Ölüm Parası Ne Kadar 2021

Ölüm parası ne kadar sorusu emekli ya da çalışan 1 yakını vefat edenlerin sık şekilde sordukları soruların başında geliyor. Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin adalet sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile ölüm parası ödenmektedir.

Her yıl ödenecek ölüm parası tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olabilmektedir. Bu paylaşımımızda Sosyal Sigortalar Kurumu ya da bağkurdan ölüm parası nasıl alınır, emekli sandığı ölüm parası nasıl alınır, ölüm parası ne kadar zamanda alınır soruları ile güncel yardım tutarlarını bulabilirsiniz.

Ölüm parası nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle aşağıda belirtilen şartların sağlanması mecburiyetinde vefat eden şahıs için adalet sahiplerine 1 defaya mahsus olmak üzere yapılan yardımdır.

Ölüm parası nasıl alınır 2021

Sigortalı ya da emekli eşi ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından ötürü emekli olanlar ile meslek kazası geliri sahaların vefat şeklinde ödenir. Bununla beraber vefat tarihsel itibarı ile emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsam gereğinde yekün gün sayısı en az 360 gün olanların adalet sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, dostlar ya da belgelenmesi biçiminde üç. kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı rica formu ile beraberinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız gerekiyor. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın olduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Halk Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Vefat eden şahıs sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise bireyin son çalıştığı ya da prim ödediği Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılabilmekte. Fakat vefat eden şahıs emekli sandığı kapsam gereğinde memur ise başvurunun Halk Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/ Mithatpaşa Cad. No: yedi Sıhhıye/Ankara adresine yapılması gerekiyor.

Ölüm parası için lüzumlu evraklar 2021

Cenaze ödeneği başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır;

  • Sgk ölüm yardımı rica formu.
  • Vefat eden insana ait ölüm belgesi,
  • Başvuru malikine ait kimlik fotokopisi.
  • Formlar aşağıdadır. İndirebilirsiniz.

Ölüm parası müracaat formu

  • SSK ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cenaze ödeneği müracaat formunu buradan ⇒
  • sayfamızdan dilekçeyi nasıl doldurabileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Cenaze yardımını sigortalının eşi, çocukları, anne ya da babası, kardeşleri ya da cenaze masraflarını karşıladığına dair elinde doküman olan ve bunu kanıtlayan diğeri üç. kişilerden bir tanesi alabilir. Yani illa ki eşi ya da evlatlarına ödenecek diye 1 şart bulunmaz. Birden bire fazla rica olursa öncelik eş ve çocuklardadır.

2021 Ölüm yardımı ne kadar oldu ?

Emekli ölüm parası Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler için türlü ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu nedenden ölüm yardımı ne kadar ve ölüm yardımı hesaplamasını ayrı başlıklar altında ele alabilmek daha iyi olacak.

SSK/bağkur ölüm parası ne kadar 2021

Buna göre 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında vefat edenlere ödenecek bağkur/ssk ölüm parası tutarı 1 defaya mahsus: 860,00  TL. 

Emekli sandığı ölüm parası ne kadar 2021

Memur emeklisi ya da çalışan memurun vefatı biçiminde ölüm parası hesaplaması sosyal sigortalar kurumu ve bağkurlulara göre muhtelif olabilir. Memurun adalet sahiplerine ödenen emekli sandığı cenaze yardımı tutarı sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm yardımına göre daha yüksek olmakta. 

  • Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı şeklinde adalet sahiplerine ödenecek tutar 2600,00 TL,
  • Çocuklarının ya da eşinin vefatı şeklinde memura ödenecek miktar ise 1300,00 TL olacaktır. 

Ölüm parası ne süreç alınır ?

Sgk olum parasi müracaat zamanından itibaren ortalama 2-3 ay sonrasında alınabilmektedir. Tabi emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih müracaat yaptığınız SGK’nın meslek yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmekte. Bu sebepten ölüm parası ne kadar zamanda alınır sorusunun tek 1 cevabı yoktur. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek ve sorgulama yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC no ile cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemlerini T.C. ve e-devlet şifrenizle E-devlet üstünden online yapabilirsiniz. Hemen sayfasına T.C. ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Emeklinin eşi ölürse ölüm yardımı alır mı ?

Yukarıda Sosyal güvenlik kurumu cenaze yardımı ne kadar alt başlığında da belirttiğimiz üzere bu yardım yalnızca vefat eden şahıs kendi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alıyorsa ya da en az kendi adına 360 gün sigorta var ise ödenmekte. Sigortasız ya da SGK’dan kendi adına aylık almayan eşin vefatı mecburiyetinde ölüm parası ödenmez.

Memurun babası öldüğünde ölüm yardımı alır mı ?

Devlet memurlarına yalnızca resmi nikahlı eş ya da bakmakla yükümlü bulunduğu çocuklarından kimsenin vefatı zorunda ölüm yardımı ödenir. Anne ya da babasının vefatı mecburiyetinde ölüm yardımı ödenmez.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar