Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak güvencenizin aktif olup olmadığını ve muayene olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Aktif sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç alabilmek için provizyonum var mı? Bu ve bunun benzeri sorularınızın cecvabını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulayabilmek çok fazla kolay.

Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin olduğunu varsayarak sosyal güvenlik kurumu yararlanma sorgulama işlemini online şekilde nasıl yapabileceğiniz konusuna geçelim. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçmeden evvelinde dilerseniz sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma kurallarına göz atabilirsiniz.

Spas açılımı nedir ?

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edildiği uygulamadır.

Gss açılımı nedir ?

GSS genel sağlık sigortası kelime grubunun kafa harflerinden oluşmakta. Genel Sağlık Sigortası 01 Ocak 2012 zamanından sonrasında herhangi 1 güvencesi bulunmayan her birey açısından mecbur duruma getirilmiştir. 1 güvenceniz olmadan bu kapsamda prim ödemesi yapmak zorundasınız. Güncel aylık primler ve konu dalında merak edilen bütün soruların cevabı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması nasıl yapılıyor ?

E devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak çok aşırı basit. E devlet sistemine dilerseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yapabilir ya da e devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üstünden de giriş sağlayabilirsiniz.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını ve sağlık sigortası olup olmadığını öğrenmeyi e devlet sisteminden yapabilmek için e devlet sistemine giriş sağladıktan sonrasında SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane, SGK provizyon sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>

Sağlıktan yararlanma sorgulama sisteminden yapılan Gss provizyon sorgulaması sonucunda vaziyet kısmında;

 • sgk aktiflik sorgulama sonucunda Müstehaktır, provizyon alabilir. akibeti alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
 • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik vilayet müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru ediniz”. akibeti alıyorsanız sigortanız aktif değil manasına gelmektedir. Bu halde yapmanız gereken Genel Sağlık Sigortanızın tescili, gss aktivasyon işlemi ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmak.
 • “1104 – Son 1 yıl içerisinde 30 gün gss prim gün sayısı bulunmadığı için, provizyon verilememiştir.” uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsam gereğinde henüz 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız aktif değil manasına gelir. Şayet sigorta, bağkur, gss v.s. başlama zamanından itibaren 30 gün geçmiş olmasına karşın hala sigortanız aktif değilse eğer;

Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu halde işyeriniz e bildiri sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.

Eğer bağkur, gss kapsam gereğinde 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız aktif görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden az olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu halde da yapmanız gereken var ise prim borçlarınızın tamamını ödemesi yapmak. Prim borcunuzun tamamını ödediniz gene de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

SGK provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

ya da spas sorgulama belgesi oldukça çok Kurum ve bilhassa stajyer çalıştıran işletmeler anlamında istenmektedir. üst kısımda belirtilen sorgulama sisteminden sorgulama yaptıktan sonrasında “BARKODLU BELGE OLUŞTUR” diyerek Sorgulama neticesi dilerseniz sağlık provizyon bilgi kağıdı çıktısı alabilirsiniz.

Spas hata 1106 ne demek ?

Spas sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle sağlık aktivasyon işlemleri için uygulanan ve sağlık provizyon aktivasyon kelimelerinin açılımından oluşan 1 sistemdir. Şayet sorgulama akibeti “1106-son 1 yıl bünyesinde 30 gün gss prim gün sayısı bulunmadığı için provizyon verilememiştir” uyarısını alıyorsanız aktif 1 sosyal güvenceniz bulunmamakta manasına gelir.

Provizyon verilememiştir ne demek ?

Eğer herhangi 1 sigorta kapsam gereğinde ya da bakmakla yükümlü şahıs şekilde aktif sosyal güvenceniz olmadan provizyon sorgulaması akibeti bu çıkabilir. Bu halde yapmanız gereken mecbur genel sağlık sigortası kapsamına geçmek. Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

30 gün gss prim gün sayısı bulunmadığı için provizyon verilememiştir

Eğer sorgulama sonucunda bu uyarıyı görüyorsanız sigortalı yeni işe girdiğiniz, bağkura yeni başladığınız, isteğe bağlı sigorta ya da gssye yeni başladığınız ve henüz 30 günlük olarak vakit tamamlanmadığı için sağlıktan yararlanamadığını anlamalısınız.

Eğer sigorta giriş zamanından sonrasında 30 gündelik vakit geçmiş olmasına karşın hala bu uyarıyı alıyorsanız işveren muhasebeciniz ile görüşerek SGK hizmetinizi elektronik ortamda bildirmesini ya da en azından buna ilişkili olarak hesap fişini girmesini isteyin. Sistemde 30 gündelik hizmet ya da hizmet fişi olduğunda provizyon açılacaktır. Teferruatlı bilgi ve 30 gün dolduysa sigorta başlatma işlemi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur, isteğe bağlı sigorta kolları ya da gss kapsam gereğinde iseniz ve 30 gündelik süreyi doldurmuş olmanıza karşın hala bu uyarıyı alıyorsanız prim borcunuz var anlamına geliyor. En az 30 güne tekabül edecek kadar prim ödemesi yaptıktan 3-4 saat sonrasında sağlık aktivasyon başlayacaktır.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama nasıl yapılıyor ?

Tüm sigorta kolları için sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması e devlet üstünden ve üst kısımda belirtilen menüden yapılıyor. Dolayısıyla 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını üst kısımda belirtilen bağlantı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Babam üstünden sigortadan yararlanabiliyor muyum sorusunun cevabı e-devlette. Şayet babanızın sigortasından yararlanıyorsanız sağlık aktivasyon sorgulamasını gene e-devlet üstünden provizyon sosyal güvenlik kurumu sorgulama sisteminden ve üst kısımda belirtilen biçimde yapabilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanma koşulları nelerdir ?

Erkek ve kız çocuklarının babadan yararlanma hükümleri ve kuralları şu şekildedir;

 • 18 yaşından küçükse herhangi 1 Şart aranmaz. Sağlık zaten otomatik şekilde açılır ve 1 müracaat yapmak da gerekmez.
 • 18 yaşını geçtiyse lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Eğer babanın 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde en az 120 gün ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde en az 180 günü var ise bu halde 18 yaşını geçmiş kız çocuğu evli değilse ve herhangi 1 kapsamda kendi adına sigortası yok ise evlenene kadar babasından yararlanabilir.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma koşulları nelerdir ?

Şartları ve hükümleri şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Eş ile resmi nikahlı evlilik bağı varsa, kendi adına sigortası ya da bağkuru yok ise ve ya emekli değilse eşinin sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.
 • 18 ıslak altı minikler sağlık güvencesinden otomatik yararlanırlar.
 • Lisede okuyan minikler 20 yaşına kadar, yüksek öğrenimde okuyanlar ise 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Baba ya da annenin 2008/Ekim bundan öncesi sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde minimum 120 gün, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise minimum 180 günü var ise bekar ve kendi adına sigortalılığı olmayan kız çocuğu evlenene kadar yararlanma hakkına sahiptir.
 • Çocukların anne ve ya babalarının güvencesinden yararlanması ile ilgili daha teferruatlı bilgi için başlıklı paylaşımızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet sosyal güvenlik kurumu aktivasyon nasıl yapılıyor ?

E-devlet üstünden bakmakla yükümlü olduğunuz anne, baba, eş ya da çocuklarınızın sağlığınızdan yararlanabilmesi için online şekilde aktivasyon başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için uygulamasına T.C. numarası ve e-devlet ile giriş yapmalısınız.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar