SEO’yu Arttıran Sosyal Medya Taktikleri

Sosyal medya pazarlaması ve SEO birbiriyle sıkı sıkıya bir araya getirilmiş stratejilerdir. Her ikisi de, doğal olarak ziyaretçileri çeken çekici bir kimlik oluşturma üzerine odaklanan organik ve ön planlı stratejilerdir. Sosyal medya, yüksek kaliteli içeriğe ve görülebilir, güçlü bir marka varlığına dayandığından, SEO’ya harcadığınız çabalar, sosyal medya erişiminizi iki katına çıkarabilir ve çoğu arama pazarlamacısının size söyleyeceği gibi, sosyal medya varlığınız arama sıralamalarınızı büyük ölçüde artırabilir . Ne yazık ki, sosyal medyanın Google sıralamalarınızı nasıl etkileyebileceğini tartışırken, çoğu arama pazarlamacısı ayrıntıları dışlar. Sosyal medya ilgisinin artırılmasının SEO’yu nasıl geliştirebileceğini tam olarak nasıl ve neden tartıştığından ziyade, sosyal medya pazarlamacılarından stratejilerinin gerçekten etkili olup olmadığını merak etmeye bırakarak, bir genellik olarak yazılır. Bunu düzeltmek için, SEO’yu etkili bir şekilde artırmak için gösterilen sosyal medya taktiklerini derledik.

  1. Takipçilerinizin sayısını arttırmak

Sosyal medya profillerinizdeki toplam takipçi sayısı ve bağlantı sayısı, sıralamalarınızda önemli bir etkiye sahiptir. 100 Twitter takipçisi olan bir şirket, 1.000.000 Facebook beğenisine ve 1.000.000 Twitter takipçisine sahip neredeyse mega bir şirketin sıralama bonusunu almayacak. Bununla birlikte, bazı şartlar vardır; Google takipçilerinizin kalitesini algılayabilir, yani 100.000 vekil Twitter takipçisi satın alarak genel sıralamalarınız için pek fazla şey yapamazsınız. Bunun yerine, aşağıdaki organik ürünlerinizi inşa etmeniz gerekecek. Takipçilerinizin sayısını arttırmak yavaş bir süreçtir, ancak tutarlı olduğunuz sürece etkili olacaktır. Kullanıcılarınızı günlük olarak güncellemek için aynı sesi kullanarak markanızı benzersiz ve tutarlı bir şekilde sunun. Yararlı makaleler, faydalı ipuçları, açık sorgular ve genel tartışma öğelerini gönderin, ardından doğrudan konuşmada ilgisini çekerek kullanıcılarınızla takip edin. Görüşmeleri ve doğrudan müşterinin katılımı, mevcut takipçileri geri dönmeye ve yeni, potansiyel takipçiler için yetki kurmaya yardımcı olmaya teşvik ederek, oldukça büyük ve etkileşimli bir içeriği inşa etmenin ve saklayabilmenin anahtarıdır.

  1. Dış Gelen Bağlantıların Teşvik Edilmesi

Sosyal medya da faydalıdır, çünkü daha fazla harici siteyi içeriğinize bağlamaya teşvik eder ve sahip olduğunuz çok çeşitli dış bağlantılar, Google’ın gözünde daha fazla yetki kazanır. Tabii ki, bunu yakalamak için yüksek kaliteli, güvenilir içerikleriniz olması gerekiyor. Aksi takdirde, bağlantıları çekmek için hiçbir şeye sahip olmazsınız. Bu durumda, sosyal medya basitçe bir yayın kanalı olarak hizmet eder. İçeriğinizin orijinal ve kullanışlı olduğu varsayılarak yem olarak kullanılacak ve sosyal kanallarınız balık yemi olarak hizmet ederek yeminizi sağ gözlerin önüne koyacaktır. Görünürlük kazanmak için hashtag’ları kullanın, içeriklerinizi mevcut konulara ve tartışmalara sokmaktan çekinmeyin. Bunu yapmak yetkili bir lider olarak sosyal itibarınızı geliştirecektir, ancak daha da önemlisi, potansiyel dış bağlantı kaynaklarınızı en üst düzeye çıkaracaktır. 3.Aramalarınızı En İyileştirme

Bu strateji aynı zamanda önceden var olan içeriğe dayanır, ancak arama için ikincil bir kanal açar. Google, haber makaleleri ve Bilgi Grafiği kayıtlarına ek olarak, popüler sosyal medya güncellemelerini SERP‘lerin en üst düzey bölümlerinde tercih etme eğilimi göstermektedir. Yayınlarınız fırsat için optimize edildiğinden emin olarak elde edebileceğiniz kilit, biraz geçici bir konum. İlk olarak, göreviniz için güçlü bir çapaya ihtiyacınız olacak. Bu bir video, bir enformasyon, hatta ayrıntılı bir makaleye bağlantı olabilir. Her neyse, temeliniz olarak göreceksiniz ve doğru, açıklayıcı bir şekilde başlık koymanız gerekecek. Sonra, onu yayınladığınızda, vakfınızı belirli bir arama türü için optimize edilmiş bir metinle çerçeveleyin. Örneğin, yulaf ezmesi tanımlama bilgilerini yapmak için en iyi uygulamalar hakkında ayrıntılı bir makale yazdıysanız, “Bunu mükemmel yulaf ezmesi çerezini nasıl hazırlayacağınızı merak ettiniz mi?” gibi belirli bir sorgu ile çerçeveleyebilirsiniz. Mevsimlik anahtar kelimeleri, zamanlamanızı ve arama sonuçlarına ulaşma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için karıştırın.

  1. Sosyal Paylaşımı Etkilemek

Sosyal paylaşım, bir markanın otoritesine, dış bağlantıların yaptığı gibi çok katkıda bulunur. Google gibi motorları aramak için, markanızı ve ya içeriğinizi doğrulayan doğrulanabilir bir harici kaynak göstergesi, alan adı yetkisindeki küçük bir gelişme için gerekçedir. Facebook mesajınızı paylaşmak için beş kişi bulabilirseniz, bu harika, ama bunu paylaşmak için 1.000 kişi bulabiliyorsanız, bu daha da iyi. Beğenilenler, paylaşımlar, favoriler, cevaplar ve retweet’lerin hepsi bu artan otoriteye sayılır. Artmış sosyal paylaşımı teşvik etmenin en iyi yolu doğrudan kendisine itiraz etmektir. Örneğin, yayınınızı paylaşan insanlar için önemli bir ödül için bir çizime girmek gibi belirli bir ödül sunabilirsiniz. Bir yayında sizinle aynı fikirde olduklarını kabul ettikleri ve ya yeni içeriğin belirli türlerini görmek isteyen kişileri bir yayından “beğenmeleri” konusunda teşvik eden interaktif anketler de yapabilirsiniz. Bu stratejinin en iyi parçası, kendi kendini sürdüren bir döngüdür; Ne kadar çok kişi içeriğinizi paylaşırsa o kadar çok yeni takipçisi kazanırsınız ve sahip olduğunuz takipçileri ne kadar çok olursa paylaşımlarınız o kadar fazla olur.

  1. Yerel Olarak Optimize Edilen Mesajlar

Sosyal medya, büyük arama motorlarına yerel spesifik otoriteler sinyalleri göndererek yerel topluluğa katılmanız için mükemmel bir fırsat da sağlar. Bunu yapmanın birkaç yolu var, ancak şirketinizin yerel bir etkinliğe karışması ve sosyal medyadaki diğer yerel markalar ve kuruluşlarla etkileşime girmesi durumunda en kolay iki güncelleme yapılmaktadır. Birincisi nispeten açıktır; Şirketiniz yerel bir festival, fuar ya da başka bir etkinliğe katılırsa, resim çekmek ve bir başka yerli sakinleri davet etmek için bir mesaj yayınlayın. Bu, topluluğa katılımınızı güçlendirir ve sizi yerel aramalarda daha görünür kılar. İkincisi biraz araştırma gerektiriyor; Yerel oyuncular için bazı aramalarda bulunun ve onlarla düzenli olarak etkileşimde bulunmayı deneyin. Birbirinizin yayınlarını paylaşabilir, birbirinizin tartışmalarına katılabilir ve ya hatta konuk blogları birbirinizin sitelerinde yayınlayabilir ve bunları sosyal kanallarınızda paylaşabilirsiniz.  

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar