Sgk 10 Günden Az Başvuru, Prim Ödeme İşlemleri

SGK 10 günden az çalışan sigorta kapsam gereğinde ev hizmetleri çalışanınızı sigortalayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsam gereğinde çalışan sigortalınız ay arasında 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa ek9 10 günden fazla kapsam gereğinde bildirim yapmanız ve prim ödemesini de bu kapsamda yapmanız gerekiyor. Ev hizmetleri çalışanınız ayda 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu halde doğrudan sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Eğer ev hizmetleri çalışanınız ay içerisinde toplamda 75 saatten az yani 10 günden az çalışıyorsa bu halde çalışanın SGK’ya sigorta girişini 10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsam gereğinde yapmanız gerekiyor. 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl yapılır, evde temizlikçi sigortası nasıl yapılır,  10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır  bunun gibi 10 günden az çalışan temizlikçi sigortası meselesinde merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını ise bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Gündelikçi sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Gündelikçi nasıl sigortalanır ? Bu yoğun şekilde basittir ve adım adım anlatacağız. Gündelik şekilde çalıştırılan şahısların kanunen ev hizmetleri kapsam gereğinde sigorta girişinin işveren nedeniyle sağlanması zorunludur. Aşağıda en pratik yoldan ev temizlikçisi sigortası başlatma işlemleri meselesinde bilgi verilmiştir. Paylaşımımızın devamını okuyarak başvuruyu rahatça tamamlayabilirsiniz. Şayet hasta ya da bebek bakıcısı girişi yapacaksanız hem başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hem de yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenmek adına sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek dokuz 10 günden az sigorta girişi nasıl organize edilmektedir ?

10 günden az çalışan için sigorta başvurusu yapmak aşırı kolaydır. 10 günden az çalışan bildirimini;

 • E devlet sisteminden,
 • Sms ile telefondan,
 • Ya da 10 günden az çalışan gündelikçiler için formla SGK’ya yapabilirsiniz. ,

E devletten temizlikçi sigorta başvurusu nasıl yapılıyor ?

E devlet sisteminden ayda 10 günden az çalışan gündelikçi sigorta girişi için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A on Günden Az Zamanlı Ev Hizmetleri İşveren Müracaat ve Sorgulama menüsünü tıklayınız. Müracaat ekranına direk şekilde buradan giriş yapabilirsiniz⇒
 • Ekrana giriş yaptıktan sonrasında Yeni Kayıt tarafını tıklayınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan çalışacak insanın T.C. numarası ve işe giriş zamanını yazarak Kaydet deyin.

Sms ile 10 günden az sigorta başvurusu nasıl yapılıyor ?

SMS ile ayda 10 günden az çalışan sigorta bildirimi için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle telefonuzdan 5510’na T.C. kimlik numaranızı yazarak gönderin. Başka 1 şey yazmayın yalnızca T.C. numaranızı yazın.
 • Çalıştıran T.C. numarasını yazdıktan sonrasında istikbal mesajda çalışanın T.C. numarası ve işe giriş bilgisi istenecektir. Bu mesajı cevaplayın.
 • Son şekilde da çalışanın sigorta priminin faturaya yansıtılacağı ve ödeme tutarı meselesinde onay mesajı ati. Bunu da onayladıktan sonrasında işlem tamamdır.

Başvuru formu ile 10 günden az ev hizmetleri başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

10 günden az çalışanların bildirimini e devletten ya da sms yoluyla yapamam diyorsanız 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkili olarak müracaat formu ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • SGK’ya ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimi için müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒
 • Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalıştırılacaklara ilişkili olarak müracaat bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

10 günden az çalışan temizlikçi sigortası ödemesi nasıl yapılıyor ?

Ek9 10 günden az çalışanların primlerini;

 • SGK ile anlaşmalı bütün banka ve ya PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından SGK ödemeleri-SGK ek dokuz 10 günden az prim ödemesi menüsünden çalıştıran T.C. numarası ile yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz 10 günden az çalışan sigorta primini SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de yapabilirsiniz. ne T.C numaranız ve E devlet parolanız ile giriş yaptıktan sonrasında Sorgu Türü-Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi/60 Ek9-10 Günden Az Tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Ek dokuz hizmet tamamlama nedir ?

10 günden az kapsam gereğinde çalışanın dilerse primini 30 güne tamamlama hakkı bulunur. Bunun için çalıştığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-SGK ek dokuz Hizmet tamamlama menüsünden kendi T.C. numarası ile primi ödeyerek hizmeti 30 güne tamamlayabilir. Her ay için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız var.

Örneğin 2018 Haziran ayında ek dokuz 10 günden az kapsam gereğinde adınıza beş gündelik bildirim yapıldı. Siz bunu 30 güne tamamlamak istiyorsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmalısınız. 01 Ağustos 2018 tarihsel ve sonra bundan böyle 2018/Mayıs ayı için 30 güne tamamlama hakkınız olmaz

10 günden az çalışan çıkışı nasıl organize edilmektedir ?

Çıkış işlemi için de e devlet sisteminden işlem yapabilir ya da üst kısımda vermiş olduğum 10 günden az ev hizmetleri formundaki çıkış yönünü doldurarak SGK’ya müracaat yapabilirsiniz.

1 günlük olarak sigorta girişi nasıl yapılıyor ?

Eğer yanınızda ev hizmetlerinde bir günlük olarak gündelikçi, temizlikçi v.s. çalıştıracaksanız 10 günden az kapsam gereğinde ve üst kısımda anlatıldığı biçimde 5510 ek dokuz kapsam gereğinde giriş ve müracaat işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ev hizmetleri kapsamı dışında ise bu halde herşeyden önce SGK işletme tescili açtırmanız ve sigortalının işe giriş bildirgesini açılan dosya üstünden elektronik ortamda yapmanız gerekmektedir.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

10 günden az çalışanlar için işverenler brüt ücretin %2’si oranında meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı sigorta primi öderler. Asgari ücret üstünden güncel sigorta prim tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar