Özel İnşaat Sgk Dosya Açma 2021

Özel yapı SGK dosya açma işlemleri alanında paylaşımımızda merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Ruhsata tabi inşaat inşaatı yaptırdığınızda Belediye’den bina kullanma izin belgesi almak için herşeyden önce inşaatınız için SGK’da dosya açtırmanız ve yapı için lüzumlu olan sigorta primi bildirimi yapmanız gerekiyor. Bu paylaşımımızda özel inşaat inşaatları için sigorta dosyası açma işlemleri, yapı Sosyal güvenlik kurumu dosya açılışı lüzumlu evraklar ve yapı dosyası açılışı konularında teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnşaatlarda sosyal güvenlik kurumu dosya açma zamanı 2021

Belediye’den bina ruhsatı aldıktan sonrasında kanuna göre inşaata 2 sene arasında başlamanız ve yapı Sosyal güvenlik kurumu dosyası açmanız gerekiyor. İki sene içerisinde Şayet inşaatta herhangi 1 çalışma olmayacaksa bunu 1 dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ters durumda SGK yapı ruhsat zamanından itibaren en geç iki yıl sonrasına kadar işletme dosyası tescil ettirmediğinizde işletme tescil evraklarını vermenizi sizden isteyecek ve vermediğinizde de cezai işlem uygulayacak. Bunun için ruhsat aldığınızda özel yapı Sosyal güvenlik kurumu bildirimi için gerekenleri şöyle özetleyebiliriz.

  • Eğer ruhsat alınış zamanından itibaren iki yıl bünyesinde inşaata başlamazsanız inşaata başlamadığınızı ve başladığınızda yapı sosyal güvenlik kurumu dosya açılışını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile bildirin.
  • Eğer inşaata başlarsanız en geç başlama zamanından bir gün önce sgk işletme tescil başvurunuzu yapın. Inşaat inşaatlarında sgk tescil işlemleri ve sigorta dosyası nasıl açılır ile ilgili teferruatlı bilgiyi paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

İnşaat işlerinde sosyal güvenlik kurumu dosya açılışı nasıl organize edilmektedir ?

Diğer işyerlerinde bulunduğu bu gibi özel binalarda da sgk dosya açma işlemi yoğun şekilde kolaydır. Sigorta açılışı için herşeyden önce başvuruyu E-SGK işletme tescil ekranından yapmanız gerekiyor. Sosyal sigortalar kurumu dosyası açma işleminin bundan böyle online şekilde yapılması zorunlu.Eskiden Sosyal güvenlik kurumu işletme dosya açma işlemi hem belgeler ile hem online yapılmakta iken SGK son yaptığı güncelleme ile online başvuruyu mecbur bir duruma getirmiştir.

İşyeri tescil başvurusunu nasıl yapacağınız ve izlemeniz gereken yol başlıklı paylaşımımızda adım adım anlatılmıştır. E-SGK sisteminden sosyal güvenlik kurumu dosya açılışını yaptıktan sonrasında bundan sonra yapmanız gereken tek işlem yapı isyeri tescilde istenen evrakları bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermek. İnşaatlarda sosyal güvenlik kurumu işletme tescil istenen evraklar aşağıda belirtilmiştir.

Sgk yapı dosyası açmak için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Online olarak sgk işletme açılış işlemlerini tamamladıktan sonrasında inşaatlar için lüzumlu olan aşağıdaki sigorta dosyası açma evraklarını elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor. Inşaat inşaatı sigorta dosyası açılışı için lüzumlu evraklar şunlardır;

  • E-SGK işletme tescil ekranında onay aşamasında almış olduğunuz işletme bildirgesi ( bildirgeyi imzalayın)
  • Bina inşaatı malikine ait kimlik fotokopisi,
  • Bina inşaatı ruhsatı.

Gerçek şahısda yapı sosyal güvenlik kurumu işletme tescil belgeleri yukarıdaki gibidir. Şayet yapı kuruluş v.s. bu gibi tüzel benlik adına açılacaksa yukarıdakilere ilave şekilde alt taraftaki özel inşaat inşaatı sosyal sigortalar kurumu dosyası açılışı evraklarını da vermeniz gerekiyor;

  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • Yetkili insanların imza sürküleri .
  • Şirket vergi levhası fotokopisi.

Özel inşaat inşaatı Sosyal güvenlik kurumu tescili için lüzumlu evraklar işyerinin niteliğine ve bazı istisnai durumlara göre farklılık da gösterebilir. Güncel lüzumlu sosyal güvenlik kurumu işletme tescil evrakları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online şekilde Sosyal güvenlik kurumu işletme açılışı yaparken e beyanname kullanıcısı da tanımlandığından bundan sonra sigorta dosyası için lüzumlu evraklar ile yanında e bildiri sözleşmesi ve müracaat formlarını vermenize gerek bulunmaz. E bildiri şifresi için işletme yetkilisi anlamında e devlet sisteminde onay verilmesi yeterli. Nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiyi sayfamızdan bulabilirsiniz.

Bina inşaatı sosyal güvenlik kurumu otomatik tescil işlemi nedir ?

Malumunuz yapılan son güncelleme ile beraberinde siz Belediye’den bina ruhsatını alır almaz SGK inşaatla ilgili otomatik tescil açıyor ve size tescil tebligatını gönderiyor. Şayet inşaata başladıysanız otomatik şekilde açılan bu dosya üstünden bildirim yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumu açılışı otomatik bulunduğu için sizin E-sgk işletme tescil uygulamasından müracaat yapmanıza gerek yok.

Sizin yapmanız gereken işletme bildirgesi ve üst kısımda belirtilen sigorta girişi için lüzumlu evraklar ile yanında SGK’ya müracaat yapmak. Şayet inşaata hemen başlamayacaksanız SGK’ya 2 satır dilekçe yazarak inşaata başlamayacağınızı, başladığınızda işletme açılışı için lüzumlu evraklar ile beraberinde müracaat yapacağınızı iletin. Daha sonrasında başlayacak olsanız dahi otomatik şekilde tescil edilen bu dosya üstünden inşaata devam etmeniz gerekecek.

Kat karşılığı yapı SGK dosya açılışı nasıl düzenlenmektedir ?

Kat karşılığı yapılacak işlerde yapı sigorta dosyası nasıl açılır sorusu bize yoğun olarak iletiliyor. Burada tescil aşaması ve özel yapı dosyası açmak için lüzumlu evraklar yukarıdaki benzeri olacaktır. Fakat bu halde özel inşaat inşaatı işletme tescilin kimin adına açılacağı tereddüt oluşturabilmektedir. Şayet müteahhitlik sözleşmesi var ise ve anahtar teslim 1 meslek yapılacaksa yüklenici müteahhit adına dosya açılması gereklidir. Şayet yapı sahibi kendi yapıyorsa anahtar teslim sözleşmesi olmadan bu halde ruhsat sahibi adına dosya tescili açılması gerekir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar