Ruby Method Kullanımı

Ruby dilinde fonksiyon / method nasıl kullanılır?

Selamlar, bu paylaşım ruby hakkında yazdığım ilk blog ve aynı zamanda sürekli olarak ruby ve web framework’ü olan Ruby on Rails hakkında derleyeceğim eğitim serisinin ilk makalesidir. Uzun zamandır aklımda olan ve hayata geçirme konusunda sürekli ertelediğim ruby paylaşımlarına başlama kararı aldım. Birşeyler paylaşmayalı uzun zaman olmuş, arayı soğutmak istemedim. Bu geri dönüşümle bazı kararlar da almadım değil tabi, yazdığım, anlatmaya çalıştığım blog vs ne varsa aynı zamanda video olarak da kayıt alıp paylaşmak istiyorum. Belki canlı yayınlar falan da yaparız he nasıl olur? Bunlar aklımda bir köşede yapılacaklar listesinde. Şimdi gelelim asıl mevzumuza, ruby’ye. Ruby programlama dilleri arasında yer alan, yazması çok basit, yazan kişiye mutluluk veren, hızlıca ortaya birşeyler çıkarma konusunda(özellikle Rails) çok başarılı ve aynı zamanda yurt dışında ortaokul öğrencileri için programlamayı öğretme amacıyla kullanılan bir dildir. Düşünün yani o derece basit. Genelde ilk makaleler kurulum vs tarzı olur ama sanmıyorum bir kişinin ruby öğrenmek isteyip de cihazına kurmamış olmamasını, siz çoktan kurmuşsunuzdur zaten biliyorum, cansınız. İlk olarak method yani fonksiyon kullanımından bahsedeceğim.

Ruby’de fonksyion nasıl kullanılıyor?

Ruby’de method kullanacaksanız, def ve end şeklinde tanımlamanız yeterli olacaktır. Method içerisine de hangi işlemleri yaptıracaksanız onları yazacaksınız.

örnek :


def method_ismi
    yapilacak_isler
end

Değer alan method

Diğer dillerde de benzer şekilde olduğu gibi bir method’a veri göndermek, aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere oldukça basit.

örnek 1 :


def metin_goster(kelime)
  puts kelime
end

metin_goster("amcalara merhaba de")


örnek 2 :


x = 5

def sayi_goster
  x = 3
end

puts x


vermiş olduğum 2. örneği dikkat edip, sonucu tahmin edecek olursanız x değişkeninin değeri hala 5 ‘tir. Çünkü fonksiyon çağırılmamış ve x değişkenine başka bir değer atanmamıştır.

örnek 3


def carp(sayi1, sayi2)
  sayi1 * sayi2
end

Ruby de method kullanımı hakkında birşeyler bahsetmeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki ruby makalesinde görüşürüz… gg

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar