SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik Yapıldı

SGK askerlik borçlanmasında değişiklik yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yayımlanan ve 2013/11 Sayılı Genelgede değişiklik oluşturan 2020/21 sayılı genelgesi ile askerlik borçlanmasında hem değişiklik yapıldı hem de yeni uygulamalar getirildi. Yapılan son değişiklikler,  askerlik borçlanması yapacakların izlemesi gereken yol ve bütün detayları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK askerlik borçlanması başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Başvuru e-devletten, elden ya da posta yolu ile son sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu bildiriminin bulunduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapılıyor. Müracaat için SGK borçlanma formu yeterli olacaktır. Aşağıda 2020/21 sayılı genelge ekinde yer saha güncel borçlanma müracaat formu verilmiştir. Nasıl dolduracağınız meselesi için da gene kısa bir şekilde bilgi verilecektir. Borçlanma başvurusunu nasıl yapacağınız meselesinde detaylara  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK borçlanma müracaat formu (Yeni)

2020/21 sayılı genelge ekinde yer piyasa güncel borçlanma müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ .

  • Askerlik borçlanması için 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında ” Er yahut Erbaş şekilde Geçen Süre” yönünü işaretlemeniz gerekiyor.
  • Adım adım formun nasıl doldurulacağını öğrenmek için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasında son değişiklikler nelerdir ?

Bildiğiniz bunun gibi geçen sene 7179 sayılı Askeralma Kanununu ile askerlik sürelerinde değişiklik yapılmıştı. Son kanun ile yapılan düzenlemeler ve süreler de esas alınarak borçlanmaya yeni hususlar eklendi. Son güncelleme ile yapılan değişiklikler ayrı başlıklar biçiminde aşağıda verilmiştir.

Yedek astsubay okullarında geçen vakit borçlanılabilecek

26 Haziran 2019 tarihsel ve sonra geçen süreler borçlanmaya dahil edildi. Bu kapsamda 26 Haziran 2019 zamanından sonrasında yedek astsubay okullarındaki süreleri arzu edenler borçlanarak hizmetten saydırabilecek. 

Hava değişim sürelerinin tümü borçlanma kapsam gereğinde olmayacak

Yeni genelge kapsam gereğinde hastalık, ceza bunun gibi sebepler ile uzamış olan askerlik süreleri için borçlanma yapılamayacak. Yalnızca aşağıda belirtilen tarih aralıkları ve süreler esas alınarak borçlanma yapılabilecek. Buna göre;

  • 17 Temmuz 1927 – 21 Şubat 2014 tarihleri bünyesinde uzun çağa askerlik oluşturan kişiler hava değişim sürelerinin en fazla üç aylık kısmını,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri bünyesinde uzun çağa askerlik yapanlar hava değişim sürelerinin en fazla bir ayını,
  • 14 Kasım 1980 – 21 Şubat 2014 tarihleri bünyesinde kısa çağa askerlik yapanlar hava değişim süresinin enfazla 1 aylık kısmını,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri bünyesinde yapanlar ise en fazla 15 gündelik yönünü borçlanabilecekler.
  • 26 Haziran 2019 tarihsel sonra askerlik hizmetini yapanların tabi bulunduğu askerlik döneminin her ayı için bir günlük olarak askerlik borçlanması yapabilecek. Örneğin 6 ay askerlik oluşturan 6 gün, 12 ay oluşturan 12 gün gibi.

Yeni sistemde 12 ay askerlik yapanların sosyal güvenlik kurumu askerlik borçlanması işlemleri

Bildiğiniz benzeri son askeralma kanununa göre askerlik zamanı 6 ay şekilde belirlendi. İlk 6 aylık süreyi bireyler dilerse eski güncelleme kapsam gereğinde borçlanarak hizmetten saydırabilecek. Askerde kalan ve iki. dönemi ücretli şekilde yapanların primleri Ulusal Savunma Bakanlığı aracılığı ile karşılanacak.

Birden fazla borçlanma hakkı olanlarda sigorta başlangıcı nasıl hesaplanacak ?

Sigorta başlangıcından evvelinde ansızın fazla yani askerlik, avukatlık staj süresi, doktora, memleket dışı hizmet borçlanması benzeri hakkı olanlar evvelinde sigorta başlangıç tarihine en yakın olan süreyi borçlanabilecek. Daha sonrasında ihtiyaç olması şeklinde diğeri süreleri borçlanabilecekler.

Talep tarihine göre güncel SGK askerlik borçlanması tutarlarına göz atmak, ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplamak ve bütün detaylara  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar