P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir ?

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg SGK hizmet dökümünde yer saha ve anlamları çalışanlar anlamında merak edilen parametreler bünyesinde yer alıyor. Hizmet dökümü sorgulaması oluşturan çalışanların en çok aşırı merak ettikleri ve ne bulunduğu konusu için fikir sahibi olamadıkları kısım ise P.E.K./ Bsmk Dğr/ ek Gstrg bölümü. Peki hizmet dökümünde yer piyasa p.e.k/ bsmk dğr/ek belirti parametreleri ne anlama gelir, p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel saha ile kamuda muhtelif mı ? Prime esas yatırım basamak kıymeti ek belirti nedir konularında detaylı bilgi paylaşımımızın devamında verilecektir.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sosyal güvenlik kurumu ?

Dilerseniz ek gösterge,  p.e.k/ bsmk dğr ne demek sorularını ayrı başlıklar altında değerlendirelim. Çünkü her bir tanesi ayrı anlama gelmekte. Bu nedenden dolayı ayrı başlıklar altında her birisi bölgesinde detaylı bilgi verilecektir.

Pek ne demek ?

P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Öbür ismi ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınızdır. Emekli maaşı hesaplamasında esas alınan en önemli parametrelerden birisidir. Asgari ücretliler için bu kısım brüt asgari ücrettir. PEK net maaş değildir. Sigorta primine esas brüt kazançtır. Brütten nete maaş hesaplaması bu miktar üstünden yapılmaktadır.

Sgk basamak kıymeti nedir ( bsmk nedir) ?

Bildiğiniz bunun gibi eskiden 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemeye başladıklarında en düşük basamaktan prim ödemesi yapıyorlardı. Buradaki basamak fiyatı bölümü 2008 yılından evvelinde bağkura prim ödemesi olanlar için geçerli. Hangi basamaktan ne kadar vakit prim ödemesi yaptığınızı bu kısımdan tetkik edebilirsiniz.

Malumunu bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla yanında 2008 yılından itibaren kaldırıldı. Bundan böyle onun yerine taban ve tavan prim uygulamaları var. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi 1 beyanda bulunmadığınızda en düşük prime esas yatırım üstünden yani tabandan prim ödemesi yaparsınız. Fakat daha yüksek emekli maaşı alabilmek istiyorsanız primi yükseltmeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurarak primi yükseltebilirsiniz.

Ek gstrg (ek gösterge) nedir ?

Devlet memurlarının prime esas yatırım hesaplaması yani emeklilikte esas alınacak kazançları normal çalışanlara göre türlü hesaplanır. Memurlar için ek göstergenin önemi büyüktür. Zira emekli maaşları ve ikramiyeleri v.s. hesaplanırken ek belirti esas alınır. ek işareti yüksek olan memurlar naturel şekilde daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alabilirler. ek belirti memurun çalıştığı unvana, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık göstermektedir.

Böylece özetleyecek şekilde p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nasıldır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Online şekilde hesaplama yapılabilecek e devlet üstünde 1 uygulama yoktur. Prime esas yatırım zaten net maaş üstünden hesap edilir ve çalışanların brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üstünden yapılıyor. Diğerlerinin ne bulunduğu ve hesaplamanın nasıl yapıldığı meselesi için detaylar da üst kısımda verilmiştir.

Prime esas kazancın emekli maaşına etkisi nasıl olur ?

Emekli maaş hesaplamasında en önemli etkin özel piyasa çalışanları için prime esas kazanç, memurlar için ek belirti ve bağkurlular için ise 2008 bundan öncesinde basamak kıymeti sonra ise prim ödeme tutarıdır. Bu tutarların yüksek olması nebati şekilde yüksek emekli maaşı almanızı sağlar. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların maaşları ve ikramiye ödemeleri bünyesinde da büyük farklılıklar olmasının sebebi ek göstergedir.

Prime esas yatırım yüksek olursa ne olur ?

Prime esas kazancın yüksek olması çalışan açısından oldukça çok avantaj sağlar. Sağladığı başlıca avantajları şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Emeklilikte yüksek maaş alınır. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama maaş için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .
  • İşten çıkış zorunda tazminat, yıllık izin alacakları ve diğeri alacakları yüksek yatırım nedeni ile daha yüksek ödemeler alınır.
  • İşten çıkma mecburiyetinde işsizlik maaşı yüksekten bağlanır.
  • Geçici meslek göremezlik şeklinde meslek göremezlik ödemesi prime esas kazanca göre hesaplandığından alınacak rapor parası normal çalışana göre fazla olur.

Asgari ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir ?

Asgari ücretli çalışanlar için prime esas yatırım brüt asgari ücrettir. Ülkemizde asgari ücrete tabi şekilde çalışan milyonlarca çalışan bulunur. Bunların primleri brüt yatırım esas alınarak her 1 çağa için belirlenmiş bulunan brüt asgari ücrete göre hesap ediliyor. Asgari ücretli çalışanlar için güncel prime esas yatırım tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konu konusundaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar