Part Time Asgari Ücret Hesaplama 2021

Part time asgari ücret hesaplama konusu kısmi zamanlı çalışanlar ve işverenler açısından baş karıştırıcı olabilir. Part time yani kısmi zamanlı çalışanlar için gündelik maaş hesaplaması ay içerisindeki çalışma saatleri esas alınarak yapılıyor. Bu paylaşımımızda Part time işçi maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı, kısmi çalışma şeklinde 2021’de ödenecek asgari ücret ve maaş nasıl hesaplanır konusu için bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Part time maaş hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Part time meslek maaşları hesaplanırken ay içerisindeki yekün çalışma süresine bakılır. Daha evvelinde başlıklı paylaşımımızda da teferruatlı anlattığımız üzere haftalık 30 saatten az çalışmalar part time, üstündeki çalışmalar ise tam süreli çalışma şekilde adlandırılır.  Haftalık 30 saatin altında çalışan kısmi zamanlı sigortalılara maaşları saat hesabı üstünden ödenir. Buna göre;

  • Aylık part time meslek ücretleri  aylık yekün çalışma saati esas alınarak hesap alınır.
  • Ay içerisindeki yekün çalışma saati 7,5 ile bölünür.
  • Bulunan netice günlük olarak net maaşı ile çarpılarak ödenecek aylık part time ücretleri hesaplanır.
  • Aşağıda asgari ücret üstünden part time ücret hesaplama başlıklı paylaşımımızda somut tutarlar üstünden hesaplamanın nasıl yapıldığı detaylı anlatılacaktır.

Part time saat ücreti hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Çalışan her 1 saate ödenecek net tutarı edinebilmek için;

  • Sözleşme ile belirlenmiş olunan aylık net maaşı 30’a bölün.
  • Bulduğunuz miktar her 1 gün yani 7,5 saatlik çalışma karşılığı ödenecek tutardır.
  • Bunu da 7,5’a bölerek saatlik net maaşı bulabilirsiniz.

2021’de asgari ücretli part time ne kadar maaş alır ?

2021 yılında part time çalışma ücretleri sözleşme ile asgari ücretle belirlenenler için normalde tam çalışma karşılığında ödenecek net asgari ücret 2825 TL’dir. başlıklı paylaşımımızdan tam süreli çalışanlar için net asgari ücret ve brütten nete maaş hesaplama örneklerine göz atabilirsiniz.

Part time asgari ücret 2021

  • 2021 yılında part time 1 çalışana her 7,5 saatlik çalışma ödenecek net gündelik ödeme tutarı 94,19 TL’dir.
  • Bu halde ayda 150 saat ( 20 gün) çalışan 1 part time sigortalıya ödenecek net asgari ücret 20*94,19=1883,80 TL olacaktır .
  • Sizin de maaş asgari ücrete göre hesaplanıyorsa aylık yekün her 1 7,5 saatlik çalışmayı 94,19 ile çarparak net kısmi zamanlı maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Part time saatlik ücret 2021

Yukarıdaki hesaplama formülüne göre 2021 yılında maaşı asgari ücret üstünden hesaplanan 1 part time çalışanın saatlik ücreti yaklaşık şekilde 12,55 TL olacaktır.

Kısmi zamanlı çalışma sigorta primi hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Kısmi zamanlı çalışmada ay içerisindeki her 1 7,5 saatlik çalışma için bir gün karşılığı sigorta prim gün sayısı bildirim yapılıyor. Örneğin ayda 75 saat çalışan 1 kısmi zamanlı çalışan için SGK prim gün sayısı 10 gün şekilde bildirilir. Ödenecek sigorta primi, aylık prim desteği ve teşvikler ise diğeri sigortalı teşvikleri ile aynıdır. ne kadar başlıklı makalemizden aylık teşvikli ve teşviksiz güncel sigorta primlerine göz atabilir ve part time sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Part time saatleri nasıldır ?

Part time çalışma haftalık 30 saati geçemez. Bu saatleri geçmemek kaydı ile mesai saatlerini işletme amiri ya da yetkilisi belli eder. Şu saatler bünyesinde gayret etmekteler demek mümkündür değildir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar