirsiniz.
 • İcrada taksitlendirilen işveren borçlarına ilişkili olarak taksit ödemelerini SGK Ödemeleri-İşveren İcra Taksit Tahsilatı menüsünden,
 • İcradaki işveren prim borcunu taksitlendirmek için peşinat ödemesini SGK Ödemeleri-İşveren İcra Taksit Peşinatı Tahsilatı menüsünden,
 • İcradaki borcu toplu kapatmak için SGK Ödemeleri-İşveren İcra Yekün borç kapama tahsilatı menüsünden, Ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Dilerseniz işveren sigorta prim borçlarınızı ve yapılandırma ödemelerinizi üst kısımda belirtilen menüler üstünden SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden rahatça ödeyebilirsiniz.

 • Kart ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz :
 • Sisteme e devlet parolanız ile giriş sağlayabilirsiz. Borç kime aitse o insanın e devlet şifresi ile girilmesi gerekir. Başkasının prim borcu başkasının e devlet şifresi ile SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödenemiyor.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonrasında Sorgu Türü: 4a İşveren Tahsilatları ve Sorgu Tipi bölümünden da ödemesi yapmak dilediğiniz borç türünü seçerek ödeme işlemine devam edebilirsiniz.

Sgk geçmiş çağa borcu nasıl ödenir ?

İşverenler çoğunlukta ödeme vadesi geçmiş borçlarını ödemekte zorlanabilmekte. Ödeme işlemi 26 haneli işletme sicil numarası ile  SGK Ödemeleri-SSK Geçmiş Döneme menüsünden yapılabilmekte. 

İşveren sosyal güvenlik kurumu prim borcu ödenmezse ne olur ?

Her ayın prim borcu ödemesini takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekiyor. Örneğin 2019/Şubat ayı sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi için son tarih 31 Mart 2019’dur. Bu tarihe kadar ödeme yapmadığınızda var ise indirim hakkınız yanar ve prim ödemesini indirimsiz yaparsınız.Vadesinde ödenmeyen borçlar için gecikme zammı ve cezası uygulanır.

SGK vadesi geçmiş borçları icra takibine alıyor. İcra takibine girdiğinizde ise SGK icra servisi size borç ödeme emri yollar. Ödeme emrinin tebliğ zamanından itibaren yedi gün arasında ödeme yapmadığınızda SGK üzerinizdeki taşınır, taşınmaz mallara haciz koyar ve bunlarla ilgili 1 işlem yapamazsınız.

4a işveren borç sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz, cari döneme borçları, yapılandırma ya da taksitlendirme kapsamındaki bütün borçlarınız ile ilgili SGK işveren borç sorgulamasını ne giriş yaparak Dönem Borç Sorgulama ekranından sorgulayabilirsiniz.

İşveren işlemleri hakkındaki bütün merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar