Push.js ile Tarayıcıya Push Bildirimleri Gönder

Yerel mobil uygulamalar her zaman push bildirimlerini destekledi. Ancak web kısmında bu bildirimler yoktur. Notifications API sayesinde artık web bildirimleri de kullanılabilir halde. Notifications API, JavaScript aracılığıyla çalışır. Push bildirimlerini tarayıcı penceresinden kullanıcının bilgisayarına doğrudan göndermenizi sağlar. Kurulumu da çok zor olduğu söylenemez. Push.js, birkaç temel JavaScript bildirimi ile tüm temel push bildirim özelliklerini işleyen ücretsiz push notification kütüphanesidir. Bu tarayıcı tabanlı bildirimler yenidir ve birçok site tarafından kullanılmaz. Kullanıcılar siteye ilk girdiklerinde çıkan uyarı penceresinde bildirimlere izin vermelidir. Eğer insanlar web sitenize güveniyorsa bu pencereyi onaylayacaklardır.

Push notification sayesinde ziyaretçilerinize en yeni blog yayınlarınızı, sitede olan güncellemeleri hatta haber bültenine kaydolma isteklerine giden bağlantıları gönderebilirsiniz. Bu işlemleri Push.js ile göndermek oldukça basittir. Kütüphaneyi isterseniz npm veya Bower’dan veya doğrudan GitHub’dan indirebilirsiniz. Buradan push bildirimini oluşturmak için sayfanıza bazı temel JavaScript eklemeniz gerekir. Kullanıcı sitenizdeki isteği kabul ederse, gönderdiğiniz tüm yeni bildirimleri sürekli alacaktır. Oldukça havalı! Bildirim üstbilgisini, ana içeriği ve otomatik kapanma saati gibi diğer özellikleri ayarlayabilirsiniz. İşte Push.js web sitesinden örnek bir snippet:

View the code on Gist.

Bu kütüphaneyi sitenizde yayınlamak için fazla JavaScript bilmeniz gerekmez. Belgelere kopyalayıp yapıştırırsanız, push bildirimleri 15 dakikadan daha kısa bir sürede yayınlanır.

Herkes bu tarayıcı bildirimlerini beğenmiyor ve bu kitaplık kesinlikle her web sitesinde yararlı olmayacak. Ancak, bunu denemek istiyorsanız, kurmanız oldukça kolay. Bu makalede sitenize gelen ziyaretçilere bildirim göndermenize olanak sağlayan Push.js kütüphanesinden bahsettik. Bu konu hakkında düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar