Psikolog Maaşları Ne Kadar 2021

Psikolog maaşları son yıllarda epey bir fazla araştırılmakta. Gözde uğraş gruplarından biri olan bu mesleği tercih etmek isteyenler, hali hazırda kısmı okuyan ya da mezun şekilde çalışma hayatına atılmayı düşünenlerin en çok aşırı merak ettikleri hususların başında ise psikoloji maaşı ne kadar konusu gelmektedir. Bu paylaşımımızda devlette psikolog maaşlarının ne kadar olduğu, sağlık bakanlığı psikolog maaşları ve özel hastane psikolog maaşları meselesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Psikolog nedir ?

Psikolog, tam manası ile ruh bilimcisi şekilde da tanımlanabilir.  Psikologlar, herhangi 1 topluluk ve ya bireyin durum ve hareketler ile davranışlarını inceler.  Edindiği bilgi ve tecrübeler ile sebepleri açıklayıp çözüm getirmeye çalışır. Psikologlar; hapishane, özel klinikler, hastane, adliyeler, adli tıp kurumları, eğitim kurumları ya da özel sektörde çoğu muhtelif bölgelerde vazife alabilmekte.

Psikolog ne meslek yapar ?

Bilinenden türlü şekilde psikologlar sırf hastaları dinlemekle görevli şahıslar değildirler. Danışanlar olmaksızın da uygulama ve türlü bölgelerde tetkiklerde yer alarak çalışabilirler.  Genel şekilde vazife ve sorumlulukları alt taraftaki benzeri sıralayabiliriz;
  • Eğitim aldığı alanda lüzumlu testleri uygulamak,
  • Yapılan uygulama ve testlerin sonuçlarını deneyimli psikolog, psikiyatr, tabip ve ya testi rica eden diğeri Kurum ya da Kuruluşlarla paylaşmak,
  • Görevlendirme yapılan bölümde psikolojik destek verilmesini sağlamak,
  • Psikolojik değerlendirmelerde bulunarak bunları raporlandırmak,
  • Olaylar bünyesinde neden ve netice ilişkisi kurmak,
  • Davranışları, hareketleri, güdüleri incelemek.

Psikolog maaşı ne kadar 2021

Devlet psikolog maaşları ile özel hastanede psikolog maaşı birbirinden türlü olabilir. Bununla birlikte klinik psikolog maaşı da hem psikolog devlet maaşlarından hem de özel hastanede çalışan psikolog maaşından türlü vardır. Bu sebepten psikolog ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını ayrı başlıklar biçiminde vermek daha doğru olacaktır.

Devlette psikoloji maaşları ne kadar ?

Devlette psikolog maaşı kademe ve dereceye göre hesaplanır ve devlet psikolog maaşı 657 sayılı Kanun gereği hesap edilir. Psikolog maaşları devlette 2021 güncel zam oranları ile yanında bekar ve çocuğu olmayan için net şekilde 4.775,68 TL’dir. Şayet şahıs evli ise, çocuk da var ise bu halde hastane psikolog maaşı net 5200 TL civarında olacaktır. Hastanede psikolog maaşları döner anamal tutarı da ilave edildiğinde ortalama 6500-7000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özelde psikologların maaşı ne kadar ?

Özel klinik ve özel hastanelerde özel psikolog maaşları tabi ki deneyim esas alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla yeni mezun psikolog maaşları ile tecrübeli psikologlar maaşı tıpkı olmayacaktır. hususi hastanede çalışan psikolog maaşları acemi ve yeni başlayanlar için 2021’de ortalama ve net şekilde 4000 TL olabilmektedir. Uzman psikologların maaşları ise özelde 5000 TL’den başlamakta ve 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Klinik psikolog maaşları ne kadar ?

Ülkemizde psikolojik alanda destek sağlayan çok sayıda klinik olmaktadır. Dolayısıyla buralarda da çok sayıda psikolog çalıştırılmaktadır. hususi kliniklerde de psikoloji kısmı maaşları tabi ki deneme esas alınarak belirlenmektedir. hususi alan olması ve rekabetin yüksek olması Türkiye’de psikolog maaşlarını etkileyen en önemli kriterler şekilde öne çıkmaktadır. Psikolog maaşları özel sektörde daha doğrusu kliniklerde 2021 yılı için yeni mezunlara 4000-4500 TL arasında, tecrübelilere ise 5000 TL’den başlayarak 15.000 TL’ye kadar maaş ödemesi yapılmaktadır.

Uzman psikolog maaşları ne kadar ?

Bildiğiniz bu gibi psikolog şekilde mezun olup yüksek lisansını yapıp başarı ile tamamlayanlar deneyimli psikolog olabilmektedir. Tabi ki deneyimli bulunduğu için maaşları da muhtelif olacaktır. Profesyonel halk psikolog maaşları 2021 yılında net şekilde ortalama 7000-7500 TL arasında iken özel sektörde deneyimli klinik psikolog maaşları ise 6000 TL’den başlamakta ve 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aile bakanlığı psikolog maaşları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Halk Kurumları içerisinde en aşırı psikolog istihdam eden kurumlardan birisidir. Dolayısıyla maaşların ne kadar bulunduğu da araştırma konusu olabilir. Halk kurumu bulunduğu için Aile Bakanlığı psikolog maaşı devlette ödenen tutarlarla tıpkı olacaktır. üst kısımda devlette çalışan psikolog maaşları alt başlığında güncel maaş tutarları belirtilmiştir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar