Rapor Parası Ne Zaman Yatar 2021

Rapor parası ne süreç yatar ? Evet meslek göremezlik ödeneği ne süreç yatar sorusu geçici meslek göremezlik raporu saha hepimizin yanıtını merak ettiği başlıca soruların başında gelmekte. Hastalık, meslek kazası, analıktan v.s.  akibeti istirahat raporu aldığınızda işveren maaşınızı ödemez ve ödemeleriniz SGK anlamında yapılır.

Bu paylaşımımızda Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında ödenen geçici meslek göremezlik ödemesi Öbür ismi ile rapor parası ödemeleri ile ilgili aşırı sorulan rapor parası hangi bankalara yatar, rapor parası ne süreç yatıyor, rapor parası hangi tarihte alınır bunun gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

SGK meslek göremezlik ödemesi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemini e devlet sistemi üstünden yapabilirsiniz. Tabi bu işlemi yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor.

 • SGK işgöremezlik  ödemesi sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4a/4b işgöremezlik ödemesi görme menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Sorgulama ekranında buradan T.C numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • Eğer sorgulama akibeti rapor parası emanete alındı diyorsa nasıl alabileceğiniz konusu için ayrıntılar için r sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tc ile rapor parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Rapor parası sorgulaması sırf e devlet sistemi üstünden yapılmakta. PTT rapor parası sorgulama T.C. ile yapılabilen online 1 platform bulunmaz. Sorgulama işlemini e devlet haricinde herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da PTT’den telefon ile ve ya birebir giderek öğrenebilirsiniz.  Şifresiz şekilde T.C. ile nasıl sorgulama yapabileceğinizi sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Rapor parası ayın kaçında yatar 2021

Gelelim asıl konumuz olan istirahat paraları ne süreç yatar sorusunun cevabına. Ödeme yapılabilmesi için raporunuzun bitmiş olması ve işvereniniz sebebi ile rapor için SGK’ya elektronik ortamda çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekiyor. Uzun zamanlı raporlarda işveren rapor bitmeden de biten kısım kadar çalışmazlık bildirimi yapabilir.

İşverenin elektronik ortamda çalışmazlık bildirimi yapmasının ardından raporunuzda başka da 1 noksan yok ise bildirim zamanından sonrasında yaklaşık 15 gün içerisinde ödemenizi PTT ya da SGK sisteminde tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.

Rapor parası nereye yatar 2021

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu Şahıs ödemeleri sisteminde daha evvelinde 1 banka hesabı tanımlaması yapmadıysanız ödemeniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen geçici meslek göremezlik ödemesini ise gönderiliş zamanından itibaren en geç iki ay içerisinde almanız gerekir. İki ay arasında almaz iseniz ödemeniz SGK emanet hesaplarına düşer. Emanete düşüş gösteren parayı ise alt taraftaki banka hesaplarından bir tanesini tanımlayarak arka alabilirsiniz.

Rapor parası hangi bankaya yatar 2021

PTT ile uğraşmamak, ödemenizi banka hesabınızdan çekmek ve emanete alınan paralarınızı arka alabilmek için hesap tanımlaması yapmanız gerekiyor. Aşağıda SGK rapor parasının gönderilebildiği bankalar belirtilmiştir. Rapor parası alabileceğiniz bankalar şu şekildedir;

 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Deniz Bank,
 • Fiba Banka,
 • Halk Bankası,
 • PTT Bankası,
 • Şeker Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası.
 • QNB Finans Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası.

SGK rapor parası banka hesabı tanımlama

Banka hesabınızı dilekçe ile herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak ya da e devlet sisteminde SGK kişi ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden rahatça yapabilirsiniz. E-devlette banka hesabı tanımlaması yapmak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsüne giriş yapınız.
 • Sisteme T.C. ve e-devlet parolanız ile buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • Yeni Hesap Tanımlama seçeneğini tıklayarak devam edin.
 • Daha sonrasında listeden hesap tanımlaması yapmak dilediğiniz bankayı seçerek SORGULA yapın.
 • Sorgulama neticesi seçtiğiniz bankada aktif olan hesaplarınız çıkacaktır. Tanımlamak dilediğiniz hesabı seçerek DEVAM ET deyin ve tanımlama işlemini gerçekleştirin.

Rapor parası atm’den alınır mı ?

Yukarıda belirtilen bankalardan birisinde hesabınız var ise ve bu hesabı tanımlarsanız atmden SGK nedeniyle yapılan bütün ödemeleri çekebilirsiniz. Fakat tanımlı banka hesabınız olmadan PTT’de sırf gişeden kimliğiniz ile müracaat yaparak alabilirsiniz. ATM’den çekme şansınız bulunmamaktadır maalesef.

Ziraat bankası rapor parası ödeme günleri

Yukarıda rapor parası nereye yatıyor ve rapor parası ne süreç yatacak kısımlarında da detaylı şekilde ele aldığımız üzere Şayet sistemde tanımlı banka hesabınız olmadan ödemeler PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderiliş zamanından itibaren en geç iki ay içerisinde alınması gerekir.

Ancak banka hesabı şekilde Ziraat Bankası’nı tanımladıysanız hesabınızdan dilediğiniz süreç ödemenizi çekebilirsiniz. Bunun için belirlenmiş olan özel 1 gün ya da tarih bulunmamaktadır. Ziraat Bankası rapor parası sorgulamasını da e-devlette üst kısımda belirtilen menüler üstünden yapabilirsiniz.

Rapor parası e devlette ne süreç gözükür ?

Rapor sona erdikten sonrasında işveren vasıtasıyla çalışmazlık bildirimi organize edilmektedir ve meslek göremezlik raporu SGK ödeme onay ekranına düşer. SGK onayından sonrasında rapor e-devlette sorgulama yapıldığında RAPOR PARASI MERKEZE GÖNDERİLDİ şekilde görmekte. Bu ödemenin bankaya gönderildiği manasına gelmez yalnızca onay için SGK merkez onayına gönderildiği manasına gelir. Merkeze gönderildi göründükten sonrasında ortalama şekilde en geç 2-3 gün arasında bankaya gönderilir. Bu halde e-devlette sorgulama yapıldığında BANKAYA GÖNDERİLDİ şekilde görüntülenir.

Rapor parası ne kadar yatar ?

Ödemeler brüt ücret üstünden hesaplanır. Net maaş bunun gibi hesaplanmaz. Alabileceğiniz ödemeyi hesaplama programı aracılığı ile hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar