Repl.it ile Pratik Programlama – Bir Tarayıcı Tabanlı IDE ve Derleyici

Yeni bir programlama diline başlarken yerel çalışma ortamını kurmak zor gelebilir. Yerel çalışma ortamı kurmak yerine başlangıç için Repl.it web uygulamasını kullanabilirsiniz. Repl.it ile derlenmiş herhangi bir dili doğrudan tarayıcınızda Python’dan C ++’ya veya iOS uygulamaları için Swift olarak kodlayabilirsiniz.

Bu küçük web uygulamasıt, web geliştiricileri için bir bulut IDE’sine çok benzer. Bununla birlikte, front end gelişimi bir derleyiciye bağımlı değildir, bu nedenle bir web tarayıcısında kodlamak daha kolaydır. Repl.it, programlama odaklı az sayıdaki bulut IDE‘lerinden biridir, çünkü herhangi bir işletim sisteminden çalışan dahili bir derleyici vardır. Verdiğiniz kütüphaneler ve kodun nihai çıktısı ile ilgili bazı sınırlamalar var. Ancak, sıfır deneyiminiz varsa ve yalnızca temellerini anlamak istiyorsanız programlamaya başlamak için mükemmel bir yer. Repl, düzinelerce kütüphaneyi destekler, bu nedenle bir şey öğrenmek için elinizden geleni yaparsınız. İşte daha popüler dillerden bazıları:

Java C/C++ Swift Node.js Python Clojure Ruby

Ana sayfadaki açılır menüden programlama dillerinden herhangi birini seçebilirsiniz; bu nedenle bir göz atın ve ne düşündüğünüzü görün. Repl ayrıca, öğrencileri kodlamanın temelleri üzerine eğitmek isteyen öğretmenler için araçlar sunar. Siteye kayıt olmadan derleyicileri kullanabilirsiniz. Programlama konusunda ciddiyseniz bu mükemmel bir öğrenme aracıdır.

Programlamaya yeni başlayanlar veya ufak bir kod parçası çalıştırmak için yerel çalıştırma ortamı kurmaya gerek kalmadan derlemeye yarayan Repl.it uygulamasına değindik.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar