Sağlık Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği

Sağlık itibarı ile işten ayrılma dilekçesi örneği bu paylaşımımızda sizinle paylaşılacaktır. İşçinin kendi arzusu ile işten ayrılması zorunda kıdem tazminatı alabileceği durumlardan biri de sağlık sorularıdır. diğeri durumlara sayfamızdan bakabilirsiniz.

Sağlık dertleri olanlar ve bunu rapor ile belgeleyen kişiler kendi tutkusu ile ayrıldıklarında tazminat hakları olabilmektedir. Ama bu aşırı da kolay değil ve aşağıda belirtilen bazı şartların sağlanması gerekir. Sağlık dertleri itibarıyla işten ayrılma tazminat durumları meselesi için detaylı bilgi verilecek ve sağlık itibariyle fesih dilekçe örneği paylaşımımızın devamında paylaşılacaktır.

Sağlık sıkıntıları nedeni ile işten ayrılma kıdem tazminatı

Sağlık nedeni ile işten ayrılma mecburiyetinde işçiye haklı fesih ile tazminat ödenebilmesi için 4857 Sayılı Kanunun 24/1 bendinde belirtilen şartların sağlanması gerekiyor. Bu kurallar şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden heyet raporu alınması gerekir( bkz ). Tek doktordan alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sağlık nedeni ile yapılacak feshin geçerli sayılabilmesi için işin niteliğinden kaynaklı olması ve işçinin sağlığı ya da yaşamı için tehlike arz ediyor olması gerekiyor.
 • Ayrıca bireyin daimi yakın şekilde ya da direk görüştüğü işveren ya da diğeri 1 insana bulaşıcı 1 rahatsızlığı bulaştırma riski olursa işveren de direkt fesih hakkını kullanabilmektedir.

Psikolojik sorunlar itibarıyla işten ayrılma

Eğer sağlık sıkıntısı psikolojik ise ve bu nedenle işten ayrılmayı düşünüyorsanız bunu gene sağlık raporu ile belgelemeniz gerekebilir. üst kısımda da belirttiğimiz benzeri alınacak sağlık raporunun heyet raporu olması ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24/1 bendi kapsamındaki yasalara uyması gerekmektedir.  Tek doktordan alınacak rapor bu işlem için yeterli olmayacaktır.

Sağlık nedeni ile işten ayrılma ihbar tazminatı

Sigortalı sağlık nedenleri ile meslek sözleşmesini feshetmek istediğinde;

 • Hemen müracaat yapabilir. Yani belirsiz zamanlı meslek sözleşmesinde bildirim sürelerine, belirli zamanlı sözleşmede ise sözleşme bitim tarihine uymak zorunda değildir.
 • Sağlık nedeni ile işten ayrılmada işçi kıdem tazminatı alabilir ancak ihbar tazminatı alma hakkı bulunmaz. Çünkü haklı sebeple fesih oluşturan işçinin ihbar tazminatı hakkı bulunmamakta. Sağlık nedeni ile işten çıkışta fesih hakkı işçide olduğundan ihbar tazminatı rica hakkı da bulunmamaktadır.

Sağlık sıkıntıları itibarıyla istifa dilekçe örneği

Eğer sağlık nedeni ile işten çıkacaksanız heyet raporunu beklemeden derhal fesih yapma hakkınız var. Lakin bu halde işveren tazminat ödemesi yapmak zorunda değildir. İşveren ödemediğinde herşeyden önce arabuluculuk bürosuna ve sonra ise adli birime menkul dava. Yargı sağlık nedeni ile fesih durumlarında;

 • Adli tıp Kurumu raporu ister.
 • Raporda işçinin işyerinde yaptığı iş, hastalığı, çalışma durumu, yekün hizmet süresi, işyerinde yaptığı işe mani 1 vaziyet olup bulunmadığı bunun gibi çok sayıda bölüm yer alır.
 • Düzenlenecek rapor sonra tazminatın ödenip ödenmeyeceğine yargı karar verir.
 • Sağlık derdi anlamında işten ayrılma dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒

Yukarıda sağlık nedeni ile istifa dilekçesi örneğindeki ilk paragrafta;

 • Rahatsızlığınızın tam şekilde ne olduğundan,
 • Sonuçlarından,
 • Sizin ya da işyerinde çalışanlar için yaratacağı tehlikeden,
 • Kısacası bütün detaylardan bahsetmeniz faydalı olacaktır.

İşçi aracılığıyla sağlık itibarıyla fesih dilekçesini işyerine vermeniz süreci başlatmak için yeterli olacaktır. Sağlık sıkıntıları ile ilgili istifa dilekçesini doldururken takıldığınız hususlar konusu için merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar