Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek ?

Rapor parası emanete alındı ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hastalık, meslek kazası, analık, emzirme parası v.s. benzeri durumlardan ötürü tarafınıza ödenen rapor parası/işgöremezlik ödemesini PTT’ye gönderilme zamanından itibaren en geç iki ay arasında almanız gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumu rapor parası alabilmek için PTT’ye gönderilme zamanından itibaren en geç iki ay arasında ödemenizi almadığınızda ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına arka alınır.

E devlet sistemi üstünden rapor parası sorgulaması yaptığınızda işgöremezlik parası emanete alındı halinde 1 akibet ile karşılaşıyorsanız sizin de ödemeniz SGK emanet hesabına alınmış manasına gelmektedir. Emanete alınan rapor paralarınızı ödenme zamanından itibaren üstünden beş yıl geçmediyse yani süreç aşımına uğradıysa arka alabilirsiniz. Bu paylaşımımızda ptt emanete alındı ne demek, emanete alınan meslek göremezlik parası arka nasıl alınır,  emanetteki rapor parası için nereye başvurulur meselesi için teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası nedir ?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu Şahıs ödemeleri sisteminde daha evvelinde banka hesabınızı tanımlamadıysanız ödemeleriniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemeleri gönderilme zamanından sonrasında en geç iki aylık süreç arasında çekmediğinizde ödeme SGK’ya arka döner. İşte dönen bu nakit SGK emanetine alınan nakit şekilde tanımlanır.

İş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ?

Rapor parasının 1 Öbür ismi geçici meslek göremezlik ödemesidir. Dolayısıyla rapor parası emanete alındı ile işgöremezlik ödemesi emanete alındı terimleri tıpkı anlama gelmektedir. Emanete alınan paranın ne olduğuna üst kısımda söz ettik. Emanete alınan paranızı nasıl alabileceğinizi ise paylaşımımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Emzirme parası emanete alındı ne demek ?

Peki emzirme meslek göremezlik emanete alındı ne demek ? Sigortalı ya da bağkurlu anne ya da babaya lüzumlu şartların sağlanması şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında 1 defaya mahsus olmak kaydı ile emzirme parası ödenmektedir. SGK banka sisteminde tanımlı banka hesabınız olmadan emzirme ödemesini PTT’ye yollar. 3

PTT’ye gönderilen emzirme yardımını en geç iki ay arasında almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına arka döner. Bu halde sorgulama yapıldığında nakit emanet hesaplarında görmektedir. Emanete alınan emzirme parasını e-devletten hesap tanımlaması yaparak ya da dilekçe ile SGK’ya başvurarak arka alabilirsiniz. Nasıl yapacağınız meselesinde ayrıntılar paylaşımımızın devamında verilmiştir.

Analık parası emanete alındı ne demek ?

Yukarıda meslek göremezlik ödemesi emanete alındı ne demek kısmında anlattığımız hususlar annelik rapor parası için de geçerlidir. Bildiğiniz bunun gibi Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı ya da bağkurlu anaya doğum bundan öncesi ve sonrası için annelik meslek göremezlik ödemesi yapar. Yapılan ödemeyi tanımlı banka hesabı olmadan PTT’ye yollar. PTT’ye gönderilen ödemeyi 2 ay içerisinde almadığınızda e-devlette emanete alındı şekilde görmekte. Emanete alınan annelik paranızı aşağıda belirtildiği benzeri e-devletten hesap tanımlaması yaparak ya da dilekçe ile SGK’ya başvurarak arka alabilirsiniz.

Sgk emanete alınan nakit sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemini e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini e devlette SGK-4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsünden ya da  bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Sorgulama sonucunda Şayet rapor parası emanete alındı yazıyorsa arka alabilmek için paylaşımımızın devamında belirtilen yolu takip edebilirsiniz.Şayet sorgulama sonucu;
 • Rapor parası bilgi yok diyorsa ödeme ile ilgili henüz 1 işlem yapılmamış manasına gelir.
 • Rapor parası merkeze gönderildi yazıyorsa ödeme onaylanmak üzere SGK Merkezi’ne gönderilmiştir ve en geç bir hafta içerisinde yatacak manasına gelir.
 • Eğer bankaya gönderildi yazıyorsa ödemeniz PTT ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmış manasına gelir.

Emanete alınan meslek göremezlik parası nasıl alınır ?

Emanete alınan sgk rapor parasini arka alabilmek yoğun şekilde pratik. Bunun için 2 metod mevcut.  Şayet aşağıda belirtilen bankalardan birisinde aktif hesabınız var ise ve e devlet parolanız de var ise hesabınızı e devlet sisteminden tanımlayarak emanete alınan ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Öbür 1 metod ise SGK’ya dilekçe ile müracaat yaparak ödemenin yine PTT’ye gönderilmesini sağlamak.

E devlete banka hesabı tanımlaması nasıl organize edilmektedir ?

SGK Şahıs ödeme sisteminde tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank, Burganbank, Deniz Bank, Fibabank, Kamu Bankası, Şeker Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, TEB, Garanti, Bina ve Kredi Bankası, PTT, QNB Finans Bank, ülkemiz İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası,
 • Emanete alınan rapor parasi için e devlet sisteminden hesap tanımlama menüsü ise SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama aracılığı ile rahatça tanımlama yapabilirsiniz. 
 • Dilerseniz buradan direkt e devlet banka hesabı tanımlama sistemine giriş sağlayabilirsiniz:  
 • Hesabınızı tanımladıktan sonrasında emanete alınan meslek göremezlik rapor parası ödemeniz tanımlama zamanından en geç üçüncü meslek günü sonrasında hesabınıza gönderilecektir.

Emanete alınan meslek göremezlik ödemesi dilekçe örneği

Emanet hesabına alınan sigorta rapor parası alabilmek için Öbür 1 metod ise dilekçe ile SGK’ya başvurmaktır. Alt taraftaki bunun gibi İki satır dilekçe ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır.

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzdan tarafıma yapılan ……….. TL tutarındaki ödemeyi elimde olmayan nedenlerle alamadığımdan ödeme yine emanet hesaplarına alınmıştır. Ödememin yine PTT’ye gönderilmesini arz ederim. 

Emanete alınan rapor paraları ne süreç yatar ?

Dilekçeye istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlama yaptıktan sonrasında ödemeniz en geç üç meslek günü sonrasında PTT’ye yine aktarılmış olacaktır.

Geçici meslek göremezlik, rapor parası konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar