Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Rapor parası sorgulaması yaparak ödemenizin ne kadar olduğunu ve ne süreç alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışıyorsunuz ya da bağkurlusunuz. Hastalandınız, meslek kazası geçirdiniz ya da hanım çalışan iseniz doğumdan ötürü annelik geçici meslek göremezlik raporu aldınız. Bu tür 1 halde doktorun size istirahat raporu diğeri ismi ile geçici meslek göremezlik raporu yazması biçiminde lüzumlu kuralları sağladığınızda SGK size rapor parası ödemesi Öbür ismi ile geçici meslek göremezlik ödemesi yapar.

İşte SGK sebebiyle yapılacak rapor parası ödemenizin durumunu, ödenip ödenmediğini, ne kadar ve ne süreç alabileceğiniz hakkındaki ayrıntıları rapor parası sorgulaması yaparak rahatça öğrenebilirsiniz. 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve dört a rapor parası sorgulamasını nasıl yapabileceğinize geçmeden evvelinde dilerseniz alacağınız ödemenin nasıl hesaplandığı konusuna kısa bir şekilde değinelim.

Sgk rapor parası nasıl alınır ?

Hesaplama yapılırken rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazancınız esas alınarak hesap yapılıyor. SGK rapor parası hesaplaması net maaş üstünden değil brüt maaş üstünden düzenlenmektedir. Örneğin rapor başlangıç tarihiniz 01 Ekim  ise Eylül, Ağustos ve Temmuz ayları yekün brüt kazancınız gene bu 3 ayın yekün gün sayısına bölünür ve rapor hesabına esas gündelik yatırım elde edebilir.Bulunan bu kazancın ayakta tedavi için 2/3’ü, yatarak tedavi için ise 1/2’si ödenir. Rapor paranızı hesaplamak için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ödeme almak için ise bir takım koşulları sağlamanız gerekir. Rapor alma sebebine göre geçici meslek göremezlik alma koşullarını  sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Sgk rapor parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Rapor parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılıyor. Sorgulamasını e devlet sisteminden, rapor parası sorgulama telefonundan ya da bağlı bulunduğunuz SGK’dan yapabilirsiniz.

E devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapabilmeniz e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet olmadan en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Sorgulama için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yapın. Dilerseniz android ya da İOS tabanlı e devlet uygulamasını telefonunuza/tabletinize indirerek de sisteme pratik olarak giriş sağlayabilirsiniz.

  • Hastalık, meslek kazası ve annelik rapor parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden yapabilirsiniz.
  • Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >>>

Sorgulama sonucunda;

  • Bankaya gönderildi ibaresini görür iseniz ödemeniz gönderilmiş anlamına geliyor. Bankaya gönderildi yazan ödemenizi ne süreç alabileceğiniz meselesi için ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Bankaya gönderildi ibaresi var ise ödemenizin bankaya gönderildiği ve alabileceğiniz manasına gelir.
  • Rapor parası bilgi yok uyarısı veriyorsa SGK sebebiyle raporunuz ile ilgili 1 işlem yapılmadığı, raporun hastane anlamında sisteme girilmediği, raporda 1 noksan bulunduğu v.s.  anlaşılmalıdır. Bu tür 1 İkaz görür iseniz SGK’ya başvurmanızı öneririm. Bilgi yoktur yazan raporlar meselesinde izlenmesi gereken yol için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Rapor parası emanete alındı ibaresini görür iseniz rapor ödemenizin PTT’ye gönderildiği ve ödemenizi 2 ay içerisinde almadığınız için ödemenin SGK emanet hesabına arka döndüğü anlaşılır. Emanete alınmış SGK rapor paranızı 2 biçimde arka alabilirsiniz. Dilerseniz SGK’ya dilekçe ile başvurarak ödemenin yine PTT’ye gönderilmesini sağlayabilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Emanete alınan rapor parasını alabilmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama telefon numarası kaç

Rapor parası sorgulama nosu ile de rapor paranızın ne süreç ödeneceği ve ne kadar olabileceği meselesi için bilgi sahibi olabilirsiniz. Rapor parası sorgulama Alo-170 hattını arama yaparak yapabilirsiniz. Telefonda yurt kodu ya da vilayet kodu belirtmeden doğrudan şekilde 170 numarasını çevirerek rapor parası sorgulama hattından rapor paranızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Sgk rapor sorgulama parolasız düzenlenmektedir ?

Rapor parası sorgulama tc numarası ile parolasız şekilde yapılamamaktadır. üst kısımda da belirttiğim üzere rapor parası sorgulama 170 numaralı telefondan, e devlet sisteminden ve herhangi 1 SGK’dan yapılabilmektedir. Rapor parası alma sorgulama işlemini kimliğiniz ile herhangi 1 SGK’dan yapabilirsiniz. Özetle tc kimlik bilgileriyle rapor parası sorgulama yapmak için parolasız kullanabileceğiniz 1 ekran yoktur.

T.C. ile rapor parası sorgulama nasıl organize edilmektedir ?

Online şekilde sorgulamayı yalnızca e-devlet üstünden ve üst kısımda belirtilen menüden yapabilirsiniz. Şayet e-devlet parolanız yok ise haftanın yedi günü ve 24 saat Alo170 hattını arama yaparak T.C. numaranızı verip parolasız şekilde T.C ile rapor sorgulama yaptırabilirsiniz. Bununla beraber PTT rapor parası sorgulama t.c. ile parolasız olmamaktadır. En yakın PTT şubesine giderek T.C. numaranızı verip meslek göremezlik ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

PTT rapor parası sorgulama telefon numarası

PTT çağrı merkezinden ya da alıcı temsilcisi aracılığı ile ödemenin yapılıp yapılmadığı meselesinde bilgi vermemektedir. Ödeme durumunu telefonla öğrenmek için 170 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır.

Rapor parası yatmadı ne yapabilirim ?

İş göremezlik istirahat parasının yatmamasının çok sayıda nedeni olabilmektedir. Raporun hastane anlamında girilmemesi, noksan girilmesi, sonunun kontrol olması, işveren anlamında çalışmazlık bildirimi yapılmamış olması başlıca ödenememe sebepleri bünyesinde yer alır. Şayet raporunuz bitmiş bulunduğu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile henüz ödemesi yapılmadıysa bu halde 170 hattını ya da bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ni telefonla arayabilir ya da doğrudan giderek bilgi alabilirsiniz.

Rapor parası hesaplama, sorgulama hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar