Ölüm Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ölüm parası sorgulaması yaparak ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin adalet sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üç. kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla 1 defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir.

Ölüm parası diğeri ismi ile cenaze yardımı almak için bir takım şartların sağlanması gerekmekte ve müracaat şartı da aranıyor. Paylaşımımızda hem kurallar meselesi için ayrıntıları bulabilir hem de ölüm parası hangi bankadan alınır, cenaze yardım parası sorgulaması nasıl yapılır, e devletten ölüm parası nasıl alınır bunun gibi konu konusu için çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden evvelinde ölüm tarihlerine göre ödenecek cenaze yardımı tutarlarını sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası nasıl alınır ?

Bu yardımı almak için vefat eden bireyin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almaktadır olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli bireyin vefatı biçiminde ödenir. Dul ya da yetim maaşı sahaların vefatı şeklinde ödeme yapılmaz.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için lüzumlu belgeler ile yanında vefat eden şahıs Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, emekli sandığı ise Halk Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: yedi Sıhhıye Ankara adresine müracaat yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası alabilmek için lüzumlu evraklar nelerdir ?

şunlardır;

  • Talep dilekçesi. SSK, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm parası dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz :
  • Memurlar için dilekçe farklıdır. Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz 
  • Nasıl doldurulacağı meselesinde adım adım ve detaylı bilgi için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Ölüm belgesi fotokopisi,
  • Başvuru oluşturan insana ait kimlik fotokopisi

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardım vefat eden bireyin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ya da belgelenmesi biçiminde üç. kişilere de ödenebilmekte.

Ölüm parası nereye yatıyor ?

Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile lüzumlu inceleme yapılarak ödeme gönderilir. Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Şayet SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız var ise ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir. Sosyal güvenlik kurumu cenaze ödeneği sorgulaması yaptıktan sonrasında ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi alabilmek için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır. Yardımın ortalama ödenme zamanı yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Cenaze ödeneği sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ölüm yardımı sorgulama işlemi epey bir basittir. Ölüm parası sorgulama e devletten yapılıyor ve naturel olarak  bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile parolasız şekilde sorgulanamıyor.

  • Sgk Ölüm parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK kişi Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
  • Ödemenizin yapılıp yapılmadığına ilişkili olarak cenaze ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒

Ziraat bankası cenaze yardımı sorgulama

SGK cenaze yardımı Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Şayet e devletten sosyal güvenlik kurumu ölüm yardımı sorgulaması yapamıyorsanız herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak Ziraat bankası ölüm parası sorgulaması yapabilirsiniz. Öbür 1 alternatif ise yakınlarda Ziraat Bankası var ise Ziraat bankası cenaze ödeneği sorgulamasını şubeden de yaptırabilirsiniz. Bankaya ödeme havale şekilde geldiğinden hesaba geçmez. Bu nedenden dolayı banka gişesine sormanız gerekiyor.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Ölüm yardım parası sorgulamasının yalnızca tc numarası ile yapılabilmesi olasıdır değildir. üst kısımda bahsettiğimiz benzeri e devlet parolanız var ise e devlet üstünden yok ise herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Ziraat Bankası’ndan cenaze parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ölüm yardımı ile ilgili merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar