Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir 2021

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilinize ya da borcunuza görmek istediğinizde görüyor musunuz ? O süreç çözümü için doğru yerdesiniz.  Malumunuz üzere çıkarılan torba kanunlar ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçları silinmekte ve borçlu olunan sürelere ilişkili olarak hizmetler de dondurulmakta. SGK aracılığı ile bu torba hükümlere istinaden borçları otomatik şekilde silinenlerin borçtan ötürü kapatıldığı tarih sistemde sanal terk şekilde görünmekte.

Bu paylaşımımızda bunun ne anlama geldiği, çözümü için yapılması gerekenler alanında bütün bilgileri bulabilirsiniz.  Bağkurda bütün işe başlama ve işi bırakmalar terk şekilde tanımlanır ve her 1 başlama ile bitiş tarihinin 1 terk kodu bulunur. 4b sanal terk ne demek konusundaki yazımıza geçmeden evvelinde terk kodları listesine sayfamızdan göz atabilirsiniz.

SGK sanal terk nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Şayet çıkartılan torba hukuklar gereği ödemediğiniz prim borcunuz var ise bu borçlar  kanun gereği siliniyor ve hizmetler de donduruluyor. Bu işlem için SGK’ya kendiniz dilekçe ile müracaat yapmadıysanız sistem bu işlemi otomatik şekilde yapıyor ve dikkat çekici döneme evveli borçlardan ötürü Bağkur’a giren bu terk kodu da sanal terk olmakta. Sanal terk dememizin sebebi ise bu terk kodunun sistem nedeni ile otomatik şekilde girmesi.

Eğer sizin de bağkurda sanal terk kodu var ise bunun için SGK’ya uğramanız gerekiyor. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek sanal terki gerçek terke çevirerek. Bu işlemin ardından yapılacak işlem de 2 ihtimalli;

  • Eğer bağkur kaydınız devam ediyorsa sanal terki yapıldıktan sonrasında bağkurunuz torba kanun ile belirtilen tarih itibariyle  06-Yeniden Sigortalı kodu ile tekrardan başlatılır. ( Sigortalı çalışmıyorsanız tabi).
  • Eğer Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydınız olmadan terk girilir ve borcun tümü silinir Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tekrardan başlatılmaz. Terk  yapılan tarih  nedeni ile kapatılır.
  • Güncel torba hukuk ile prim borcu sildirme ve dondurma işlemleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

77 sanal terki ne demek

Sorgulama akibeti Şayet 77 sanal terki görüyorsanız 2018/Haziran ayı bundan öncesi prim borcunuzun bulunduğu ve bu borçların SGK sistemi aracılığı ile otomatik şekilde silinmiş olduğunu anlamalısınız. SGK’ya uğrayarak 77 sanal terkini 76 sanal terkine çevirtmeniz gerekiyor.

#16-ek-76 terki ne demek ?

Peki 16 ek 76 terki ne demek ? 76 terk kodu 2018’de 7143 sayılı kanun ile silinen 2018/Haziran ayı evveli 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçları için girilmekte. Şayet terk kodları listenizde bu terki görüyorsanız bilin ki sizin de 2018/Haziran ayı borçlarınızın 1 bölümü 7143 sayılı hukuk ile silinmiş ve hizmetleriniz dondurulmuştur.

1479-76 terk koduyla durdurulan vakit ne demek ?

Son zamanların en aşırı sorulan sorusu 1479-76 terk koduyla durdurulan vakit ne demek sorusu oluyor. 2018 yılında çıkartılan 7143 Sayılı hukuk ile 2018/Haziran ayından evvelinde son ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu olanların bu borçları silinmiş ve 16 ek 76 terki girilerek hizmetleri askıya alınmıştı. Terk işlemi 4b sanal terk kapsam gereğinde SGK anlamında yapılan ya da kendisi başvurarak bu haktan yararlananlar bu süreleri ihya ederek yani canlandırarak hizmetten saydırma hakkına sahip olmakta.

Eğer siz de e-devletten sorgulama yaptığınızda “sgk 4b sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir” uyarısı ile karşılaşıyorsanız bu süreleri üst kısımda belirtilen hukuklar doğrultusunda tekrardan borçlanarak canlandırabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.

Terk açıklama#06-yeniden sigortalı ne demek ?

“06-Yeniden sigortalı” kodu bağkurun tekrar aktif edildiği tarih manasına gelir. Örneğin sigortalı işe girdiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu bu halde “01-Terk kodu” ile durdurulur. İşten çıktığınızda ise ziraat odası kaydı ya da esnaflık kaydınız v.s. devam ediyorsa bu halde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tekrardan açılır. İşte yine başlamada “06-Yeniden Sigortalı” kodu kullanılır.

19 ek 19 terki nedir, ne anlama gelir ?

5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile 2008/05 dönemi ve önce 60 aydan fazla ödeme vadesi geçen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 5510 Sayılı Kanunun geçici 19’uncu maddesi kapsam gereğinde silinen ve terk girilen bu dönemler ek 19 terki şekilde sistemde görüntülenmektedir. ek 19 kapsam gereğinde prim borcundan ötürü silinen dönemleri her süreç canlandırma Öbür ismi ile ihya etme hakkınız bılunmaktadır.

4b kapsam gereğinde 01/11/2020 zamanından önceki hizmetlerin durdurulması

7256 Sayılı hukuk ile 2020/Ekim ayı ve evveli prim borçları silinmişti. Bu kapsamda silinen borçlar sistemde Terk 83 kodu ile görülmektedir.

Sanal terk  tarihsel nasıl belirleniyor ?

2018/Haziran ayından evvelinde kaç aylık borcunuz var ise o kadar aylık hizmet donduruluyor ve borçlar siliniyor. Prim ödemenizin yettiği tarih tarafından 76 kodu ile terk giriliyor. Bunu örneklerle somutlaştırırsak daha iyi anlaşılacaktır.

Örnek-1 : 

Diyelim ki 01.06.2016 zamanından itibaren bağkurlusunuz ve sırf iki ayın prim ödemesini yaptınız. Bu halde iki aya yeten prim kadar hizmet kalır ve 31.08.2016 tarihsel sebebi ile terk 76 girilir. Şayet esnaf, tarım v.s. kaydınız da devam ediyorsa ve herhangi 1 sigortalı çalışmanız da olmadan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu 01 Haziran 2018 nedeni ile 06-Yeniden Sigortalı kodu ile açılır.

Örnek-2

Bağkura 01.10.2015 tarihinde başladınız ve vergi kaydınızı da 31.10.2017 tarihinde kapattınız ve hiç de ödeme yapmadınız. Bu halde terk 76 01.10.2015 tarihsel anlamında girilir ve hiç hizmet almamış kalırsınız. Kayıt da devam etmediği için 01 Haziran 2018 tarihsel nedeni ile tekrar açılması benzeri 1 vaziyet söz konusu olmaz.Tabi örnekler çoğaltılabilir. Siz kendi durumunuzu yorum kısmından bize iletirseniz yapılacak işlem konusu için sizlere destekçi olabilirsiniz.

Bağkur sanal terk dilekçesi

Sgk sanal terkin gerçek terke çevrilmesi için dilekçe vermeniz gerekmez. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın bulunduğu SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak düzelttirebilirsiniz. Orada gerekirse daha evvelinde oluşmuş olan Sosyal güvenlik kurumu sanal terk dilekçesi örneğini doldurarak da başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sanal terk yapılmazsa ne olur ?

4b sicil numarası için sanal terklerin gerçek terke çevrilmesi ve bu işlemin zamanında yapılması gerekebilir. Bu işlemi yapmadığınızda işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle geç yapılmakta ya da emeklilik dilekçesi verildiğinde yapılmakta. Bu halde sanal terk zamanından sonrasında yani silinip tekrar başlama zamanından itibaren gecikme zammı ve faizi ile yanında toplu 1 borçla karşılaşma riski oluşmakta. Bu nedenden dolayı Şayet siz de sorgulama yaptığınızda Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekebilir uyarısını görüyorsanız zaman kaybetmeden 4b sanal terk gerçekleştirmenizde fayda vardır.

Bağkur ihya canlandırma nasıl düzenlenmektedir ?

Bağkurda prim borcundan ötürü dondurulan hizmet sürelerini dilediğiniz herhangi 1 süreç diliminde borçlanma yaparak hizmetten saydırma hakkınız var. Tabi yapılandırma harici 1 sürede yaparsanız talepte bulunduğunuz tarihteki aylık primler üstünden hesaplanır.

Ancak yapılandırma süresi talepte bulunmanız sizin açınızdan aşırı daha avantajlı olacaktır. Bu halde her ayın primi olduğu aydaki prim tutarları esas alınarak hesaplanacak, gecikme zamları ve faizleri de silinecektir. Tabi bu da ödenecek borç konusu için size büyük avantaj sağlayacaktır. Prim borcundan ötürü dondurulan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinizi ihya etmek/canlandırmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar