Resimlerin Seo Üzerinde Etkisi

SEO konusunda gelişmeleri takip etmek en büyük faktördür. SEO etkenlerinden birisi olan resimlerin, seo gelişimi için önemli ve ayrı bir yeri vardır. Kendinizi geliştirmek için en ufak ayrıntının dahi sizin gözünüzden kaçmaması gerekmektedir. Resimlerin SEO üzerinde etkisi farklı bir kavramdır. Bu kavramı gelin beraber inceleyelim.

Sitenizin sadece index almadığı, alınan veriler arasında resimlerinde olduğu aşikardır. Ortada sadece index değilde resimde varsa bu duruma özen göstermek gereklidir. Örnekle açıklamak gerekirse sizler internet ortamında “Teleskop” yazdığınızda ortaya yazılardan çok görseller çıkacaktır. Google ve diğer arama motorları bu durumla ilgili bazı yenilikler getirerek, resimleri analiz etme ve sınıflama biçimini kullanmaktadır. Bahsi geçen ‘Teleskop‘ sözcüğünü aradığınızda ortada sadece bu konuyla alakalı görseller çıkacaktır. Resimlerin isimleri ve içerikleri de aynı şekilde bu sınıflandırma etkisi içerisindedir.

Resimlerin İçerikleri Arama motorlarının geliştirdikleri sistemlerin içerisinde resmi inceleme özelliği mevcuttur. Resmin içeriğinin konu ile uyumlu olması gerekmektedir. Kısacası “siber güvenlik” yazdığınızda medya içeriklerinde ortaya bilgisayarlar, teknolojik aletler ve internet ortamı ile alakalı görseller çıkacaktır. Ancak resmin içeriği doğru, alt kısım açıklaması ise yanlış olursa bu durum farklı bir etkene dönüşecektir. Resim üretkenliğini önce arama motorlarında inceleme yaparak, kendinize özgü medya içeriğinizi oluşturmanızı öneririm. Medyaların Yazılarına Dikkat Edin Google botlarının resimleri indeksleme işlemini gerçekleştirmesi için önce resmin ne kadar uygun kriterlerde olduğunu sınar. Görselin ismi random şekilde yazılar içeren ve anlamsız ise bu site kötü sonuç olarak geri dönecektir. Bu işlemi doğru ve düzgün bir hale getirebilmek için, anahtar kelimeniz’in resmin başlığında yer alması gerekmektedir. Doğru girilen başlıklar avantaj konusundan her daim öndedir. Sıklıkla gündem haberleri içeren sitelerde o konunun asıl ismi resimlerde yer almaktadır. Anahtar kelimeniz “Atatürk’ün Gençlik Fotoğrafı” ise sizlerde bu anahtar kelimenizi resmin başlığına uygun şekilde girmelisiniz. Boşluk kullanmak yerine tire(-) işareti kullanmanızı öneririm. Arama motorlarında tire(-) işareti boşluk işlemi yerine geçmektedir. Anahtar kelimenin resimde “atatürkün-genclik-fotografi” şeklinde yer alması gerekmektedir. Resimlerin Boyutu Resimlerin kolay indeks alması için bazı kriterler arama motorları tarafından incelenmektedir. Arama motorlarında 10mb sınırı bulunmakta ve uygulanmaktadır. 10mb’ın üzerinde olan dosya boyutları arama motorlarının gözünde, değersiz ve anlam ifade etmeyen bakış açısı ile bakılmaktadır. Resimlerinizin hazır CMS ortamlarında optimizasyon işlemleri gerçekleştirilerek daha düşük boyutta aynı kalite hizmetinde sunabilirsiniz. JPG resim formatını daha çok benimsemekte fayda vardır. Ziyaretçilerinize daha kaliteli görseller sunmayı düşünüyorsanız JPG formatını kullanmalısınız. Link Yapısı ve İsimlendirme Google otoritesinin en önem verdiği kısma geldik. Bu kısımda SEO ile uğraşan kişilerin gerçekten bu alan dikkat etmeleri gerekmektedir. İç link yapısı için kullanılan sistemlerin en başında düzgün anahtar kelime yerleşimi gelmektedir. Sitemap ve site haritalarında, sizin girdiğiniz anahtar kelimenin resim ismine yansıması dahi büyük önem arz etmektedir. Örnek ile açıklamak gerekirse; ismi “Seo Link Yapısı ve İsimlendirme” başlıklı bir makalemizin içeriğindeki görselin link yapısı “webmaster.kicthen/…/seo-link-yapisi-ve-isimlendirme.png” şeklinde olmalıdır.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar