Rapor Parası Alma Şartları 2021

Rapor parası alma şartları geçici meslek göremezlik raporu alanlar vasıtasıyla merak edilmekte. Raporlu olduğunuz diğeri ismi ile istirahatli olduğunuz vakit boyunca sözleşmenizde ters 1 hüküm olmadan işveren maaşınızı ödemez.

Raporlu olduğunuz sürelerdeki ödemenizi Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılan bu ödeme ise geçici meslek göremezlik ödemesi diğeri adı ile rapor parası şekilde adlandırılır.Yazımızın devamında ise rapor parası almak için lüzumlu şartlar, rapor parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak gerekir, rapor parası kaç gün sonrasında alınır benzeri konu meselesinde yoğun sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Rapor parası alabilmek için kurallar nelerdir ?

Alınış sebebine göre sigortadan rapor parası alma koşulları farklılık gösterebilmektedir. İş kazası, uğraş hastalığı, hastalık ve doğum rapor parası alma koşullarını bu nedenden dolayı ayrı başlıklar altında ele alabilmek gerekiyor.

1-Hastalık rapor parası koşulları 2021

Hastalık rapor parası almak için koşullar şu şekildedir;

 • Rapor aldığınız tarihte aktif şekilde çalışıyor olmanız,
 • Rapor aldığınız tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 90 günlük olarak sigortanızın olması.
 • Yukarıdaki rapor ücreti alma koşullarını sağlamanız biçiminde SGK nedeniyle geçici meslek göremezlik ödeneğiniz ödenecektir.Şunu da hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Hastalıktan ötürü alınan raporlarda ilk iki güne ödeme yapılamaz. Yani bir ve ya iki günlük olarak raporlar için ödeme alamazsınız. Örneğin 10 günlük olarak 1 geçici meslek göremezlik raporu aldıysanız bunun sekiz günlük olarak tarafına ödeme yapılır.

Ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplama programı aracılığı ile hesaplamak 7, 10 20, 30 günlük olarak rapor parası ne kadar öğrenmek ve meslek kazası rapo parası hesaplaması yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2-Doğum rapor parası almanın şartları

SGK anlamında ödenen annelik doğum rapor parası koşulları şu şekildedir;

 • Analıktan ötürü rapor aldığınız ve raporlu olduğunuz sürece aktif çalışan olmanız,
 • Doğum yaptığınız tarihten önceki son bir yıl bünyesinde en az 90 gün sigortanızın olması gerekiyor.
 • Doğum raporu alma şartlarından en önemlisi en geç 32. haftada doğum evveli rapor almaktır.
 • Yukarıda belirtilen SGK anlamında ödenen hamilelikte rapor parası alma koşullarını sağlıyorsanız SGK size 112 gündelik ödeme yapar.
 • Eğer çoğul doğum ise yani ikiz, üçüz v.s. ise bu halde 126 gündelik ödeme yapılır.

3- İş kazası rapor parası şartları

İş kazası sosyal güvenlik kurumu rapor alma kuralları ise şunlardır;

 • İş kazası bildiriminin işveren vasıtasıyla hazırlanmış olması,
 • Raporlu olduğunuz vakit boyunca aktif çalışan olmanız,
 • Gerekiyor.  İş kazalarında raporlu olunan sürelerin tamamına ödeme yapılır.

Rapor parası alabilmek için kaç gün sigortalı olmak lüzumlu ?

Hastalıktan kaynaklı şekilde geçici meslek göremezlik parası almak için rapor alınan tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gündelik sigorta priminin olması gerekiyor. Doğum rapor parası için ise doğumdan önceki son bir sene arasında en az bir yıllık sigorta şartı aranıyor. İş kazalarında prim gün şartı aranmıyor.

Emekli çalışan rapor parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonrasında sosyal güvenlik destekleme primine tabi şekilde sigortalı çalışmaya devam edenlere hastalıktan ötürü aldıkları geçici meslek göremezlik raporları için ödeme yapılamaz. Emeklilere sırf meslek kazası biçiminde alınan istirahat raporları için ödeme organize edilmektedir. Bununla birlikte çalışan emeklilere 1 defaya mahsus SGK emzirme yardımı da ödenir.

Rapor parası nasıl alınır 2021

Peki hasta rapor parası nasıl alınır ? Şayet üst kısımda belirtilen rapor parası alabilme koşullarını sağlıyorsanız rapor parası almak için;

 • Öncelikle tabip sebebi ile raporun sisteme eksiksiz ve hatasız şekilde girilmesi gerekiyor.
 • Rapor tabip vasıtasıyla yazılıp onaylandıktan sonrasında elektronik ortamda hem işverene hem de SGK’ya gönderilir.
 • Raporun bitiminin ardından işveren anlamında rapor için çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir.
 • Çalışmazlık bildiriminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında ödeme ortalama 15 gün içerisinde PTT ya da insanın tanımlı banka hesabına gönderilecektir.

Rapor parası ne süreç yatar 2021

Rapor parası almak için raporun bitmiş olması ve işveren aracılığı ile çalışmazlık bildiriminin hazırlanmış olması gerekebilir. İşveren nedeniyle bildirim yapılması zorunda ödeme ortalama şekilde en geç 10-15 gün arasında PTT ya da bireyin SGK sisteminde tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır.

Doğum rapor parası ne süreç yatar 2021

Doğum rapor parası almak için 32. haftada doğum evveli çalışmaz ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporlarının muhakkak alınması gerekebilir. Doğum olduktan sonrasında işveren doğum evveli rapor için çalışmazlık girişi yapar. Bu bildirim üzerine SGK bildirim zamanından itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemeyi yapar.

Doğum sonrası rapor için işveren parça parça da bildirim yapabilir ya da raporun tümü bittikten sonrasında da yapabilir. İşverenin her bildiriminden sonrasında ödeme zamanı ortalama şekilde 10-15 gündür.

Rapor parası nereden alınır 2021

Eğer SGK kişi ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız olmadan ödemeniz PTT’ye gönderilir. Ödemeyi PTT’ye aktarıldıktan sonrasında en geç iki ay içerisinde alabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka sisteminde kendi banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

İş göremezlik parası ayın kaçında yatar ?

Ödeme için belirlenmiş 1 tarih yok. Şartlar sağlanıyorsa, raporda noksan yok ise ve işveren aracılığı ile vizite girişi yapıldıysa ödeme işveren bildiriminden sonrasında en geç 15 gün içerisinde gönderilir. eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde daha evvelinde banka hesabınızı tanımlamadıysanız ödemeniz PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderildikten sonrasında en geç 6 ay içerisinde alabilirsiniz. Dikkat çekici 1 tarih ya da günde uğramanız gerekmiyor. Gönderiliş zamanından itibaren 6 ay içerisinde herhangi 1 süreç gidip ödemenizi PTT’den alabilirsiniz.

Eğer banka hesabınız tanımlı ise ödeme bankaya gönderilir. Banka hesabına gönderilen ödemeleri alabilmek için belirlenmiş olan kanuni 1 vakit sınırı bulunmaz. İstediğiniz süreç alabilirsiniz.

2021 rapor parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

E devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Buradan T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒ . Sorgulama sonucunda önünüze çıkabilecek netice ve anlamları ise alt taraftaki gibidir;

 • :  Bu raporunuzun sisteme hiç kaydedilmediği, işveren ya da SGK sebebi ile herhangi 1 işlem yapılmadığı v.s. benzeri oldukça çok anlama gelebilir. Şayet raporunuz bitmiş olmasına karşın hala bu uyarıyı görüyorsanız zaman kaybetmeden SGK ile görüşün.
 • Rapor parası merkeze gönderildi: Raporunuz ile ilgili onay işlemlerinin tamamlandığı ve bankaya gönderileceği anlaşılır. Merkeze gönderildiyi gördükten sonrasında ödemenizi ortalama bir hafta içerisinde alabilirsiniz.
 • Rapor parası bankaya gönderildi:  Ödemenizin PTT ya da tanımlı banka hesabına gönderildiği manasına gelir.
 • Ödendi: Ödemenizi PTT’den aldığınız ya da ödemenizin banka hesabınıza aktarıldığı manasına gelir.
 • Rapor parası emanete alındı: Ödemenizi PTT’ye gönderildikten sonrasında iki ay arasında almazsanız SGK’ya iade edilir. Bu halde emanete alındı şekilde menfaat önünüze. Emanete alınan SGK rapor parası ve Öbür Şahıs ödemelerinizi SGK’ya dilekçe ile başvurarak yine gönderilmesini rica edebilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlaması yaparak alabilirsiniz.  Banka hesabı tanımlamanızın ardından emanete alınan paranız ortalama üç işgünü arasında tanımlamış olduğunuz hesaba gönderiliyor. Emanetteki rapor parası nasıl alınır öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T.C. ile rapor parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

SGK meslek göremezlik sorgulaması e-devletten ve üst kısımda belirtilen menülerden yapılıyor. Bunun dışında T.C. numarası ile de sorgulama yapabilmek mümkündür.

 • Herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak,
 • Bağlı olduğunuz SGK’yı telefonla arayarak,
 • Alo-170 hattını arama yaparak T.C. ile bedava sorgulama yapabilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor ne demek ?

Eğer e devlet sorgulaması sonucunda bu İkaz ile karşılaştıysanız bunu gördükten sonrasında ödemenizi PTT’den ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz. 

Aile hekimi kaç gün rapor verebilir ?

Aile hekimi 1 defada en fazla 10 güne kadar rapor verebilir. Rahatsızlığın devam etmesi mecburiyetinde 10 günün devamında iki. 10 gün için de istirahat raporu verebilir. İkinci 10 gündelik raporun bitiminde Şayet rahatsızlık devam ediyorsa bundan sonra aile hekimi bunu uzatamaz ve raporun devam edebilmesi için heyet raporu alınması gerekiyor. 1 takvim yılı arasında tek doktordan ya da aile hekiminden alınacak raporların yekün gün sayısı 40 günü geçemez.

2 günlük olarak rapor parası nereden alınır ?

Okurlarımız bize sık şekilde bir ve ya iki günlük olarak meslek göremezlik parası nereden alınır sorusunu iletmekte. Hastalıktan ötürü alınan bir ya da iki gündelik geçici meslek göremezlik raporlarında Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmaz. Örneğin 10 gündelik rapor alırsanız SGK bunun iki gününü ödemez sekiz gündelik tarafını öder. bir ya da iki gündelik SGK anlamında ödenmeyen meslek göremezlik istirahat parasını işveren de ödemesi yapmak durumunda değildir maaştan kesinti yapabilir.

Aile hekimi meslek kazası raporu verebilir mi ?

İş kazası olduktan sonrasında en yakın sağlık hizmet sunucusuna müracaat şartı bulunmakta. İş kazalarında aile hekimleri geçici meslek göremezlik raporu düzenleyemezler. Hem meslek kazasından kaynaklı şekilde alınacak ilk rapor hem de devam rapor alabilmek için hastanelere müracaat yapılması gerekmektedir.

Rapor parası rapor bittikten sonrasında mı alınır ?

Uzun zamanlı istirahat raporları haricindeki raporlarda rapor biter, işveren bildirim yapar ve Sosyal Güvenlik Kurumu da öyle ödeme yapar. Uzun zamanlı raporlardan kasıt 10 gün üstündeki raporlardır. Uzun zamanlı raporlarda ise işveren raporun biten bölümü kadar parça parça onay yapabilir. Bu halde Sosyal Güvenlik Kurumu da işveren anlamında bildirim yapılan kısım için parça parça ödeme ve sigortalının da meslek göremezlik ödemesi alması parça parça olur.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar